Francuskie zlecenie

Cykl: Francuskie zlecenie (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Ta debiutancka powieść Anny J. Szepielak ukazała się kilka lat temu pod tytułem „Zamówienie z Francji”. W aktualnym wydaniu autorka dokonała licznych zmian, decydując się także na nowy tytuł. Jak sama mówi: „Historia napisana piętnaście lat temu spotkała się z tak ciepłym przyjęciem czytelników, że zasługiwała na nową odsłonę”. Ewa, niedoceniana przez szefa fotograficzka, dostaje atrakcyjne...

Ewa, niedoceniana przez szefa fotograficzka, dostaje atrakcyjne zlecenie, które może wykonać tylko kobieta. Wiąże się ono z wyjazdem do malowniczej Prowansji oraz przygotowaniem zdjęć reklamowych ekskluzywnej kwiaciarni. Na miejscu bohaterka poznaje wyjątkową rodzinę, dla której tradycja była od wieków ostoją porządku i życiowym drogowskazem. Nestorce rodu, Konstancji, nie podobają się nowatorskie pomysły młodszego pokolenia. Kobieta chce pozostać wierna zasadom, którymi kierowały się wszystkie jej przodkinie, a jednocześnie próbuje zrozumieć siłę młodości. Jednak bolesna tajemnica odbiera jej trzeźwość osądu. Stare mury rodowej rezydencji skrywają zresztą znacznie więcej sekretów… Niespodziewanie dla samej siebie Ewa znajdzie się w centrum niezwykłych wydarzeń, których korzenie tkwią w odległej przeszłości.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Liza | 2019-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Nie czytałam pierwszej wersji, ale ta aktualna była całkiem sympatyczna.

Fotografia jest pasją Ewy. Pewnego dnia dostaje zlecenie zrobienia zdjęć do katalogu reklamowego kwiaciarni we Francji. Na miejscu okazuje się, że ma zamieszkać w rezydencji z liczną rodziną pracodawczyni, której nestorką rodu jest babka Konstancja. Na miejscu bohaterka poznaje mieszkańców, dosyć tajemniczą rodzinę o polskich korzeniach; ma niepokojące sny, przyjmujące postać wizji. Informacje o poufnych rodzinnych sprawach wpadają Ewie w ręce…

Ta powieść mówi o znaczeniu rodzinnej historii, o przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom i pamięci; o bolesnych sekretach; o odradzaniu się starych marzeń w nowych osobach. Ciekawą postacią jest francuski ogrodnik mówiący po staropolsku- taki oryginalny motyw.

Sympatyczna historia, nuta tajemnicy i romansu.

„Tak naprawdę wszystkie pragniemy tego samego od wieków. Chcemy być szczęśliwe w ten lub inny sposób.”

Justyna | 2019-02-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 24 lutego 2019

"Francuskie zlecenie" to debiutancka powieść Anny Szepielak, wydanie drugie z naniesonymi przez autorkę poprawkami. Nie mam pojęcia co zostało zmienione ale powieść w tej odsłonie i to jak na debiut jest bardzo dobra. Trudno jest się to do czegoś przyczepić ;)
Uwielbiam takie historie, uwielbiam rodzinne sekrety i tajemnice, uwielbiam wtrącenia z daleiej przesłości. Jeśli do tego wszystko napisane jest w sposób miły, przyjemny, z zachowaniem dobrego stylu i uniknięciem infantylności i cukierkowatości to ja jestem na tak. :) Książkę czyta się rewelacyjnie, lekko i przesympatycznie. Powieść idealnie nadaje się jako lektura na wakacje albo na zwykłą leniwą niedzielę, gdzie do kawy i kawałka ciasta mamy ochotę na nieskomplikowaną, przemiłą i ciepłą opowieść.
Autorka odmalowuje przed nami uroki sielskiej Prowansji a różnorodni bohaterowie urozmaicają powieść w bardzo dobrym stylu. Nie jest to powieść po której wyciągniecie jakieś mega ważne życiowe wnioski. Jest to książka, która da...

Justyna | 2018-07-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 18 lipca 2018

Powieść obyczajowa z tajemnicą historyczną w tle. Kiedy młoda fotografka Ewa wyjeżdża do Prowansji, aby robić zdjęcia dla francuskiej kwiaciarni nie zdaje sobie sprawy, że jej życie przekręci się niemal do góry nogami. Nie tylko wikła się w sekrety bogatego francuskiego rodu, ale niespodziewanie znajduję też miłość.

