Śmierć na otwartym morzu

Okładka książki Śmierć na otwartym morzu
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 22.5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 22.5)
Morte in mare aperto
Noir sur Blanc
2016-01-14
2016-01-14
Data 1. wydania:
2019-01-01
Monika Woźniak
Monika Woźniak opowiadania komisarz Montalbano literatura włoska

Książka w zasadzie do przeczytania przed opowiadaniami Miesiąc z komisarzem Montalbano i Pomarańczki komisarza Montalbano, w przypadku czytania zgodnie z numeracją tomów (czyli w zasadzie pod koniec serii) pozostawia mieszane uczucia; pierwsze opowiadania nieco słabsze, za to w końcowych wraca już klimat Vigaty.

Chronologicznie, książka oscyluje w okolicach pierwszych tomów (ojciec Montalbana żyje i ma się dobrze; poznajemy wreszcie złodzieja, który wręcza komisarzowi słynny pęk kluczy; u władzy nadal jest stary, poczciwy kwestor; Mimi ciągle cieszy się stanem kawalerskim, a związek Salva i Livii kwitnie). Naprawdę nie wiem dlaczego została opatrzona nr. 22.5...

Na półkach: , , , , , , , , , ,

''Pokój nr 2" - 1/10
Nie wierzę, że ten chłam napisał Camilleri. Słabe, bardzo słabe. Ja wiem, że to jest opowiadanie ale chyba należałoby choć trochę rozwinąć akcję.

''Podwójne śledztwo" - 1/10
Jednym okiem wpadło, drugim wypadło. Nie wiem co jeszcze mogę napisać. Nie wiem czy czytałam gorsze opowiadania od tych dwóch.

''Śmierć na otwartym morzu" - 2/10
Tym razem ocena wyżej niż poprzednie ale to nadal chłam, który wydał mi się niedokończony. To opowiadanie miało zadatki na pełnowymiarową powieść.

''Skradziony list" - 2/10
Kolejne niedokończone opowiadanie z dużym potencjałem. Jest mały progres co do wzbudzania mojego zainteresowania, ale to za mało by ta historia dostała przynajmniej ocenę 5.

''Transakcja'' - 7/10
Dlaczego to było takie krótkie?W końcu trafiłam na dobre opowiadanie z tego zbioru. Jest to dobry materiał na pełnometrażową powieść i żałuję, że nie został bardziej rozwinięty.

''Zgodnie z praktyką" - 8/10
W końcu sensowne opowiadanie. Im dalej w ten zbiór tym jest lepiej, choć te początkowe opowieści wcale nie zachęcały do czytania.

"Morela'' - 8/10
Mam wrażenie, że autor wrzucił te lepsze opowiadania na koniec by wynagrodzić czytelnikom kiepski początek.

''Dobry złodziej" - 9/10
Już wiem skąd Montalbano ma "pęk wytrychów od znajomego złodzieja". Bardzo ''przyjemne" to opowiadanie (Jeżeli można tak powiedzieć o opowiastce kryminalnej). Nie za długiem nie za krótkie, takie w sam raz.

Jeżeli mam ocenić ten zbór jako całość to wyszło bardzo średnio, tak pośrodku - cztery dobre opowiadania i cztery kiepskie. Można przeczytać ale szału nie ma.

''Pokój nr 2" - 1/10

''Podwójne śledztwo" - 1/10

''Śmierć na otwartym morzu" - 2/10
Tym razem ocena...

Wszystkie gwiazdki za to tylko, że to opowiadania, które uwielbiam, a których nikt już nie wydaje.

