O świcie wzięłam psa i poszłam...

Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Cykl: Jackson Brodie (tom 4) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Started Early, Took My Dog
Jackson Brodie
Róża_Bzowa

Czwarty tom cyklu z prywatnym detektywem Jacksonem Brodiem. Kolejna, po "Zagadkach przeszłości", "Przysłudze" i "Kiedy nadejdą dobre wieści?", powieść autorki bestsellerowej serii o przygodach prywatnego detektywa Jacksona Brodiego. Kate Atkinson przenosi nas do Leeds lat 70. , gdzie poznajemy posterunkową Tracy Waterhouse i jej partnera. Są to czasy, gdy na jaw wychodzą pierwsze z serii...

Czwarty tom cyklu z prywatnym detektywem Jacksonem Brodiem.

Kate Atkinson przenosi nas do Leeds lat 70. , gdzie poznajemy posterunkową Tracy Waterhouse i jej partnera. Są to czasy, gdy na jaw wychodzą pierwsze z serii morderstw Rozpruwacza z Yorkshire.

Trzydzieści pięć lat później Jackson Brodie szuka biologicznych rodziców swojej nowej klientki. Przypadkiem trafia na teczkę z nazwiskiem Tracy Waterhouse i jej numerem telefonu. Losy Jacksona i emerytowanej policjantki splatają się, a bohaterowie odkrywają, że przeszłość nigdy nie przechodzi do historii.

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Nobliszka | 2017-10-23

Mała, niema wróżka w landrynkowych okularach. Dziecko, które przetrwało, skamieniało od razów, jednak ciągle otwiera usteczka w oszołomione, zadziwione. Wszystko przyjmuje wprost, magię i okrucieństwo, zwija malutkie paluszki w piąstki aby potem je wyprostować na kształt rozgwiazdy, raz za razem, jak pulsująca gwiazda. Słowa zastępuje gestem, wieczne kiwanie głową na znak aprobaty. I różowy plecaczek, sezam skrywający skarby, pamiątki po dobrych myślach.

To książka obyczajowa, psychologiczna czy kryminał? No przecież jest morderstwo, jest tajemnica, są rozmyślania, fałszywe tropy i nikłe wskazówki. I takie sobie krok za krokiem, codzienne obrazy, obrazy zamierzchłe, obrazy przedpotopowe, skutkowo-przyczynowe. Powykrzywiane charaktery, współzależności i wywierane wpływy. Kto, z kim i dlaczego?

Liliowy_bez | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Na początku był chaos. Potworny. Ogromne nagromadzenie zdarzeń, emocji, przeskakiwanie od jednej postaci do drugiej, ich myśli, czyny, przeszłość, teraźniejszość.... To wszystko powodowało u mnie lekką frustrację i zagubienie. Ale warto przebrnąć przez ten chaotyczny początek, bo to zupełnie niezła książka jest i w pewnym momencie wszystkie klocki wskakują na swoje miejsce i możemy już tylko skupić się na historii.

W książce na pierwszy plan wysuwa się trójka bohaterów, pozornie nie związanych ze sobą. Bohaterów poznajemy doskonale, ponieważ autorka bardzo drobiazgowo prowadzi nas przez ich życiorysy, nie szczędzi nam szczegółów i faktów z życia obecnego i z przeszłości. Poznajemy ich uczucia, emocje, zmartwienia, myśli, przeżycia, relacje rodzinne i koleżeńskie, powody takich a nie innych decyzji. Poznając tak dobrze naszych bohaterów przywiązujemy się do nich, lubimy, staramy się zrozumieć i kibicujemy im.

"O świcie wzięłam psa i poszłam..." określana jest jako powieść...

