Śmierć na otwartym morzu

Tłumaczenie: Monika Woźniak
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Morte in mare aperto
Ag2S

W ośmiu opowiadaniach zawartych w tomie komisarz Montalbano zmaga się z przestępstwami rozmaitego typu, nie tylko z morderstwami, ale także z tajemniczym pożarem w hotelu czy ze złodziejem dżentelmenem. Przez karty książki przewijają się wszyscy bohaterowie znani i lubiani z cyklu powieści – gapowaty Catarella, uwodzicielski komisarz Augello, wieczna narzeczona Livia i wierna gosposia Adelina – tyle że tak jak sam główny bohater, młodsi, bardziej optymistyczni, pełni energii i pomysłów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Magnis | 2017-09-21
Przeczytana: 23 września 2017

Moja przygoda z Andrea Camilleri zaczęła się od zbioru opowiadań Śmierć na otwartym morzu. Jest to pierwsza książka jego autorstwa, którą przeczytałem. Byłem bardzo ciekawy, bo uwielbiam czytać kryminały jak nie znany mi autor takich powieści wypadnie. W zbiorze znajdziemy osiem opowiadań z różnymi poruszanymi tematami i zagadkami kryminalnymi.
Zabranie się za zbiór opowiadań lub książkę nieznanego mi autora przypomina zabawę w ruletkę. Można trafić w dziesiątkę i cieszyć się z świetnej przeczytanej powieści lub zawieść się na całej linii. Wszystko zależy częściowo od oczekiwań, ale też od samej historii. W ośmiu opowiadaniach zawartych w zbiorze Śmierć na otwartym morzu mamy całkiem pokaźny przekrój spraw kryminalnych i ciekawych bohaterów. Autor sięga nie tylko po klasyczne wątki dotyczące kradzieży albo morderstwa występujące w takich utworach, ale nie brakuje dobrze nakreślonego tła obyczajowego. Swoje historie osadził w nieistniejącym miasteczku przypominającym wiele innych...

książek: 2059
jamczyk | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Osiem różnych opowiadań, z różnymi bohaterami, z różnymi problemami i niezmienny jest tylko komisarz Montalbano. Czytając te opowiadania miałem skojarzenia z obrazkami malowanymi akwarelami, delikatne kolory, a bardzo trafnie puentujące zastaną rzeczywistość. Dla wielbicieli komisarza Montalbano-koniecznie, dla innych - z wielką przyjemnością.

Anna | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Perełki :)

Kwintesencja Montalbano w kilku świetnych opowiadaniach.
Kto lubi Montalbano nie będzie rozczarowany :)
Jeśli ktoś nie zna jeszcze komisarza sugeruję zacząć jednak od pełnowymiarowej powieści.

mercadoevy | 2017-08-09
Przeczytana: 2017 rok

Zbiór opowiadań z komisarzem Montalbano w roli głównej. Polecam dla zagorzałych czytelników serii oraz osób, które nigdy nie słyszały o Komisarzu, jego barwnych współpracownikach oraz nie mniej ciekawych bliskich i dalekich mu osobach.
Każde z opowiadań, poza co oczywiste (!) wątkiem kryminalnym, zawiera interesujące obserwacje dotyczące Sycylii, Włoch czy nawet Europy. A jednak historie są opowiedziane zarazem lekko i inteligentnie. Chce się czytać takie opowiadania, w których wątki kulinarne i skomplikowane relacja towarzyskie odgrywają niepoślednią rolę. No i jeszcze kobiety, te często mają niezwykłą, zapierającą dech urodę, a przy tym obdarzone są i temperamentem i swoistą południową frywolnością.
Polecam, ta książka jest jak dobra bombonierka, a każde opowiadanie smakuje równie dobrze jak pyszne praliny!:)

almos | 2016-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Ten zbiór ośmiu opowiadań o młodym Montalbano, jest dla wielbicieli komisarza nie lada gratką. Znajdujemy w nim rzeczy lepsze i gorsze, trochę brakuje mi tego co świadczy o sile prozy Camilleri: bogatego tła obyczajowego, psychologicznego czy kulinarnego. Niemniej dla każdego miłośnika Montalbano każda nowa z nim książka to małe święto.

Z niecierpliwością rzuciłem się na kolejną książkę z serii z komisarzem Montalbano, należę bowiem do wcale licznego grona miłośników serii autorstwa Andrea Camilleri. Na tom składa się osiem opowiadań dziejących się w młodości Montalbano, w czasie jednego z nich na przykład dochodzi do zamachu na papieża Jana Pawła II. Połknąłem ten krótki tom w trakcie jednego popołudnia.

