Opowieści z ostatnich dni

Oleg Pawłow Wydawnictwo: Noir sur Blanc powieść historyczna
Повести последних дней
Witold Dłuski
Noir sur Blanc
wojna łagry ZSRR Kazachstan Oleg Pawłow
Повести последних дней
powieść historyczna
Witold Dłuski
wojna łagry ZSRR Kazachstan Oleg Pawłow
Inne

Wstrząsające i przepełnione groteską opowieści ukazujące armię radziecką w ostatnich latach jej istnienia. Mamy tutaj z jednej strony oddanych ideologii żołnierzy sprzeciwiających się jakiemukolwiek nieposłuszeństwu i nie wykazujących zrozumienia dla innych, zaś z drugiej idealistów chcących zmienić dotychczasowy stan rzeczy, próbujących odnaleźć się w trudnych warunkach z...

Dramaty ludzkie przekłute w groteskę, groteski które staja się dramatem. Tak w skrócie można zdefiniować Opowieści z ostatnich dni Olega Pawłowa. Nie na darmo mówi się o "człowieku radzieckim", czyli o takim, który każdy los przyjmie i w każdych warunkach znajdzie przestrzeń dla siebie, bo tak na prawdę, innego wyjścia nie ma. Paradoks, groteska, dramat.

Wstrząsająca. Straszna. Porażająca bezsensem. Groteskowa. Pięknie napisana.

Znakomite.
Już po przeczytaniu kilku pierwszych stron tej trylogii Pawłowa czytelnik wtapia się w klimat kazaskich łagrów u schyłku Związku Radzieckiego.
Na "Opowieści z ostatnich dni" składają się trzy powieści, wydawane w Rosji na przestrzeni lat 1994-2002.
Wystarczy poświęcić trochę czasu na wczucie się w klimat tych opowieści, a potem same "ciągną" czytelnika za...

Interesujący, miejscami wprost groteskowy obraz życia żołnierzy w ZSRR; jeśli wyglądało ono tak jak autor to ukazał to sołdatom można jedynie współczuć. Warto przeczytać, lecz z porównaniami do Sołżenicyna bym nie przesadzał.

Smutne i melancholijne jak rosyjska dusza historie o zwykłych ludziach, pożartych i trawionych przez bezwględny, dogorywający już totalitarny system Związku Sowieckiego.
Koniec lat 80-tych, odległe rubieże ZSRR, Karaganda, w tych zapomnianych przez Boga i ludzi stronach, stacjonują ostatni żołnierze upadającego imperium. Warunki życia nie zmieniły się tu od dziesięcioleci....

Dyskusje

• Literatura rosyjska
  • Chcę w prezencie
  • Literatura rosyjska
  • Komuna
  • Kupić w pierwszej kolejności
  • Przeczytane 2017

Dodaj cytat z książki Opowieści z ostatnich dni