Sprawa Tułajewa

Wydawnictwo: W.A.B.
L'Affaire Toulaev
Rosja, Wielki Terror, stalinizm
joly_fh

Rosja, czas Wielkiego Terroru. W kraju jest nędzna sytuacja gospodarcza: deficyt towarów, kolejki po żywność, bieda, biurokratyczna korupcja. Co więcej, panuje wszechobecny lęk o życie: ludzie tracą pracę, nie mogą wyjechać z kraju, są niewinnie aresztowani, niektórzy popełniają samobójstwa. Szukający sprawiedliwości Romaszkin kupuje na targu nielegalny rewolwer. Jednak nie jest w stanie go wykorzystać i oddaje go sąsiadowi Kostii. Ten pewnego dnia przypadkowo spotyka towarzysza Tułajewa, wysokiego urzędnika z Komitetu Centralnego. Obwiniając go o głód i nędzę, pod wpływem impulsu, zabija sprawcę masowych deportacji i czystek. Zabójstwo ważnego urzędnika jest okazją do eliminacji przeciwników politycznych Wodza. Rozpoczyna się śledztwo prowadzone na całym świecie od Moskwy, poprzez Barcelonę i Paryż do łagrów i więzień. Następują przesłuchania, oskarżenia, aresztowania, zeznania, tortury, procesy.

Victor Serge, bezpaństwowiec ścigany przez stalinowskich agentów, w swojej powieści dekonspiruje mechanizmy terroru w stalinowskiej Moskwie. Powieść składa się z 10 rozdziałów, w których przedstawiani są kolejni protagoniści. Brak głównego bohatera, zastąpiono głównym tematem, jakim są stalinowskie czystki, dokonywane po zabójstwie Tułajewa. Jest to powieść o państwie totalitarnym, która pokazuje jak radzili sobie z terrorem zwykli, szarzy ludzie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: http://literacki24.pl/

Taratak | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Autor podjął się trudnego formalnie zadania ukazania zjawisk, jak w totalitarnym reżimie można znaleźć winnych zajmujących różne miejsce w gabinecie władzy. O ile wyjaśnienie doboru osób skazanych za zabójstwo komunistycznego działacza jest wiarygodne przy przyjęciu, że służby sprawdziły każde nazwisko, które padło na przesłuchaniu, to rozwinicie działania służb bezpieczeństwa dowodzi kunsztu budowy fabuły. Wielotorowe śledztwo nie łączy się na końcu, ale jest to zgodne z brakiem logiki działania reżimu i dzięki temu widzimy szeroki zakres. Po opisie zabójstwa przez przypadkową osobę wszystko zaczyna żyć własnym życiem. Świetnie odmalowany jest klimat szarości ZSRR w czasie ciągłych kryzysów gdzie łatwo poczuć, jaką wytrwałością musieli się wykazać przeciętni obywatele. Jedynie zawiodło mnie zakończenie z pokazaniem losów osób rzeczywiście odpowiedzialnych za zabójstwo, bo od początku wiemy, że dla reżimu nie są oni ważni.

twzaczytany | 2016-07-23
Przeczytana: lipiec 2016

Zakończyłem przygodę z Tułajewem. Książka składa się z 10 rozdziałów opisujących różnych przedstawicieli partii oskarżonych o zabójstwo Tułajewa. Działalność komunistów nikogo nie oszczędzała, nikt nie mógł być pewien swojej przyszłości. Najciekawsze jest to, że prawdziwy sprawca przestępstwa nigdy nie został złapany. Partia sprawna ale nie do końca. Sama książka napisana jest w taki sposób, że niektóre rozdziały są bardzo ciekawe i wciągające, jednak część jest po prostu nudna. Cała książka istotna ze względu na ukazanie mechanizmów działania komunistów.

allison | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 26 stycznia 2016

"Sprawa Tułajewa" to książka zapomnianego i właściwie niewydawanego w Polsce autora. Ten fakt oraz tematyka powieści sprawiły, że sięgnęłam po tę lekturę z zaciekawieniem. I nie rozczarowałam się.

Wszystkie wydarzenia ogniskują się wokół zastrzelonego tytułowego bohatera. Najdziwniejsze jednak jest to, że podejrzani bohaterowie tak naprawdę nie mają nic wspólnego z morderstwem. Owszem, kiedyś zetknęli się z Tułajewem, ale czasem nawet nie pamiętają jego twarzy. W absurdalny sposób zostają jednak uwikłani w śledztwo, które jest prowadzone stalinowskimi metodami, pociąga za sobą niewinne ofiary, nakręcając machinę strachu i upodlenia.

"Sprawa Tułajewa" to tak naprawdę powieść o terrorze i o systemie, który pożera własne dzieci. Ci, którzy jeszcze niedawno ferowali wyroki i czuli się panami świata, nagle sami stają się pokrzywdzonymi. Reagują na to w różny sposób - przerażeniem, niedowierzaniem, próbami przekupstwa, pogodzeniem się z losem.

Świat, jaki wyłania się z książki...

lukaszlachecki | 2015-12-07

"Nie doczytałam do końca, bo już mam dosyć takich bohaterów - biednych, niedojadających studentów czegoś tam, w butach z tektury. Naczytałam się takich rzecz w liceum i mi wystarczy"

Nic dodać nic ująć

ira | 2015-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 lipca 2015

Jestem już trochę zmęczona klimatami radzieckimi, ale "Sprawy Tułajewa" nie sposób nie docenić. Jest naprawdę oryginalnie, a przy tym bardzo dobrze napisana. Dziesięć rozdziałów, dziesięć różnych postaci, jedna sprawa.
Polecam.

Behemot | 2015-05-15

Ta książka jest dowodem na to, że nawet w życiu baaardzo doświadczonego mola książkowego jest miejsce na niespodziewane olśnienia, na które już nie liczył. Victor Serge – niech nikogo nie zwiedzie ten pseudonim stuprocentowego, chociaż urodzonego w Brukseli, Rosjanina, Wiktora Kibalczicza – w „Sprawie Tułajewa” opowiada historię na miarę „Ciemności w południe” Koestlera, tyle że z o wiele większym epickim rozmachem przywodzącym na myśl raczej porównania (za względu na wymiar przedsięwzięcia, nie temat) ze „Sprawą pułkownika Miasojedowa” Mackiewicza. Galeria postaci wplecionych w akcję książki, oraz panorama sowieckiego imperium w drugiej połowie lat 30. robią wielkie wrażenie. Tym większe, że autor pisze po prostu o tym, co widział na własne oczy, ubierając rzecz w szaty literackiej fikcji, ale ani na moment nie tracąc wiarygodności. Książka która mówi o mechanizmach stalinowskiego terroru więcej niż niejeden podręcznik historii, ale ma w sobie coś jeszcze. Po prostu kawał dobrej...

Andrzej | 2014-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2014

Mimo początkowej wartkiej,szybkiej akcji,koniec powieści jest mniej dynamiczny i czytelnik zauważa rozbieżności między początkiem a końcem powieści.Sprawa Tułajewa pokazuje sytuację w ZSRR w latach trzydziestych dwudziestego wieku,w okresie tzw.Wielkiej Czystki,którą w powieści symbolem,jest śmierć Tułajewa odpowiedzialnego za masowe represje.Mimo to w powieści bardzo mało poznajemy osobę towarzysza Tułajewa ,z wyjątkiem śmierci na początku,oraz o tym ,że był odpowiedzialny za czystki.Sprawa Tułajewa pokazuje terror w ZSRR,który na własnej skórze dotyczy działaczy partyjnych,dawnych rewolucjonistów,elitę obecnego państwa,oraz działanie aparatu państwowego.W powieści odnajdujemy osoby które są wierne partii,i do czasu tej sprawy odnosili same sukcesy,ale są niszczone przez system,którzy tworzyli,który wyniósł ich na szczyt władzy.Autor Victor Serge sam kiedyś uległ wpływom ideologii komunistów obnaża w powieści wszystkie składowe totalitarnego systemu oraz tego w jaki sposób...

Rita | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Melocotón | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Nie doczytałam do końca, bo już mam dosyć takich bohaterów - biednych, niedojadających studentów czegoś tam, w butach z tektury. Naczytałam się takich rzecz w liceum i mi wystarczy.

Martyna | 2014-02-17

Z jednej strony przerażająca prawda historyczna, prawda która we współczesnym konsumpcyjnym świecie zdaje się zanikać , z drugiej przesiąknięte tragedią losy ludzi uwikłanych w czasy stalinowskiej czystki. V. Serge zdaje się nie odkrywać nic nowego w dziedzinie Rosji lat 30'. Zdaje się, że na ten temat wszystko już zostało napisane. Jednak czy można negatywnie ocenić książkę, która przedstawia czasy beznadziejnej walki i totalitaryzmu? Podążając śladami autora nie można przecież wyzbyć się współczucia. Mimo wszystko nie zachwyciła mnie ta książka - jednak polecam przeczytać, żeby literatura doświadczonego życiowo Kibalczyca nie znikła w czeluściach nicości.