Meggie | 2016-01-31

Prywatny detektyw Jackson Brodie otrzymuje ciekawe zlecenie. Jego zadaniem staje się odszukanie informacji o rodzicach biologicznych i pochodzeniu swojej klientki. Ślady, na które trafia zakorzenione są głęboko w przeszłości i na światło dzienne wychodzą sprawy, które dawno temu zostały głęboko schowane i zapomniane. Życie wielu osób splata się tworząc wielobarwną mozaikę. Rozpoczyna się swoista walka z czasem i o przetrwanie. Czy Jackson odnajdzie rodziców klientki? Jakie konsekwencje pociągnie za sobą odkrywanie mrocznych tajemnic z przeszłości?

Kate Atkinson to brytyjska pisarka, której debiut literacki nastąpił w 1995 roku. Za pierwszą książkę „Za obrazami w muzeum” otrzymała nagrodę Whitbread. W dorobku pisarki znalazło się szereg popularnych i lubianych przez czytelników tytułów. W czterech z nich głównym bohaterem jest Jackson Brodzie, prywatny detektyw.

Muszę przyznać, że od początkowych stron lektura wymaga wielkiego skupienia, ze względu na różne wydarzenia i losy...

Hana | 2016-07-01
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 01 lipca 2016

Mówi się,że świat kręci się wokół pieniądza i seksu.A przecież życie ludzi determinje również dziecko.To czy się je ma lub nie.To, jak bardzo się go pragnie.Co jesteśmy gotowi zrobić,by je mieć.Kupić,ukraść,porwać – wszystko, byle móc przytulić dziecko i mieć je już na zawsze.Inni zrobią wszystko,by ukryć przed światem fakt urodzin potomka.Zataić przed światem jego istnienie. Sprzedać,oddać,zabić.Ta książka jest o jednych i drugich.Dlatego jest pełna emocji.Polecam.

nellanna | 2017-01-11

Poznałam Jacksona Brodie przypadkiem, w czwartym tomie jego perypetii kryminalnych ale nie mówię nie temu panu.Sama intryga prezentowana z kilku perspektyw, z początku wydawała mi się chaotyczna ale w miarę czytania rozjaśniało się i układało, by w końcu osiągnąć symetrię i porządek, który znalazł przejrzysty finał.Lubię takie układanki, dlatego polecam na przykład wielbicielom Marka Krajewskiego. Klimaty inne ale składanie klocka do klocka, żmudne i cierpliwe przywiodło mnie do tego pochlebnego porównania.

nulla | 2016-11-23
Przeczytana: 04 listopada 2016

Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której nie podobałaby mi się powieść Kate Atkinson. Jestem fanką jej stylu, rytmu jej opowieści, emocjonalności jej postaci, narracji. W tym kontekście trudno nazwać moją opinię obiektywną, ponieważ rozkoszuję się książkami tej autorki.
"O świcie wzięłam psa i poszłam..." jest historią taką, jak pozostałe o Jaksonie Brodiem. Trochę kryminalną, trochę obyczajową, ciepłą, zabawną, a momentami smutną i cyniczną, bogato inkrustowaną odniesieniami literackimi. Tym razem króluje Szekspir i Emily Dickinson.
Szekspira trochę znam, ale Emily Dickinson odkrywam właśnie teraz, dzięki Kate Atkinson. A to jest wartość dodana, którą w książkach cenię sobie najbardziej - kiedy lektura jednej pociąga za sobą lekturę kolejnej, a ta - następnej itd.
Polecam rozsmakowanie się w Kate Atkinson. Gorąco.

Kaja | 2017-04-21
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

O świcie wzięłam psa i poszłam to kryminał, którą polecam szczególnie czytelnikom nie nastawionym na mocne wrażenia, ale przede wszystkim łaknącym kunsztu pisarskiego i doceniających talent autora przejawiający się w dialogach, kontrastach postaci i opisach miejsc, stylu życia itp. Nieudolnie poprowadzona wielowątkowość powieści często wprowadza czytelnika w zakłopotanie i zagubienie. Czwarty tom cyklu o Jacksonie Brodie jest przykładem fabuły, w której są opisane trzy zupełnie niezależne od siebie historie, dotyczące trzech całkowicie obcych sobie osób. Akcja książki rozwija się bardzo powolnie. Muszę przyznać, że styl Atkinson nie zbyt mi się podobał, początek nudny, dopiero gdzieś w połowie zaciekawiła mnie na tyle, że dobrnęłam do końca.

