literatura polska
Ag2S

Ta debiutancka powieść Anny J. Szepielak ukazała się kilka lat temu pod tytułem „Zamówienie z Francji”. W aktualnym wydaniu autorka dokonała licznych zmian, decydując się także na nowy tytuł. Jak sama mówi: „Historia napisana piętnaście lat temu spotkała się z tak ciepłym przyjęciem czytelników, że zasługiwała na nową odsłonę”. Ewa, niedoceniana przez szefa fotograficzka, dostaje atrakcyjne...

Ewa, niedoceniana przez szefa fotograficzka, dostaje atrakcyjne zlecenie, które może wykonać tylko kobieta. Wiąże się ono z wyjazdem do malowniczej Prowansji oraz przygotowaniem zdjęć reklamowych ekskluzywnej kwiaciarni. Na miejscu bohaterka poznaje wyjątkową rodzinę, dla której tradycja była od wieków ostoją porządku i życiowym drogowskazem. Nestorce rodu, Konstancji, nie podobają się nowatorskie pomysły młodszego pokolenia. Kobieta chce pozostać wierna zasadom, którymi kierowały się wszystkie jej przodkinie, a jednocześnie próbuje zrozumieć siłę młodości. Jednak bolesna tajemnica odbiera jej trzeźwość osądu. Stare mury rodowej rezydencji skrywają zresztą znacznie więcej sekretów… Niespodziewanie dla samej siebie Ewa znajdzie się w centrum niezwykłych wydarzeń, których korzenie tkwią w odległej przeszłości.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

wiejskifilozof | 2018-01-21

Ja też byłem zachwycony,tą książkę.Ma ona bardzo ładną okladkę,co było moim głównym.Celem,do wypożyczenia.
Czytając przenosiłem się w cudowne francuskie plenery.
Byli tam,mili .Choć stanowczy ludzie,tacy co to wiedzą.Czego chcą,do tego te ładne krajobrazy.
Aż,dech zapierał,tak były ładnie opisane.
I też pisarka,ładnie piszę o jedzeniu.
Ona,chyba musiała być we Francji.Skoro,tak dobrze ją zna.
A ta dziewczyna,która robi zdjęcia.To ona od razu,zrobiła na mnie duże wrażenie.
Bo ja też lubię robić fotki,komórką.
Była,też tajemnica z XVIII wieku.
Bardzo czekałem,na jej rozwiązanie.
To była ładna książka.

W lipcu 2016 roku nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazało się wznowienie debiutanckiej powieści Anny J. Szepielak. Książka ta kilka lat temu pojawiła się na rynku wydawniczym pt. „Zamówienie z Francji”, a obecnie nosi ona tytuł „Francuskie zlecenie”.

Bohaterką powieści jest Ewa młoda, zdolna, niezbyt wierząca w siebie pani fotograf.
Szef Ewy zupełnie jej nie docenia zlecając wszelkie zadania innym pracownikom lub wykonując je sam, gdyż uważa, że wie i potrafi wszystko najlepiej.
Pewnego dnia agencja fotograficzna, w której pracuje nasza bohaterka otrzymuje zlecenie z zastrzeżeniem, iż może wykonać go tylko kobieta… Tym sposobem Ewa jako jedyna przedstawicielka płci żeńskiej w swoim miejscu pracy otrzymuje w/w zadanie.

Aby wykonać zadysponowaną pracę, ku ogromnemu niezadowoleniu współpracowników, Ewa musi polecieć na dwa tygodnie do Prowansji.
Jej główną zleceniodawczynią jest Eliza, która za jakiś czas zgodnie z panującymi w rodzinie zasadami ma przejąć rodowy majątek od...

AnnaSikorska | 2016-08-18

„Francuskie zlecenie” to powieść o feministkach (tak nazywam kobiety dostrzegające jakąkolwiek nierówność wynikającą z przynależności do określonej płci) zarzekających się, że feministkami nie są (w końcu feminizm wielu ludziom kojarzy się z pejoratywnym nacechowaniem słowa, a nie z równością, którą propaguje), historii (od średniowiecza przez II wojnę światową), uprzedzeniach (z morałem, że lepiej się od nich uwolnić), pracowitości (kobiety są tu niesamowicie zaradne i pracowite), matriarchacie, w którym młody Aleksander czuje się dyskryminowany ze względu na płeć, co doskonale obnaża głupi patriarchalny stosunek wobec kobiet, bo w wersji, kiedy to kobiety mają więcej praw taka nierówność wydaje się śmieszyć. Do tego nie zabraknie kryminału, horroru, romansu, komedii i paru innych gatunków. Można powiedzieć, że ta niedługa i posiadająca bardzo spokojną fabułę powieść Anny J. Szepielak to prawdziwy misz-masz, w którym wiele osób znajdzie coś dla siebie.

Cała historia zaczyna się...

Agnieszka Garncarczyk | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Ewa młoda fotograficzka dostaje zlecenie na wykonanie zdjęć reklamowych francuskiej kwiaciarni.Leci więc do pięknej Prowansji ,gdzie poznaje bardzo ciekawą rodzinę. Nestorka rodu Konstancja twardo dzierży w ręku władzę nad interesem.Stare mury rezydencji przesiąknięte są tajemnicą , w której bierze udział Ewa ...
Piękne opisy francuskiej prowincji , ciekawi bohaterowie oraz wartka akcja powoduje, że szybko się czyta. Zupełnie nie przeszkadzają wtrącenia z przeszłości , co więcej sprawiają ,że czytelnik zaczyna rozumieć fabułę.
Bardzo udany debiut .

Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Uwielbiam powieści z nutką tajemnicy. Z sięganiem do przeszłości, odkrywaniem zawiłych dziejów naszych przodków. Podoba mi się takie grzebanie w starych dokumentach, odkurzanie starych wspomnień itp. Uważam, że to musi być naprawdę niesamowite poznawać rodzinne sekrety i ludzi, których już z nami nie ma, a którzy mieli tak ogromny wpływ na to jacy jesteśmy dziś i co się z nami dzieje. Powiem szczerze, że zazdroszczę bohaterce tej powieści, że miała okazję uczestniczyć w tym wszystkim. Mieszkała w cudownej rezydencji, poznała mnóstwo fantastycznych ludzi i jeszcze miała okazję pobawić się w rodzinnego detektywa. Przemilczę fakt, że była ona także fotografem, robiła wiele cudownych zdjęć i jeszcze jej za to płacili! Marzenie... Ale tak naprawdę to nie praca Ewy, lecz miejsce w którym się znalazła i rodzina, którą poznała są tu najważniejsze. To ten wątek zaprząta nam głowę przez cały czas podczas czytania tej książki i wierzcie mi, nie sposób o nim zapomnieć nawet na sekundę. Ja...

Carmen | 2016-08-06
Przeczytana: 31 lipca 2016

Książka „Francuskie zlecenie” Anny J.Szepielak uświadomiła mi, że nigdy nie wiadomo, kiedy spadnie nam na głowę coś fantastycznego, coś, co uznamy za przygodę życia. Idąc do pracy nigdy nie możemy być pewni, że nie przytrafi nam się nic szczególnego. I właśnie o tym jest ta książka. O, z pozoru, zwykłej pracy, która wywraca życie do góry nogami i nie pozwala wrócić na ziemię.

Główną bohaterką książki jest młoda fotograficzka Ewa, która żyje z dnia na dzień, pracując przy drobnych poprawkach fotograficznych. Jej konikiem jest przyroda. I zupełnie przez przypadek ów przyroda zapewnia jej wyjazd na Prowansję, gdzie ma pracować nad sesją reklamową znanej rodzinnej kwiaciarni. Dziewczyna obawia się reakcji szefa, który zawsze wszystko potrafi najlepiej, jednak los postanawia ułatwić jej sprawę i szybciutko interweniuje. Ewa wylatuje do Francji i tam akcja książki nabiera kolorów i zapachów. Trafia do rodzinnej posiadłości, która robi na niej ogromne wrażenie. Rodzina wydaje się być...

Teresa | 2018-01-04

Piękna powieść która zrobiła na mnie ogromnie wrażenie ,wciągneła i pozwolila oderwac sie od codziennosci.Klimat urzekł mnie w całosci.Uwielbim tajemnice rodzinne ,klimatyczne miejsca które można spotkac w rezydencjach.Głowną role odgrywa tajemnica rodzinna sprzed wiekow.Książka napisana jest lekkim ,przystepnym językiem.Polecam.

Anna | 2017-11-26
Przeczytana: listopad 2017

Ewa pracująca w prywatnej pracowni fotograficznej dostaje zlecenie,
na zrobienie zdjęć do katalogu reklamowego i na stronę internetową, francuskiej rodzinnej kwiaciarni. Mają to być fotografie z kobiecą duszą, aby zrealizować zadanie wylatuje na dwa tygodnie do słonecznej Prowansji, gdzie poznaje nie tylko rodzinę zleceniodawczyni ale również zostaje wplątana w rodzinne sekrety i niewyjaśnione sytuacje z przeszłości.

Książkanonstop | 2018-01-31
Przeczytana: 2018 rok

Kiedy masz dość oklepanych książek, fabuła nie sprawia Ci żadnej przyjemności, motyw „ona poznaje jego i mdleje” już po prostu opuszcza Cię bokiem... polecam Annę J. Szepielak i jej powieści tak inne niż wszystkie dostępne na rynku...

Całość recenzji na:

madziusia | 2016-10-17
Przeczytana: 07 października 2016

Anna J. Szepielak to autorka, która przed laty przykuła moją uwagę "Dworkiem pod Lipami". Niedługo potem rozpoczęłam przygodę z trzytomową sagą rodzinną rozgrywająca się na terenie Małopolski. Po zamknięciu ostatniej strony finałowego tomu, pt: "Znów nadejdzie świt" do przeczytania pozostała mi jedynie pierwsza wydana przez autorkę powieść. "Francuskie zlecenie" jest debiutancką książką Anny J. Szepielak, choć w pierwszym wydaniu ukazała się ona pod tytułem "Zamówienie z Francji".

Ewa na co dzień zajmuje się profesjonalną fotografią. Introwertyczna natura kobiety oraz brak wiary we własne możliwości sprawiają jednak, że kolejne ciekawe zlecenia zostają przydzielone jej współpracownikom. Ewa nie kryje więc swojego zdumienia, gdy w nieco niecodziennych okolicznościach zostaje poinformowana o możliwości wyjazdu do Francji i zrobienia na miejscu sesji fotograficznej pewnej kwiaciarni. Kobieta rzuca wszystkie bieżące zobowiązania i czym prędzej rusza do słonecznej Prowansji.

Na...