No cóż, miło jest znowu spotkać niepoprawnego podrywacza Mimi Augello, solidnego glinę Fazio, gapowatego Catarellę czy cholerycznego doktora Pasquano. Trochę się dowiadujemy o życiu Montalbano, na przykład spotyka się z ojcem, z którym nie jest w najlepszych stosunkach,...

Beata | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Zbiór zawiera osiem opowiadań. Wszystkie napisane na tym samym, dobrym poziomie, nie ma lepszych czy gorszych. Południe Włoch, a konkretnie Sycylia i małe miasteczko. Życie jak na południe przystało toczy się leniwym, powolnym rytmem. Ale żeby nie było za słodko od czasu do czasu dają o sobie znać ludzie nie mający dobrych zamiarów. I wtedy do akcji wkracza komisarz. Pomagają mu uwodzicielski Augello i wszystko wiedzący Fazio, a kolorytu dopełnia Catarella. I czasami komisarz (wielbiciel dobrej kuchni) musi poświęcić rytualne wieczorne kolacje z narzeczoną Livią, by łapać złoczyńców.
Super się czyta. Mnie urzeka ten śródziemnomorski, leniwy klimat opowiadań, odczuwalny zresztą we wszystkich książkach Camilleriego.

Justinek | 2018-10-31
Przeczytana: 26 października 2018

Wszystkie gwiazdki za to tylko, że to opowiadania, które uwielbiam, a których nikt już nie wydaje.

Fabuła bodaj sześciu z nich stanowi fabułę odcinków o młodym Montalbanie (drugiego serialu o komisarzu, z 2012 roku, którego akcja dzieje się w tym samym komisariacie, tym samym mieszkaniu - bomba! a aktor rewelacyjnie przystojny ;)

CzytAśka | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Moje pożegnanie z komisarzem Montalbano. Mam nadzieję, że w Polsce ukażą się również pozostałe książki z serii i pożegnanie jest tymczasowe.

Ten zbiór opowiadań podobał mi się najbardziej z trzech. I zagadki ciekawe i tło w odpowiedniej proporcji. Odrobinę brakuje mi Lattesa i jego pytań o rodzinę 😀. Ale to wczesne sprawy Montalbana to i kwestor poprzedni (mądry i z doskonale gotującą żoną) to i nabożnego wicekwestora brak 😀.

Pozostali tłoczyńcy w komplecie i znakomitej formie.

Będę tęsknić za Sycylią. Muszę się tam wybrać! Koniecznie!

I baaardzo chcę obejrzeć serial o Montalbano! Obejrzałam dokument making of i po prostu cudo to musi być! Te sycylijskie osobowości! Te krzyki! Ta gestykulacja!

Maromira | 2016-02-11
Przeczytana: 05 lutego 2016

Komisarz Montalbano na stałe wpisał się już w krajobraz słonecznej Sycylii. Regularnie rozwiązuje nawet najtrudniejsze zagadki kryminalne - wskaźnik rozstrzygniętych spraw stale utrzymuje się w granicach stu procent – posługując się swoim wrodzonym sprytem potrafi wybronić się z każdego niebezpieczeństwa, do tego wzorem będąc wzorem stereotypowego Włochów uwielbia jeść i dla smacznego posiłku jest w stanie sporo nałożyć drogi. Zaś od ponad dwudziestu lat istnieje na kartach licznych powieści i opowiadań Andrei Camilleriego.

W najnowszej książce „Śmierć na otwartym morzu” czytelnik otrzymuje możliwość prześledzenia ośmiu spraw, które rozwiązał niezastąpiony komisarz Montalbano. A że oryginalność i pomysłowość są zawsze w cenie, Camilleri postawił na różnorodność zagadek. I tak obok tajemniczego napadu na bank można przeczytać historię porwania majętnej żony człowieka, którego pieniądze nigdy się nie trzymały czy tytułowe opowiadanie, gdzie z pozoru nieskomplikowana sprawa staje pod...

Jarek1983 | 2016-03-25
Przeczytana: 18 marca 2016

Camilleri, nigdy nie odchodź!

15 tom o Montalbano, a ja nie mam dość. Z wywiadu opublikowanego w ostatnim numerze „Książek” wynika wprost, że autor jest osobą o dużym pokładzie humanizmu, empatii, ale o wyraźnym i pryncypialnych przekonaniach. Widać je w jego prozie. Montalbano często wygłasza swoje stanowisko dobitnie, nie biorąc jeńców. A z drugiej strony przyzwolenie na frywolność w sferze damsko-męskiej w Vigacie jest bardzo duże. Ten mały dysonans brzmi świetnie. „Śmierć na otwartym morzu” to osiem opowiadań o różnych zbrodniach. Iskrzy to wszystko pomysłowością, bystrością i olśniewa jakością. Czyli, nic nadzwyczajnego, w przypadku tego cyklu. Mała rzecz, a cieszy.