Nowalijki | 2016-01-15

O świcie wzięłam psa i poszłam ... - taki intrygujący tytuł, będący cytatem z Emily Dickinson, nosi nowa powieść Kate Atkinson. To czwarta część serii, której głównym, acz nie zawsze wiodącym bohaterem, jest prywatny detektyw Jackson Brodie. Tym razem autorka zabiera swojego Jacksona i czytelników w rodzinne strony Brodie'go do Leeds, a w retrospekcjach akcja przenosi się do roku 1975.

Jackson Brodie, były policjant i od pewnego czasu prywatny detektyw w zawieszeniu, otrzymuje zlecenie od kobiety, która pragnie poznać swoich biologicznych rodziców. Ponieważ śledztwo będzie miało miejsce w rodzinnych stronach detektywa, z niechęcią, ale podejmuje się tego zadania. Sam jest po raz kolejny na życiowych zakręcie, więc wyjazd do Leeds traktuje jako ucieczkę od nieciekawej rzeczywistości. Na miejscu okazuje się, że z pozoru proste zadanie, tak naprawdę jest niezwykle trudne do wykonania. Ważne dokumenty zniknęły, fakty nie zgadzają się, zaangażowani w sprawę ludzie nabierają wody w...

BookLoaf | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Uwolnione, 2016
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Jako umiarkowana fanka kryminałów, ze zdziwieniem przyznaję, że - po pierwsze - tęskniłam za tym gatunkiem i - po drugie - zapomniałam już, jak fajnie jest czasem przeczytać jakiś cykl czytelniczy.

Dwa lata po wydarzeniach opisanych w "Kiedy nadejdą dobre wieści?" Jackson Brodie wraca do czytelników - znów jako singiel, choć prześladowany przez swoje byłe partnerki. Równocześnie, ten wypalony prywatny detektyw poszukuje w okolicach Leeds biologicznych rodziców Hope McMaster, swojej klientki, która w wieku dwóch lat wraz z rodzicami adopcyjnymi wyjechała do Nowej Zelandii. W tym samym czasie była policjantka pod wpływem impulsu łamie prawo i wkrótce przekonuje się, że ktoś chce ją za to ukarać.

Atkinson, szczególnie zbliżając się do końca opowieści, wielokrotnie przyprawiła mnie o palpitacje, przerywając narrację w kulminacyjnym momencie, by przejść do opisywania perypetii innej postaci. Na pierwszy plan - co jest całkiem zrozumiałe - wysuwa się Jackson, kluczący wśród...

Fantasy-Bestiarium | 2016-03-03

"O świcie wzięłam psa i poszłam..." na pierwszy rzut oka przyciąga intrygującym tytułem, który jest cytatem z Emily Dickinson. Kate Atkinson po raz kolejny zabiera nas w realia cyklu Jackson'a Brodie'go. Głównym bohaterem jest detektyw Jackson Brodie, który rozwiązuje wiele skomplikowanych i tajemniczych spraw. W książce przeniesiemy się w rodzinne strony Jackson'a Brodie'go, jak również do Leeds roku 1975. Książka jest thrillerem o intrygującej fabule, dostarczającej czytelnikowi wielu mocnych wrażeń. Jest to porządny produkt, z którym jak najbardziej warto się zapoznać. W szczególności ze względu na porywające zakończenie. Będące z pewnością zaskoczeniem dla nie jednego czytelnika.

Przenosimy się w lata 70 do Leeds, gdzie poznajemy posterunkową Tracy Waterhouse oraz jej partnera. Na światło dzienne zaczynają wypływać dowody w sprawie morderstw Rozpruwacza z Yorkshire, które wstrząsnęły lokalnymi mieszkańcami do szpiku kości. Po upływie trzydziestu pięciu lat Jackson Brodie...