W stronę ciemności. Rozmowy z komendantem Treblinki

Wydawnictwo: Cyklady
historyczna

Stangl, jedyny komendant obozu śmierci, którego zdołano postawić przed sądem, długo wymykał się sprawiedliwości. Został aresztowany dopiero w 1968 roku i skazany na dożywocie za współudział w zamordowaniu 900 000 ludzi. Brytyjska dziennikarka Gitta Sereny, odwiedzała go w więzieniu i przeprowadzała swoje rozmowy z katem . Po jego śmierci kontynuowała badania spotykając się z jego rodziną, podległymi esesmanami, byłymi więźniami Treblinki.

cornflake-girl | 2011-11-24
Na półkach: Przeczytane, Holocaust
Przeczytana: 2009 rok

Klasyką gatunku książek o tej tematyce (a zatem portretu wysokich rangą nazistów, którzy brali udział w masowych mordach Żydów) są "Rozmowy z katem". Wydaje mi się jednak, że książka "W stronę ciemności" bije Moczarskiego na głowę. To wstrząsający zapis rozmów dziennikarki i byłego komendanta obozu w Treblince. Stangl opowiada o sobie i choć podejmuje wszelkie wysiłki, by opisać sytuacje z czasów Holocaustu tak, jakby to nie on decydował, bądź nie do końca był świadom tego, co się dzieje, to siłą rzeczy czytelnik dostrzega jego prawdziwe oblicze. Rozmowa jest niezwykła - Stangl w przeciwieństwie do Jurgena Stroopa z "Rozmów z katem" wydaje się człowiekiem inteligentnym, kulturalnym, można powiedzieć światłym. Tym bardziej zaskakuje jego "kariera".

Wielkim plusem tej książki jest również wątek poboczny, którego dotknęła autorka i któremu poświęciła sporo miejsca - mianowicie udział Kościoła w wydarzeniach związanych z II Wojną Światową i Holocaustem. "Udział" wydaje się być...

Ugarte | 2014-09-03

To jedna z tych książek o których nigdy nie zapomnę. Z rozmów Gitty Sereny z Franzem Stanglem, byłym komendantem obozu w Treblince wyłania się dziwny niejednoznaczny obraz głównego "bohatera". To z jednej strony zwykły austriacki urzędas, który popłynął z prądem, a potem wykonywał tylko swoją robotę najlepiej jak umiał. To nie sadysta czy owładnięty rządzą mordu antysemita, którego łatwo można znienawidzić, który budzi oczywistą odrazę. Wręcz szokuje przeciętność Stangla. Równocześnie jest w swoim zamiłowaniu do porządku i działaniach mających usprawnić funkcjonowanie fabryki śmierci przerażający. Jak cyborg niezdolny do refleksji nad tym co robi.
Są nieliczne momenty w tej książce w których Stangl wykazuje coś na kształt żalu, czy wstydu. Wielokrotnie w trakcie lektury powracałam do zdjęcia Stangla na okładce i za każdym razem uderzała mnie jego normalność... Zwykły starszy pan w garniturze, który zamordował kilkanaście tysięcy ludzi.
Polecam po "W stronę ciemności"...

martob | 2013-10-09
Przeczytana: 04 października 2013

Jedna z najważniejszych książek w moim życiu.Przybliża do próby odpowiedzenia na pytanie: Dlaczego?
Autorka w perfekcyjny sposób rozbiera głównego bohatera na części pierwsze i zgłębia poszczególne fazy jego życia, aby zrozumieć kim jest Franz Stangl- bestią w ludzkim ciele, czy zwykłym, wręcz przeciętnym człowiekiem,który został zaplątany w największą tragedię Europy XX wieku.
Dodatkowo dokonuje fascynującej analizy procesu ucieczki nazistów przez Watykan i jego roli w tym procesie.
Podziwiam sposób pracy autorki i dokładną weryfikację poszczególnych faktów.

Zachęcam do przeczytania, oraz zwrócenia uwagi, choćby na taki szczegół jak książka, którą czytał Stangl przed swoją śmiercią.

szczepcio73 | 2013-05-01

To książka jedyna w swoim rodzaju.
Jest to jedyny wywiad z komendantem obozu zagłady w Treblince Franzem Stanglem.
Wstrząsająca lektura... ale warta przeczytania

Dariusz | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Wywiad Gitty Sereny z komendantem Treblinki z Franzem Stanglem, który odsiaduje wyrok dożywocia. Stangle manipuluje faktami, fałsz i obłuda i staranie zmiany wizerunku swojej osoby. Wybielanie siebie, że nie wiedział, nie spodziewał się i nie maczał w tym palców. Ubolewał,że sumienie i wiara, że chciał odejść, lecz bał się. W książce obwiniają Polaków że byli antysemitami i że nie chcieli pomagać Żydom. Ludzie byli różni, każdy chciał żyć i wyjść z tego koszmaru. Wielu polaków poniosło śmierć za pomoc Żydom.
Wiedział co i gdzie, dzieje w obozie. Był komendantem najważniejszą osobą.
Wywiad, wskazuje tylko że był dobrze przygotowany do tej roli. Wizja świata, przeprane mózgi nową ideologią. Ciekawa książka za tą zbrodnię odpowiada cały świat, Amerykanie, Wielka Brytania wiedziały co dzieje się w Polsce nie chcieli reagować, bo było im to na rękę. Watykan czy ma krew na rękach i czy pomagali nazistom ?. Wojna to dobry pretekst do sprzedaży broni biznes musi się kręcić. Świat...

Mateusz | 2014-11-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2014

Każda tego typu książka jest warta przeczytania jeśli choć trochę interesujemy się historią świata, II wojną światową czy choćby psychiką ludzką. Ta konkretna jest niepowtarzalna. Książka pokazuje obraz komendanta obozu zagłady żydów, przedstawia parę historii, wspomnień ocalałych więźniów oraz role kościoła, Watykanu podczas II wojny światowej. Jak dla mnie wszystkiego po trochu w dostatecznych porcjach. Gorąco polecam

Dotka76 | 2010-12-30
Przeczytana: 2006 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Choć trudno o takiej książce mówić, że jest rewelacyjna.
To wstrząsająca lektura.
Naprawdę to niezwykłe do jakich granic można doprowadzić oszukiwanie samego siebie.Możliwości ludzkiego umysłu są naprawdę nieograniczone, bo można się tez zastanawiać, jak w ogóle można żyć z takim bagażem na sumieniu, jaki miał Franc Stangl.
Moim zdaniem ostatnie wydarzenia opisane w książce, tzn. wzięcie odpowidzialności na siebie za te okropne zbrodnie, spowodowało śmierć Stangla. Bo jak można żyć mając świadomość, że pomagało się przy mordowaniu takiej ilości niewinnych ludzi. Chyba w zasadzie właśnie to jedyny dowód na człowieczeństwo F. Stangla.
Nie to, że przeżył "potem" jeszcze dwadzieścia dobrych lat, że był dobrym ojcem i mężem. Uważam, ze jedynie przez śmierć po wykrztuszeniu w końcu z siebie słów "Jednak byłem tam" udowodnił swoje człowieczeństwo.
Niezwykła książka.

MR83 | 2016-12-01