Śmierć na otwartym morzu

Okładka książki Śmierć na otwartym morzu Andrea Camilleri
Okładka książki Śmierć na otwartym morzu
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 22.5) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 22.5)
Morte in mare aperto
Noir sur Blanc
2016-01-14
2016-01-14
2019-01-01
Monika Woźniak
Monika Woźniak opowiadania komisarz Montalbano literatura włoska

Chciałabym powiedzieć, że może to forma opowiadań tak zniweczyła moje pierwsze spotkanie z komisarzem Montalbano. Niestety minusów jest o wiele więcej. Liczyłam na klimat włoskiej prowincji - nie znalazłam. Liczyłam na charyzmatycznego komisarza - niestety poza sabotowaniem drogi służbowej i przepisów komisarz niczym mnie nie zaintrygował. Liczyłam na ciekawie prowadzone śledztwa - tymczasem były długie przesłuchania, już początku typowani winni , którym trzeba było tylko to udowodnić oraz balansowanie miedzy banalnością i ciężkimi zbrodniami. Samo prowadzenie śledztw nie budowało napięcia i nie angażowało czytelnika. Na domiar złego styl pisarza jest bardzo prosty, a i tłumacz się nie popisał (tłumaczenie gwary na niepoprawną polszczyznę nie przynosi spodziewanego efektu)

Śmierć na otwartym morzu" to już trzeci z opublikowanych w Polsce tomów opowiadań o komisarzu Montalbano. Tym razem dostajemy osiem utworów o jednorodnej strukturze i długości. Akcja wszystkich jest osadzona we wczesnych latach pracy komisarza w Vigàcie, kiedy jego relacja z Livią kwitła, a on sam mniej narzekał na swój wiek.

Tematyka opowiadań pokrywa się ze standardowymi śledztwami z cyklu. Jest sporo wątków mafijnych, są też zbrodnie z namiętności. Trup ściele się gęsto, miejscami nawet autor przekracza swój zwyczajowy poziom brutalności ("Zgodnie ze sztuką"). Wyróżniają się przede wszystkim "Morela" oraz "Uczciwy złodziej", najsłabiej moim zdaniem wypada "Podwójne śledztwo".

Nie jest to może odpowiednia pozycja na rozpoczęcie przygody z serią, ale czytało mi się ją przyjemnie. Camilleri ma dar angażowania czytelnika nawet bardzo prostymi historiami. Stali czytelnicy serii powinni docenić takie fabularne smaczki jak pochodzenie kompletu wytrychów Montalbano czy geneza niechęci między Adeliną i Livią. Swoje miejsce dostaje też ojciec głównego bohatera.

Tematyka opowiadań pokrywa się ze standardowymi...

Książka w zasadzie do przeczytania przed opowiadaniami Miesiąc z komisarzem Montalbano i Pomarańczki komisarza Montalbano, w przypadku czytania zgodnie z numeracją tomów (czyli w zasadzie pod koniec serii) pozostawia mieszane uczucia; pierwsze opowiadania nieco słabsze, za to w końcowych wraca już klimat Vigaty.

Chronologicznie, książka oscyluje w okolicach pierwszych tomów (ojciec Montalbana żyje i ma się dobrze; poznajemy wreszcie złodzieja, który wręcza komisarzowi słynny pęk kluczy; u władzy nadal jest stary, poczciwy kwestor; Mimi ciągle cieszy się stanem kawalerskim, a związek Salva i Livii kwitnie). Naprawdę nie wiem dlaczego została opatrzona nr. 22.5...

Na półkach: , , , , , , , , , ,

''Pokój nr 2" - 1/10
Nie wierzę, że ten chłam napisał Camilleri. Słabe, bardzo słabe. Ja wiem, że to jest opowiadanie ale chyba należałoby choć trochę rozwinąć akcję.

''Podwójne śledztwo" - 1/10
Jednym okiem wpadło, drugim wypadło. Nie wiem co jeszcze mogę napisać. Nie wiem czy czytałam gorsze opowiadania od tych dwóch.

''Śmierć na otwartym morzu" - 2/10
Tym razem ocena wyżej niż poprzednie ale to nadal chłam, który wydał mi się niedokończony. To opowiadanie miało zadatki na pełnowymiarową powieść.

''Skradziony list" - 2/10
Kolejne niedokończone opowiadanie z dużym potencjałem. Jest mały progres co do wzbudzania mojego zainteresowania, ale to za mało by ta historia dostała przynajmniej ocenę 5.

''Transakcja'' - 7/10
Dlaczego to było takie krótkie?W końcu trafiłam na dobre opowiadanie z tego zbioru. Jest to dobry materiał na pełnometrażową powieść i żałuję, że nie został bardziej rozwinięty.

''Zgodnie z praktyką" - 8/10
W końcu sensowne opowiadanie. Im dalej w ten zbiór tym jest lepiej, choć te początkowe opowieści wcale nie zachęcały do czytania.

"Morela'' - 8/10
Mam wrażenie, że autor wrzucił te lepsze opowiadania na koniec by wynagrodzić czytelnikom kiepski początek.

''Dobry złodziej" - 9/10
Już wiem skąd Montalbano ma "pęk wytrychów od znajomego złodzieja". Bardzo ''przyjemne" to opowiadanie (Jeżeli można tak powiedzieć o opowiastce kryminalnej). Nie za długiem nie za krótkie, takie w sam raz.

Jeżeli mam ocenić ten zbór jako całość to wyszło bardzo średnio, tak pośrodku - cztery dobre opowiadania i cztery kiepskie. Można przeczytać ale szału nie ma.

''Pokój nr 2" - 1/10

''Podwójne śledztwo" - 1/10

''Śmierć na otwartym morzu" - 2/10
Tym razem ocena...

Świetna książka podobnie jak pozostałe tego autora wciągają i uzależniają polecam

Chciałam coś lekkiego, żeby poczytać po angielsku, więc te krótkie opowiadania były pomocne. Ale wolę jednak powieści o komisarzu, tu nie przywiązałam się do bohatera, nie było opisów jedzenia itd. ;)

Nie polecam na początek znajomości z Montalbano, ale jeśli już ktoś polubił kryminały Andrea Camilleri to na pewno spędzi miło czas czytając ten zbiór krótkich historii.

Bardzo dobry cykl opowiadań Andrei Camillerego z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego niezastąpionym zespołem w osobach Fazia, Mimiego, Galluza i niezawodnego Catarelli. Ciekawa fabuła. Jak zwykle świetnie się czyta.

Zakończyłam serię po polsku.

Zakończyłam serię po polsku.

• Kryminały
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Śmierć na otwartym morzu