Fabuła bodaj sześciu z nich stanowi fabułę odcinków o młodym Montalbanie (drugiego serialu o komisarzu, z 2012 roku, którego akcja dzieje się w tym samym komisariacie, tym samym mieszkaniu - bomba! a aktor rewelacyjnie przystojny ;)

Moja przygoda z Andrea Camilleri zaczęła się od zbioru opowiadań Śmierć na otwartym morzu. Jest to pierwsza książka jego autorstwa, którą przeczytałem. Byłem bardzo ciekawy, bo uwielbiam czytać kryminały jak nie znany mi autor takich powieści wypadnie. W zbiorze znajdziemy osiem opowiadań z różnymi poruszanymi tematami i zagadkami kryminalnymi.
Zabranie się za zbiór opowiadań lub książkę nieznanego mi autora przypomina zabawę w ruletkę. Można trafić w dziesiątkę i cieszyć się z świetnej przeczytanej powieści lub zawieść się na całej linii. Wszystko zależy częściowo od oczekiwań, ale też od samej historii. W ośmiu opowiadaniach zawartych w zbiorze Śmierć na otwartym morzu mamy całkiem pokaźny przekrój spraw kryminalnych i ciekawych bohaterów. Autor sięga nie tylko po klasyczne wątki dotyczące kradzieży albo morderstwa występujące w takich utworach, ale nie brakuje dobrze nakreślonego tła obyczajowego. Swoje historie osadził w nieistniejącym miasteczku przypominającym wiele innych podobnych. Dla mnie jest to zaletą. Druga sprawą jest kreacja sycylijskiego klimatu. W tym przypadku podczas czytania czuć właśnie taki fajny klimat i autor nie waha się wtrącić cokolwiek o mafii i ich przestępstwa. Nawet dość często taki temat sie pojawia. Dla mnie wzbogaca samą historie bez względnie i przyznaje bardzo mi się to podobało.
Wydawało się, że będziemy mieli do czynienia z klasycznymi kryminalnymi historiami. Po części takie dostajemy. Śledztwo prowadzone jest w taki sposób, że trudno zgadnąć sprawcę nawet pomijając długość opowiadań. Komisarz Montalbano szuka tropów, zbiera informacje i po poskładaniu zagadki w całość otrzymujemy odpowiedzi na zasadnicze pytania o motyw i sprawcę. Trudno w tym przypadku cokolwiek zgadnąć, bo elementy łamigłówki są dawkowane oszczędnie przez autora. Ciekawie wypadają finały opowiadań z wyjaśnieniami. Jednak w historiach nie tylko to znajdziemy, ale również nakreślone tło obyczajowe i relacje pomiędzy bohaterami. Zainteresowanie się Sycylią, Włochami i Europy w sensie toczących się tam wydarzeń. Wszystko składa się na prezentowane historie, które wymyślił autor.
Na kartach książki znajdziemy barwne postacie. Komisarz Montalbano zajmujący się różnymi sprawami. Zazwyczaj spokojny, podejrzliwy, znający się na swojej robocie, ale nieraz również wybuchowy jak coś go zdenerwuje. Zawsze stara się wyjaśnić sprawę i niejasne okoliczności. Często stosując nie do końca legalne środki. Mający za narzeczoną Livię, która znosi fochy komisarza. Kolejnymi postaciami są Fazio będący specjalistą do wyszukiwania informacji i komisarz Augello mający uwodzicielską naturę. Do grona można zaliczyć gapowatego i mówiącego od rzeczy jak się wydaje na początku Catarello i gosposie Adeline unikająca Livii. Postacie tutaj wykreowane na potrzeby książki są ciekawe i mają w sobie to coś, co sprawia, że przejść obok nich nie można obojętnie. Są sympatyczne, barwne i niektóre wprowadzają akcenty humorystyczne. Nawet czarne charaktery mają swoją osobowość, a szczególnie jeden przypadł mi do gustu, który obrabowywał innych nie tak do końca. Nie sposób było go nie polubić, chociaż sam idzie droga przestępstwa. Postacie mimo oszczędnego stylu pisania zostały nakreślone dobrze i nie irytowały mnie. Nawet zachowania w jakie ich autor wyposażył nie przeszkadzały. Nieraz prowadziły do zabawnych sytuacji. Relacje pomiędzy bohaterami napisane zostały oszczędnie, ale dobrze wypadają. Do dialogów też nie mogę się za bardzo przyczepić.
Książka, gdzie akcja w opowiadaniach została poprowadzona szybko, a wydarzenia toczą się błyskawicznie. Na pewno jest spowodowane krótkimi rozdziałami, napisanymi zwięźle, niekiedy prosto, bez zbędnych opisów i oszczędnie. Właśnie takim stylem pisze Andrea Camilleri, do którego trzeba się przyzwyczaić. Początkowo przyznaje mnie raził nieraz taki zwięzły, mówiąc szczerze bardzo oszczędny styl pisania, lecz czym dalej czytałem kolejne opowiadania coraz bardziej wciągałem się w historie i przestało mi to przeszkadzać. Nieraz chciałem, aby trochę bardziej były opowiadania rozbudowane niż dostałem. Pomimo tego nie mogę narzekać, bo autor prowadzi historie świetnie, zagadka jest ciekawa i potrafi zaintrygować. Książka nie jest duża i czyta się błyskawicznie. Jestem mile zaskoczony, bo jak pisałem nie każde spotkanie z nowym autorem kończy się tak dobrze i w przypadku Andrea Camilleri mogę stwierdzić, że cieszę się z sięgnięcia po zbiór Śmierć na otwartym morzu, która zapewniła mi sporo rozrywki i miłej lektury. Chwile spędzony z tą książką nie były stracone i nie żałuje w ogóle poświęconego na przeczytanie czasu. Na pewno sięgnę po inne zbiory opowiadań lub książki autora w niedługim czasie. Dostaje u mnie kredyt zaufania i mam nadzieje, że jednak się nie zawiodę.
Jestem bardzo zadowolony z przeczytania i sądzę, że każdy szukający dobrej książki powinien zapoznać się z tym zbiorem opowiadań.
Polecam.

Zabranie się za zbiór...

Zbiór opowiadań z komisarzem Montalbano w roli głównej. Polecam dla zagorzałych czytelników serii oraz osób, które nigdy nie słyszały o Komisarzu, jego barwnych współpracownikach oraz nie mniej ciekawych bliskich i dalekich mu osobach.
Każde z opowiadań, poza co oczywiste (!) wątkiem kryminalnym, zawiera interesujące obserwacje dotyczące Sycylii, Włoch czy nawet Europy. A jednak historie są opowiedziane zarazem lekko i inteligentnie. Chce się czytać takie opowiadania, w których wątki kulinarne i skomplikowane relacja towarzyskie odgrywają niepoślednią rolę. No i jeszcze kobiety, te często mają niezwykłą, zapierającą dech urodę, a przy tym obdarzone są i temperamentem i swoistą południową frywolnością.
Polecam, ta książka jest jak dobra bombonierka, a każde opowiadanie smakuje równie dobrze jak pyszne praliny!:)

Osiem różnych opowiadań, z różnymi bohaterami, z różnymi problemami i niezmienny jest tylko komisarz Montalbano. Czytając te opowiadania miałem skojarzenia z obrazkami malowanymi akwarelami, delikatne kolory, a bardzo trafnie puentujące zastaną rzeczywistość. Dla wielbicieli komisarza Montalbano-koniecznie, dla innych - z wielką przyjemnością.

Perełki :)

Kwintesencja Montalbano w kilku świetnych opowiadaniach.
Kto lubi Montalbano nie będzie rozczarowany :)
Jeśli ktoś nie zna jeszcze komisarza sugeruję zacząć jednak od pełnowymiarowej powieści.

Perełki :)

Kwintesencja Montalbano w kilku świetnych opowiadaniach.
Kto lubi Montalbano nie będzie rozczarowany :)

Świetna książka podobnie jak pozostałe tego autora wciągają i uzależniają polecam

Chciałam coś lekkiego, żeby poczytać po angielsku, więc te krótkie opowiadania były pomocne. Ale wolę jednak powieści o komisarzu, tu nie przywiązałam się do bohatera, nie było opisów jedzenia itd. ;)

Dodaj cytat z książki Śmierć na otwartym morzu