Opowieści z ostatnich dni

Tłumaczenie: Witold Dłuski
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Повести последних дней
wojna, łagry, ZSRR, Pawłow
historyczna
dasio72

Opowieści z ostatnich lat to trylogia, na którą składają się trzy krótkie powieści: Służbowa baśń, Sprawa Matuszyna i Karagandyjska tryzna. Akcja wszystkich toczy się w schyłkowym okresie sowieckiego imperium, w wojsku i łagrach Kazachstanu. Pierwsza z nich opisuje dzieje kapitana ukaranego za to, że bez rozkazu obsadził pole kartoflami, by wyżywić swoich okradanych przez zwierzchność żołnierzy, druga – życie obozowego strażnika, trzecia – podróż grupy żołnierzy z trumną zabitego kolegi. Posępny obraz tego czasu, jego grozy i absurdów, ludzkiej niedoli rozjaśnia wysokiej próby czarny humor, sugestywność psychologicznych portretów bohaterów i tak charakterystyczna dla wielkiej rosyjskiej prozy solidarność z prostym, poniżonym, bezbronnym człowiekiem.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

dasio72 | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Smutne i melancholijne jak rosyjska dusza historie o zwykłych ludziach, pożartych i trawionych przez bezwględny, dogorywający już totalitarny system Związku Sowieckiego.
Koniec lat 80-tych, odległe rubieże ZSRR, Karaganda, w tych zapomnianych przez Boga i ludzi stronach, stacjonują ostatni żołnierze upadającego imperium. Warunki życia nie zmieniły się tu od dziesięcioleci. Głód, smród i ubóstwo. Bezduszni dowódcy, okrutni koledzy, tylko silny i zjednoczony z grupą człowiek może tu dotrwać do końca służby, każda odmienność czy przejaw słabości jest tu tępiony z całą surowością.

Przygnębiający obraz radzieckiej armii, ale nie brakuje tutaj także czarnego humoru i szczypty metafizyki(trochę jak u Bułhakowa). Naprawdę doskonałe są u Pawłowa opisy kazachskiej przyrody.
Polecam i ostrzegam, że nie jest to lektura łatwa w odbiorze.

Dramaty ludzkie przekłute w groteskę, groteski które staja się dramatem. Tak w skrócie można zdefiniować Opowieści z ostatnich dni Olega Pawłowa. Nie na darmo mówi się o "człowieku radzieckim", czyli o takim, który każdy los przyjmie i w każdych warunkach znajdzie przestrzeń dla siebie, bo tak na prawdę, innego wyjścia nie ma. Paradoks, groteska, dramat.

Maras | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Wstrząsające i przepełnione groteską opowieści ukazujące armię radziecką w ostatnich latach jej istnienia. Mamy tutaj z jednej strony oddanych ideologii żołnierzy sprzeciwiających się jakiemukolwiek nieposłuszeństwu i nie wykazujących zrozumienia dla innych, zaś z drugiej idealistów chcących zmienić dotychczasowy stan rzeczy, próbujących odnaleźć się w trudnych warunkach z dala od domu i rodziny. Jest tu sporo czarnego humoru oraz fragmentów, które zmuszają do refleksji nad faktem, czy warto poświęcić swoje życie dla służby w wojsku, a także jak życie potrafi być absurdalne. Polecam każdemu czytelnikowi.

WujekStanek | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Znakomite.
Już po przeczytaniu kilku pierwszych stron tej trylogii Pawłowa czytelnik wtapia się w klimat kazaskich łagrów u schyłku Związku Radzieckiego.
Na "Opowieści z ostatnich dni" składają się trzy powieści, wydawane w Rosji na przestrzeni lat 1994-2002.
Wystarczy poświęcić trochę czasu na wczucie się w klimat tych opowieści, a potem same "ciągną" czytelnika za sobą.
Całość sprawia wrażenie opowieści snutej przez żołnierza przy flaszce gorzałki, przynajmniej ja to tak odebrałem.
Należy zwrócić uwagę na znakomitą pracę tłumacza.
Jeśli ktoś jeszcze nie czytał to gorąco polecam.
Książka zdobyła w tym roku nagrodę literacką "Angelus".

marcjn | 2016-07-27
Przeczytana: 23 lipca 2016

Interesujący, miejscami wprost groteskowy obraz życia żołnierzy w ZSRR; jeśli wyglądało ono tak jak autor to ukazał to sołdatom można jedynie współczuć. Warto przeczytać, lecz z porównaniami do Sołżenicyna bym nie przesadzał.

Beata | 2018-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Wstrząsająca. Straszna. Porażająca bezsensem. Groteskowa. Pięknie napisana.

Zbójnica | 2018-09-20
WGothe | 2018-01-09
roorkie | 2017-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2017
Katemeika | 2017-08-21
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Książki nagrodzone w 2017 roku

Jak wybieracie książki, które chcecie przeczytać? Czytacie recenzje, pytacie znajomych, snujecie się po księgarni? A może zerkacie na najróżniejsze rankingi, których prawdziwy wysyp następuje pod koniec roku. My przygotowaliśmy dla was zestawienie książek, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostały wyróżnione najważniejszymi polskimi i zagranicznymi nagrodami literackimi.

Oleg Pawłow laureatem Nagrody Angelus 2017

Rosyjski pisarz Oleg Pawłow został zwycięzcą tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za książkę „Opowieści z ostatnich dni”. Autor otrzymał statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. Nagrodę wręczono podczas gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.