lexis 
Umiejętność czytania wiele lat temu otworzyła przede mną niedostępne wcześniej światy. Pozwoliła choć trochę zrozumieć rzeczywistość. Czytam, żeby zrozumieć coraz więcej.
39 lat, kobieta, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 3 godziny temu
Teraz czytam
 • Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary
  Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary
  Autor:
  Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. "Droga do wyzwolenia" to przenikliwa analiza świata scjentologii, która powstała na podstaw...
  czytelników: 1300 | opinie: 45 | ocena: 7,71 (284 głosy)
 • Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi
  Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi
  Autor:
  Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś paniki, strachu w niektórych miejscach, czułeś się nieswojo w pewnych sytuacjach, albo jeśli przez długi czas odczuwasz lęk bez wyraźnego powodu – ta książka może ci p...
  czytelników: 284 | opinie: 15 | ocena: 8,88 (49 głosów)
 • Melancholia
  Melancholia
  Autor:
  Jest to książka o depresji, smutku, stanach nerwicowych — występujących w różnych chorobach psychicznych, ale i towarzyszących codziennemu życiu ludzi w różnym wieku i w różnych życiowych sytuacjach. ...
  czytelników: 1462 | opinie: 9 | ocena: 7,62 (220 głosów) | inne wydania: 1
 • Na wschód od Edenu
  Na wschód od Edenu
  Autor:
  Powieść uznawana za najwybitniejsze dzieło Steinbecka opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Adam Trask, farmer, samotnie wycho...
  czytelników: 10630 | opinie: 290 | ocena: 8,46 (3374 głosy) | inne wydania: 12

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-17 21:34:24
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, E-booki, Fascynujący świat, Łatwo dostępne
Autor:
 
2018-10-15 21:49:39
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, E-booki, Fascynujący świat, Łatwo dostępne
Autor:
 
2018-10-15 21:48:56
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, E-booki, Łatwo dostępne, Zbrodnia i kara
Seria: Na F/Aktach
 
2018-10-13 22:56:40
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia, E-booki, Inne światy, Tradycyjne
 
2018-10-13 21:31:55
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, E-booki, Fascynujący świat, Łatwo dostępne
Autor:
 
2018-10-13 21:31:29
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia, E-booki, Tradycyjne, Zbrodnia i kara
Seria: Mindhunter
 
2018-10-13 21:31:03
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia, Tradycyjne, Zbrodnia i kara
 
2018-10-13 20:55:53
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Do kupienia, Inne światy, Tradycyjne
Autor:

Uwielbiam sztukę, a szczególnie malarstwo. I choć Vincent van Gogh nie jest moim ulubionym artystą, niewątpliwie "wielkim malarzem był". A jego burzliwa biografia to doskonały materiał na wciągającą książkę.

Taka właśnie jest "Pasja życia", zbeletryzowana opowieść o losach tego wielkiego artysty. Bo książka autorstwa Irvinga Stone'a to w zasadzie powieść, której głównym bohaterem jest...
Uwielbiam sztukę, a szczególnie malarstwo. I choć Vincent van Gogh nie jest moim ulubionym artystą, niewątpliwie "wielkim malarzem był". A jego burzliwa biografia to doskonały materiał na wciągającą książkę.

Taka właśnie jest "Pasja życia", zbeletryzowana opowieść o losach tego wielkiego artysty. Bo książka autorstwa Irvinga Stone'a to w zasadzie powieść, której głównym bohaterem jest Vincent van Gogh. I choć książka mocno trzyma się faktów i realiów historycznych, brak tu, jak to w biografiach bywa, licznych dat, suchych wyliczanek czy nudnych analiz. Jest za to pasjonująca opowieść o trudnym życiu i bólu stawania się artystą. O cierpieniu, samotności, poszukiwaniu miłości, o cienkiej granicy pomiędzy geniuszem a szaleństwem, o niezłomnym i bezwarunkowym, braterskim wsparciu. I o żmudnym poszukiwaniu życiowej drogi. A przede wszystkim o malarstwie.

Bo Irving Stone pisze niezwykle plastycznie. Z jego opisów (zupełnie nie długich i nie nudnych) wyzierają dzieła van Gogha, od prostych rysunków poprzez pierwsze ciemne i ponure prace aż po skrzące się nasyconymi barwami dzieła ostatnich lat życia. Obrazy, mistrzowsko odmalowane słowem, ożywają w wyobraźni czytelnika.

Autor potraktował temat bardzo starannie. Nie odbiegał od tego, co o van Goghu mówią oficjalne źródła, nie pozwalał zbytnio ponieść się wyobraźni. Jedynie w kilku szczegółach jego opowieść różni się od rzeczywistości. Udaje mu się za to nadać bardzo ludzki wymiar postaci znanej większości czytelników jedynie z kilku słynnych obrazów i odciętego ucha.
Pokazał też rzecz, ze wszech miar w dzisiejszych czasach, hołdujących łatwiźnie, niepopularną, artystą się nie rodzi, artystą się staje. Wielkość to nie tylko talent, to też olbrzymia praca, systematyczne szkolenie warsztatu, opanowanie podstaw, by dopiero później poszukiwać własnych form wyrazu. I w bólu tej pracy, dzień pod dniu towarzyszymy bohaterowi książki.

W kolejnych rozdziałach wraz z artystą przemierzamy miejsca, w których żył i pracował – od galerii sztuki w Anglii, poprzez górnicze zagłębie Belgii, Holandię, Paryż postimpresjonistów aż po bajecznie barwną Prowansję, w której jego twórczość osiągnęła szczyt i w której jego życie dobiegło końca. Spotykamy zarówno wielkie postacie Paryża czasów Belle Epoque – Paula Cezanne'a, Henriego Touluse – Lautreca, Henriego Rousseau, Paula Gaugina, a nawet Emila Zolę, jak i wielu zwykłych ludzi, którzy na życiu van Gogha odcisnęli piętno.

