Złodziej kanapek

Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 3)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Il ladro di merendine
literatura włoska

To już trzecie spotkanie polskich czytelników z komisarzem Montalbano - człowiekiem o nastrojach zmiennych jak sycylijska aura i niezrównanym smakoszem. Tym razem sprawa zaczyna się od fatalnego strzału, który został oddany z tunezyjskiej łodzi patrolowej w kierunku włoskiego kutra i pozbawił życia rybaka... narodowości tunezyjskiej. Jednocześnie w Vigacie ofiarą morderstwa pada właściciel...

Tym razem sprawa zaczyna się od fatalnego strzału, który został oddany z tunezyjskiej łodzi patrolowej w kierunku włoskiego kutra i pozbawił życia rybaka... narodowości tunezyjskiej. Jednocześnie w Vigacie ofiarą morderstwa pada właściciel firmy handlowej, Aurelio Lapecora. Wdowa rzuca oskarżenie na kochankę denata, piękną Tunezyjkę imieniem Karima. Okazuje się, że przedsiębiorcza emigrantka szczególnie upodobała sobie majętnych starszych panów, którym świadczyła dość wymyślne usługi. Borykający się z bardzo trudnymi problemami osobistymi komisarz Montalbano dojdzie z czasem do wniosku, że pochodzenie osób uwikłanych w te dwie, zdawałoby się, zupełnie niepowiązane ze sobą sprawy, będzie mieć kluczowe znaczenie dla rozwiązania jednej groźnej zagadki.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

allison | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Było to moje czwarte spotkanie z inspektorem Montalbano i - jak do tej pory - najbardziej udane.

"Złodziej kanapek", mimo poważnej problematyki, obfituje w zabawne sytuacje, przede wszystkim niezrównane dialogi między głównym bohaterem i Catarellą, ciapowatym, nierozgarniętym policjantem, który od tego tomu stał się moim ulubieńcem.
Montalbano znów podbił moje serce, a raczej podniebienie, swoją miłością do kuchni śródziemnomorskiej. Gdy czytałam, jakie posiłki wrzucał na ząb i z jakim pietyzmem to robił, dałabym wiele, by zasiąść razem z nim do stołu i delektować się w milczeniu świeżymi smakołykami.

Jeśli chodzi o intrygę kryminalną, kolejny raz splatają się tu różne sprawy, a czytelnik trzymamy jest do końca w napięciu (a to lubię!).
Interesujące i intrygujące są także prywatne i sercowe problemy inspektora; ze szczególną siłą ujawnia się też jego meteoropatia, co prowadzi do wybuchowych, ale i komicznych scen.

Całość czyta się lekko, szybko i przyjemnie, mimo iż fabuła...

almos | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Czytana po raz kolejny, to jedna z lepszych książek serii z komisarzem Montalbano, bo akcja toczy się wartko, a tło obyczajowe i społeczne, które stanowi o sile tych książek, jest dosyć wyraziste.

Może najciekawsza jest tu postać Montalbano, jego humorzastość, bo książka zaczyna się tak, że nad Sycylię nadciąga silny wiatr i Montalbano staje się nie do zniesienia, zaczyna wręcz rzucać ciężkimi przedmiotami w podwładnych. Potem też bywa różnie: zazdrośnik, cham, intrygant, ale trudno go nie lubić, po prostu człowiek z krwi i kości.

No i oczywiście Montalbano się zajada: świeże sardele z czosnkiem i parmezanem, makaron a la Norma: ze smażonymi bakłażanami i solonym twarogiem, tuńczyk zapiekany z lubczykiem i karmelowaną cytryną, okoń faszerowany sosem szafranowym... Madonna! Tego się nie da czytać spokojnie! NB, po włosku wydano książkę „I Segreti della Tavola di Montalbano – Le Ricette di Andrea Camilleri” z przepisami potraw Montalbano, gdyby ją tak przetłumaczono na polski......

BetiFiore | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Lata całe przymierzałam się do spotkania z komsarzem Montalbano. Aż wstyd przyznać, że dopiero teraz sięgnęłam po "Złodzieja kanapek". Książka nie jest bardzo obszerna, czyta się szybko i przyjemnie. Nie wiem jednak, czy nie jestem zbyt mocno pod wpływem Harry'ego Hole'a, bo przyzwyczaiłam się już do "kanonów skandynawskich" a tutaj nagle Sycylia, włoskie nazwiska i to pyszne jedzenie... W książce wspominana jest chyba dwukrotnie inna powieść Camilleri'ego a mianowicie "Pies z terakoty". Słyszałam już o niej i będę szukać okazji, żeby się z nią zapoznać.

PapierowyTygrys | 2016-06-23

A można dać więcej niż 10 gwiazdek? Dużo więcej...
IMO zdecydowanie najlepsza pozycja ze świetnego cyklu. Cóż by tu dodać? Ano nic. Doskonałość nie wymaga pochwał. A i jeszcze manifestum non eget probatione. Powiedziałem.

asikxx | 2016-07-25
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2016

I znów na styku dwóch spraw, afery przemytniczej (wplątane służby specjalne) i domowego kryminału (morderstwo z zazdrości i chciwości) staje nasz dzielny komisarz Montalbano.
Wspierają go współpracownicy (ci niegłupi i ci nie rokujący poprawy 😀) i Kwestor oraz Livia.
Jak zwykle Montalbano prowadzi sprawę tak aby wszystko wyjaśniło się bez szkód dla "dobrych" a bez zainteresowania jaki będzie koniec dla "niedobrych". No i oczywiście zrobi wszystko byle nie awansować!

Dużo smakołyków w tle.
I dużo wątku osobistego. Jego rozwoju jestem niesłychanie ciekawa.

Zaczynam "Głos skrzypiec".

zorbusia | 2014-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Kolejne spotkanie z detektywem Montalbano. W dalszym ciągu trzyma poziom. Bardzo dobrze się czytało. Nie wiadomo kiedy i książka skończona.

Klaudia Lewandowska | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Dla mnie Camilleri to jakby zaufana marka :) Sięgam po jego książki i wiem, że się nie zawiodę. I tym razem tak było.

Ronja | 2011-10-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 września 2011

Bardzo fajna książka. Dowcipna ale i wzruszająca. Dobrze się czyta. No ale bez rewelacji. Może jak przeczytam poprzednie jego książki będzie lepiej.

daab | 2010-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2010