Badylarka | 2018-04-30

Dawno nie czytałam niczego autorstwa Anny J. Szepielak, którą kiedyś uwielbiałam. Postanowiłam sięgnąć po Jej debiut - "Francuskie zlecenie".

Dzięki małemu przekrętowi koleżanki i kobiecej wrażliwości Ewa zyskuje intratne zlecenie wykonania fotografii ekskluzywnej kwiaciarni i posiadłości w malowniczej Prowansji.
Na miejscu okazuje się, że posiadłością zarządzają kobiety z niektórych tylko pokoleń, a mężczyznom przypada w udziale prowadzenie winnicy.
Konstancja, najstarsza w rodzie, właśnie przekazuje posiadłość wnuczce, ale nie bardzo podobają się jej zmiany, które chcą wprowadzić młodzi. Przyzwyczaiła się do pewnego schematu życia, więc trudno jej pogodzić się z planami młodszych od siebie. W dodatku wciąż żyje wspomnieniami, w które wplątuje się Ewa.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, zwłaszcza gdy na dworze panuje aura podobna do tej opisanej przez autorkę. Jak na książkę, której akcja rozgrywa się w Prowansji zabrakło mi opisów jedzenia. Autorka wymienia potrawy (posiłki...

brasilka2 | 2018-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Po "Znów nadejdzie świt" tej autorki, zasmakowałam w jej powieściach obyczajowych i zabrałam się za "Francuskie zlecenie", ale ta książka jest tak żenująca i słaba, że brak słów. Chyba pierwszy lepszy Harlekin byłby lepszy od tego "dzieła". Aż się boję brać się za kolejną powieść tej autorki - jeśli poziom ma być taki jak tutaj, to po 10 stronach podziękuję.

Winia | 2018-03-21
Na półkach: Przeczytane, Blisko serca
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Przeczytałam całą sagę z Francją w tle. Bardzo, bardzo chciało mi się czytać dalej i dalej.... tylko po to przez chwilkę pomieszkać w rezydencji w towarzystwie francuskiej rodziny. Losy bohaterów przeplecione polski wątkiem dlaczego nie :). Książkę polecam zdecydowanie na wieczory po ciężkim dniu na zresetowanie głowy, na uśmiech pod nosem i westchnienie też bym tak chciała ehhh może kiedyś pojadę, zobaczę może kiedyś dostanę "francuskie zlecenie".

Lucy78 | 2018-02-21

fajna...az zapragnelam tam byc i zobaczyc ten ogrod oraz to bogactwo kolorow i zapachow

ewa2233 | 2018-02-19

Niezbyt zaskakująca, niezbyt wciągająca, przewidywalna. "Trudno było wytrzymać" częste zwracanie się starszej pani do głównej bohaterki zwrotem "moje dziecko" oraz w wersji audiobooka - czytanie z francuską manierą. Po drugi tom nie sięgnę.

Iliana | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Kolejna polska autorka, którą odkryłam dopiero teraz i nie będę wahała się sięgać po Jej powieści w ciemno. Urzekła mnie misternie dopracowana fabuła książki, autentyczni bohaterowie, nakreślony przez autorkę klimat, specyficzna atmosfera oraz plastyczne opisy, dzięki którym przywołane sytuacje bez problemu można sobie zobrazować w wyobraźni. Dodatkowym atutem jest po raz kolejny znakomita, na wysokim poziomie opracowana interpretacja Joanny Domańskiej, która z kolei widnieje na mojej liście ulubionych lektorów na bardzo wysokim miejscu. Pani Joanna spisała się na medal. Z jej interpretacji wyczuwa się ogromną pasję i szacunek do pracy autora. Daje popis głosem od samego początku, profesjonalnie oddzielając dialogi od opisów, zmieniając barwę głosu odpowiednio do bohaterów, a nawet akcentując charakterystyczną mowę Francuzów. Autorka zaś oczarowała mnie nie tylko niecodziennym pomysłem na fabułę, ale też specyficzną aurą oniryczną, która z każdym oplata nas wokół siebie,...

Książkanonstop | 2018-01-31
Przeczytana: 2018 rok

Kiedy masz dość oklepanych książek, fabuła nie sprawia Ci żadnej przyjemności, motyw „ona poznaje jego i mdleje” już po prostu opuszcza Cię bokiem... polecam Annę J. Szepielak i jej powieści tak inne niż wszystkie dostępne na rynku...

Całość recenzji na: