Oleg Pawłow

(Олег Павлов, Oleg Pavlov)

Rosyjski pisarz i krytyk literacki. Urodził się w Moskwie. Po ukończeniu szkoły pracował jako tragarz i niewykwalifikowany robotnik, odbywał obowiązkową służbę wojskową w kompaniach ochrony łagrów w... Rosyjski pisarz i krytyk literacki.
Urodził się w Moskwie.
Po ukończeniu szkoły pracował jako tragarz i niewykwalifikowany robotnik, odbywał obowiązkową służbę wojskową w kompaniach ochrony łagrów w obwodzie karagandyjskim (Kazachstan). Przeżycia tego okresu pozostawiły głęboki ślad w jego twórczości. Po przedterminowym zwolnieniu z wojska ze względu na stan zdrowia pracował w szpitalu, ukończył zaoczne studia w moskiewskim Instytucie Literatury.
Opublikowana w 1994 r. powieść "Służbowa baśń" odniosła duży sukces i od razu postawiła Pawłowa w rzędzie najciekawszych rosyjskich pisarzy jego pokolenia. Pawłow uprawiał również krytykę literacką, a także brał udział w dyskusjach na tematy literackie i społeczne.
Laureat wielu nagród literackich.
Oleg Pawłow zmarł na skutek zawału serca. W chwili śmierci miał 48 lat.
Wybrane publikacje książkowe: Степная книга (1998), Повести последних дней (2001, polskie wydanie: "Powieści z ostatnich dni", Wydawnictwo Noir sur Blanc, 2016), В безбожных переулках (2007), Дневник больничного охранника (2012), Карагандинские девятины, или Повесть последних дней (2013).

źródło opisu: Opis autorski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Opowieści z ostatnich dni
Opowieści z ostatnich dni
Oleg Pawłow

7 (14 ocen i 6 opinii)
Opowieści z ostatnich dni
Autor:
Opowieści z ostatnich lat to trylogia, na którą składają się trzy krótkie powieści: Służbowa baśń, Sprawa Matuszyna i Karagandyjska tryzna. Akcja wszystkich toczy się w schyłkowym okresie sowieckieg...
czytelników: 101 | opinie: 6 | ocena: 7 (14 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
15
85
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (15)

Powiązane treści
Książki nagrodzone w 2017 roku

Jak wybieracie książki, które chcecie przeczytać? Czytacie recenzje, pytacie znajomych, snujecie się po księgarni? A może zerkacie na najróżniejsze rankingi, których prawdziwy wysyp następuje pod koniec roku. My przygotowaliśmy dla was zestawienie książek, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostały wyróżnione najważniejszymi polskimi i zagranicznymi nagrodami literackimi.


więcej
Oleg Pawłow laureatem Nagrody Angelus 2017

Rosyjski pisarz Oleg Pawłow został zwycięzcą tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za książkę „Opowieści z ostatnich dni”. Autor otrzymał statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. Nagrodę wręczono podczas gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd