Pięć kilometrów do świtu

Okładka książki Pięć kilometrów do świtu Aldona Bognar
Okładka książki Pięć kilometrów do świtu
Aldona Bognar Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2016-04-30
2016-04-30
literatura polska

"Niedawno doszłam do wniosku, że każde kolejne zwycięstwo przychodzi łatwiej niż poprzednie. Teraz powoli zaczynam rozumieć, że ta sama zasada rządzi się stratami"

35-letnia Natalia, żona starszego od siebie radcy prawnego pracuje w wydawnictwie jako korektorka. Pełna pasji i zainteresowań kobieta zostaje zamknięta przez męża w złotej klatce. Nie ma przyjaciół, ubiera się i zachowuje tak jak życzy sobie mąż. Nawet muzyki słucha takiej jaka podoba się właśnie jemu. Dzięki Joachimowi ma wszystko, dom, pieniądze, ale nie ma miłości. Przez długie lata jest posłuszna i poddaje się woli męża, ale pewne niespodziewane spotkanie zmienia wszystko. Coś w Natalii pęka i zaczyna się zmieniać, rozpoczyna walkę o siebie. Autorka w tej pełnej humoru książce pokazuje co tak naprawdę liczy się w życiu. Widzimy przemianę bohaterki i jej walkę o szczęście. Natalia jest przykładem na to, że nigdy nie jest za późno aby zacząć wszystko od nowa. To pełna humoru powieść obyczajowa. Typowa literatura kobieca, lekka i przyjemna, ale skłania do refleksji i daje nadzieję. Polecam

Główna bohaterka - Natalia, próbuje odnaleźć swoje miejsce w życiu, zawalczyć o siebie, prawdziwą miłość. Nie chce już być marionetką, kukiełką, którą wszyscy sterują, uległą córką i żoną. Nie chce ponownie uzależniać się od mężczyzny. Bierze sprawy w swoje ręce, robi to mimo wątpliwości i ryzyka, z nadzieją, że będzie dobrze... Wsparcie daje jej przyjaciółka, pamięć o dziadkach i przygoda z Adamem, która ma szansę na ciąg dalszy... Zmiana wyglądu, miejsca zamieszkania i pracy, zerwanie toksycznych związków, to dużo... Nie każda kobieta umiałby to zrobić. Ze względu na stabilizację finansową, bezpieczeństwo i dobro rodziny nie jedna kobieta rezygnuje ze swoich marzeń. Trudno oceniać czyjeś wybory i piorytety, jednak w tej książce autorka zdecydowanie popiera odwagę i siłę kobiet - chodzi tu oczywiście o toksyczne związki, ktore zestawia ze szczęśliwymi związkami, gdzie kobiety są partnerkami mężczyzn, popiera równouprawnienie kobiet. Dobrze się czyta, momentami wywołuje uśmiech, czasami może zakręcić się łezka w oku, skłania do rozmyślań. Polecam.

Powieść, którą warto przeczytać, ponieważ daje nadzieję na to, że nigdy nie jest za późno, by walczyć o swoje szczęście. Można zacząć wszystko od nowa, trzeba tego tylko naprawdę chcieć. Przekonała się o tym Natalia – główna bohaterka powieści, która w pewnym momencie zrozumiała, że nie jest szczęśliwa. Jej luksusowe życie tylko z pozoru było idealne i godne pozazdroszczenia. Prawda, niestety, coraz bardziej przygnębiała. Na szczęście bohaterka zmierzyła się ze swoją przeszłością i teraźniejszością. Zdobyła się na odwagę i odmieniła to, co ją ograniczało, uwolniła się od toksycznych relacji i uwierzyła, że naprawdę może być szczęśliwa. Przeczytałam tę książkę jednym tchem i naprawdę polecam! Przeczytaj, a może i Ty postanowisz zmienić swe życie i zawalczyć o prawdziwe szczęście?

Złota klatka stworzona przez ojca, a następnie przez męża. W niej zaś Natalia, wcześniej mała dziewczynka, później dorosła już kobieta. Zaszufladkowana, nie mająca prawa głosu, prawa wyboru, decyzji, z odgórnie narzuconą rolą posłusznej marionetki. Całkowicie pozbawiona prawa bycia sobą.

Autorka spójnym, lekkim słownictwem przeprowadza czytelnika przez cały proces metamorfozy głównej bohaterki. Czy Natalia w końcu rozwinie skrzydła i porzuci „bezpieczną” przeszłość? Mówią, że na zmiany nigdy nie jest za późno, że nie warto trwać z przyzwyczajenia w utartych schematach, bo tak lepiej, wygodniej, bo co inni powiedzą. Jaki jest finał tej historii? Jak dla mnie świetny i nawiązujący do tytułu książki.

Gdy wydaje nam się, że mamy wszystko i jest na swoim miejscu zdarza się coś nieoczekiwanego. Obserwujemy przemianę Tusi i Natalię skrycie jej kibicują. Niekiedy przemoc psychiczną jest zdecydowane boleśniejsza niż ta fizyczna. Czasem warto o siebie zawalczyć.
Polecam

Polecam

Na prawdę polecam tą książkę. Utarte schematy, stereotypy i oczekiwania innych mogą prowadzić do uduszenia. Czasem wystarczy jeden impuls, by zmienić wszystko i znów stać się szczęśliwym człowiekiem.

Mądra i piękna powieść.Bohaterka jest zagubiona.Chciala życie na poziomie.Maz starszy.Kobieta pracuje w wydawnictwie.Ksiazka opowiada,o tym czy takie życie jest dobre.

Można przeczytać, w nudny sobotni wieczór. Niewiele wnosi, ale dość zgrabnie napisana.

Dość lekko napisany, trudny ale ważny temat. Ogólnie ciekawa histria, z początku dla mnie nudnawa.

Książkę szybko się czyta, jest wciągająca. Miło się ją czyta. Porusza ważny temat, pokazuje że zmiany są możliwe

• 2016
  • 2017