Pomimo sporej objętości książkę czyta się przyjemnie i szybko, co jest zasługą zarówno sprawnie prowadzonej narracji, jak i pięknego języka.

Niesamowicie opowiedziana historia. Panoramiczna, niezwykle barwna, emocjonująca i poruszająca lektura. Jedna z najciekawszych, z jakimi miałam do czynienia.

pokaż więcej

 
2018-10-07 20:54:50
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, E-booki, Oczekujące w kolejce, Życie
 
2018-10-07 20:46:56
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia, Tradycyjne, Życie
 
2018-10-07 20:45:59
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia, Inne światy, Tradycyjne
Autor:
 
2018-10-07 20:45:32
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, E-booki, Łatwo dostępne, Zbrodnia i kara
Cykl: Komisarz Wallander (tom 11) | Seria: Mroczna Seria
 
2018-10-07 19:38:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Do kupienia, Tradycyjne, Życie
Autor:

"Dreamland. Epidemia opiatów w USA" to obszerna i szczegółowa analiza zjawisk kulturowych i społecznych, które doprowadziły do eksplozji uzależnienia od heroiny wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i dwutysięcznych.

Autor wskazał i szczegółowo omówił dwie zasadnicze przyczyny takiej sytuacji – z jednej strony niefrasobliwe przepisywanie pacjentom...
"Dreamland. Epidemia opiatów w USA" to obszerna i szczegółowa analiza zjawisk kulturowych i społecznych, które doprowadziły do eksplozji uzależnienia od heroiny wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i dwutysięcznych.

Autor wskazał i szczegółowo omówił dwie zasadnicze przyczyny takiej sytuacji – z jednej strony niefrasobliwe przepisywanie pacjentom opiatowych środków przeciwbólowych przez lekarzy i agresywną kampanię reklamową firm farmaceutycznych, z drugiej nowy system dystrybucji heroiny wprowadzony przez "Chłopaków z Xalisco" i łatwość jej dostępu.

Narracja prowadzona jest dwutorowo. Przeplatają się tu historie młodych meksykańskich dealerów heroiny i ich ekspansji w kolejnych stanach oraz historia poszukiwania idealnego, nieuzależniającego leku przeciwbólowego, a następnie wprowadzenia na rynek i lawinowego wzrostu popularności specyfiku opiatowego o przedłużonym uwalnianiu.

Sam Quinones rozmawia zarówno z ludźmi uwikłanymi w handel "czarną smołą", jak w książce nazywana jest heroina, byłymi narkomanami, terapeutami, rodzicami ofiar nałogu, jak i lekarzami, policjantami, urzędnikami państwowymi. Z rozmów tych i komentarza autora wyłania się mroczny, przygnębiający obraz opiatowej epidemii, rozkładu więzi rodzinnych i społecznych oraz upadku miasteczek amerykańskiej prowincji.
Kilka cytatów, niestety, bardzo aktualnych, także w Polsce A.D. 2018.

Równocześnie jest to w swojej wymowie książka niezwykle "amerykańsko" optymistyczna. Autor nie pozostawia czytelnika z obrazem apokalipsy. W końcowych rozdziałach wskazuje na jaskółki zmian, podejmowane przez państwo i obywateli próby zaradzenia tej dramatycznej sytuacji i odbudowania społecznych więzi. Wierzy w siłę i mądrość amerykańskiego narodu, ma nadzieję, że z każdego zła, nawet niepotrzebnych śmierci nastolatków, może wyniknąć jakieś dobro. Czytelnik sam musi sobie odpowiedzieć, czy podziela tę jego optymistyczna wiarę.

"Dreamland..." nie jest lekturą łatwą, nie tylko ze względu na tematykę, choć autor nie epatuje obrazami szprycujących się narkomanów. To książka bardzo obszerna, niespieszna narracja nie porywa, niektórych razić może jej przegadanie czy wielokrotne powtórzenia. Widoczne jest jednak, że Sam Quinones starał się potraktować temat bardzo poważnie, pieczołowicie zbierał materiały i wykonał olbrzymią pracę.

Mimo drobnych mankamentów podobało mi się to zupełnie nieprzesłodzone spojrzenie na Stany Zjednoczone, tylekroć opisywane jako "Dreamland", raj na ziemi. Wciągnęła mnie również zarówno tematyka ewolucji w podejściu do leczenia bólu i związanego z tym przepisywania opiatowych leków przeciwbólowych (wahadło wychyla się ze skrajności w skrajność), agresywnego farmaceutycznego marketingu, zmian mentalności społeczeństwa i modeli wychowawczych, jak i nieznanego mi wcześniej sposobu dystrybucji narkotyków.

Z diagnozą i metodami uzdrowienia sytuacji zaproponowanymi przez autora można polemizować, ale książka niewątpliwie poszerza wiedzę i ukazuje inne oblicze "Raju na ziemi".
Raczej dla zainteresowanych Stanami Zjednoczonymi i problematyką narkomanii.

pokaż więcej

 
2018-09-23 20:12:00
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, E-booki, Inne światy, Łatwo dostępne
 
2018-09-23 20:11:15
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Inne światy, Tradycyjne, Trzeba się postarać
 
Moja biblioteczka
1483 138 7089
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (89)

Ulubieni autorzy (6)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (136)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd