Ruiny

Wydawnictwo: Albatros

SPRzEDAŻ OD 13-06-2008! Dwie zaprzyjaźnione pary Amerykanów, Jeff i Amy, Eric i Stacy, spędzają wakacje w Meksyku. Słońce, plaża, beztroskie flirty, nowe przyjaźnie... Kiedy poznany Niemiec przychodzi z wiadomością, że jego brat nie wrócił z wyprawy na wykopaliska archeologiczne, młodzi postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Jedynym śladem jest odręcznie naszkicowana mapa. Ekspedycja ratunkowa rychło przeradza się w brutalną walkę o przetrwanie... Najlepszy horror ostatniej dekady! Jeden z największych bestsellerów 2006 roku w USA, gorąco rekomendowany przez samego Stephena Kinga. Połączenie thrillera i powieści z gatunku horroru coś dla miłośników zaginionych i Milczenia owiec!

flameleaf | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Bez wstydu przyznaję, że jest to jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałam. Jest w niej coś nieuchwytnego, co sprawia, iż jest wyjątkowa. Być może z powodu znakomitego stylu narracji albo też głębokiej psychologii bohaterów, mądrych dialogów, ciekawego pomysłu na fabułę czy też samej akcji- aż trudno uwierzyć, że wszystko to mnie zachwyca. Znakomita.

Przeczytałam wiele pozytywnych opinii o tej książce i nie żałuję, że dałam się skusić by ją przeczytać :) Przytłaczająca atmosfera, zwiększające się wraz z kolejnymi stronami osaczenie i wykończenie bohaterów. Przeczytałam ją jednym tchem (bo na więcej zabrakło tlenu ;)). Na pewno jeszcze do niej wrócę!

Ksychopata | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy ktoś z was miał kiedyś koszmary mrożące krew w żyłach...koszmary z morderczymi roślinami w roli głównej...roślinami, które żyją, które zadają ból, które oplatają swoimi mackami, aż wyzioniemy ducha...zadając olbrzymie cierpienie...cierpienie, które jest nie do zniesienie...cierpienie, które odbiera chęci do życia, do dalszej walki o przetrwanie, gdzie najlepszą drogą ucieczki jest śmierć...czy ktoś kiedyś miał takie odprężające sny...

Taki scenariusz stał się tłem dla horroru dzieła Scotta Smitha, który jak dla mnie stworzył powieść, która jest mroczna, klimatyczna, brutalna, ociekająca nienawiścią, gdzie śmierć, cierpienie i krew rozlewa się na każdej stronie...napisał on powieść, na której powinni się wzorować wszyscy, którzy poruszają się w tym gatunku, w tym klimacie...
Wstęp...Rozwinięcie...Zakończenie...MAJSTERSZTYK !!!!

Jak dla mnie ARCYDZIEŁO HORRORU...zresztą sam mistrz gatunku Stephen King wyróżnił ją twierdząc, że to jeden wielki krzyk przerażenia...!!!

Dla osób...

konto_usuniete | 2017-12-02

Na powieść „Ruiny” trafiłem dość przypadkiem. Najpierw jakiś czas temu obejrzałem film i wtedy wyszperałem informację, że scenariusz jest stworzony na podstawie książki.
Film był niestety średni ale przecież często książki są dużo lepsze więc udało mi się ją po jakimś czasie odnaleźć. Poza tym historia wydawała mi ciekawa a książka warta mojej uwagi.
Moje wrażenia?
Autor pisze w sposób łatwy i przyjemny bez nudnych fragmentów. Akcja sprawnie idzie do przodu i bez zbędnych ceregieli jesteśmy szybko zaproszeni na wielką przygodę do dżungli.
Bohaterowie powieści utknęli na szczycie świątyni majów gdzie jest coś co ich infekuje i zabija.
Książka wciąga i w szybkim tempie mimo 400 stron się ją czyta.
Autor umiejętnie połączył elementy powieści przygodowej, thrillera i horroru dzięki czemu w odpowiednich momentach potrafi nas zaskoczyć i przestraszyć.
Ruiny są dla mnie pozytywnym zaskoczeniem i pewnie niebawem sięgnę po kolejną powieść tego autora.

Violla92 | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Świetnie napisany horror: ciekawa historia i dużo akcji. Choć zakończenie jest łatwe do przewidzenia, do końca nie wiadomo kto zostanie ostatnią ofiarą ruin. Ja oczywiście pomyliłam się w swoim typowaniu. Książkę czyta się szybko, język jest prosty bez żadnego komplikowania. Szkoda tylko, że nie została wyjaśniona tajemnica powstania winorośli.

Przeczytana: 20 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra i mocna pozycja. Zachwyciła mnie niewyobrażalna umiejętność autora, który potrafił roślinę przemienić w monstrualnego potwora. Wyobraźcie sobie życie na wzgórzu, u którego podnóża widzicie ludzi. Ludzi, którzy jedzą, piją, śpią, którzy są skłonni was zabić, jak tylko będziecie chcieli opuścić swoją "żywą trumnę". Widzicie jak umierają wasi towarzysze. Odnajdujecie ciała ofiar, które znalazły się tak jak wy, w tym opuszczonym przez Boga miejscu. I niezwykle wyraziście nakreślona przez autora bezsilność ludzka wobec siły przyrody, wobec tego co nieuniknione. Naprawdę silne emocje. Polecam

Paulina | 2013-03-22
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 18 marca 2013

"Po drugiej stronie wznosiło się niewielkie wzgórze, kamieniste, dziwnie bezdrzewne, porośnięte jakąś winoroślą - jaskrawozieloną, z liśćmi w kształcie dłoni i uroczymi kwiatkami [...] Widok był piękny: wzgórze niczym gigantyczna pierś, pokryta czerwonymi kwiatami"

To nie będzie prawdziwa recenzja. To będzie raczej pean na cześć Scotta Smitha, który napisał wyśmienity, trzymający w napięciu horror, od którego nie mogłam się oderwać, choć na zegarze minęła 3. nad ranem; horror, który wciąga jak ruchome piaski, czasami powołując szybsze bicie serca i sprawiając, że kilka zdań "przelatuje się" wzrokiem, byle tylko dowiedzieć się, co dalej; a potem, gdy już człowiek uspokojony, wraca do przelecianych zdań i czyta ponownie. Będzie krótko, ponieważ niewiele mogę powiedzieć, oprócz "ach".
Jestem absolutnie, bezwzględnie i niezaprzeczalnie zachwycona.

"Ruiny" przypominają typowy filmowy horror z nastolatkami (i został sfilmowany, ale o tym później). Czwórka przyjaciół, dwie pary - Jeff...

Dorian_LC | 2017-01-02
Na półkach: Przeczytane, Horror, 2017
Przeczytana: 01 stycznia 2017

TRUJĄCY BLUSZCZ

Pierwsza przeczytana powieść w nowym roku.

Ruins - wydana w 2006 roku powieść amerykańskiego pisarza i scenarzysty Scotta Smitha.

Tym, co najbardziej zwraca uwagę w "Ruinach" to jej dwuznaczność. Z jednej strony jest to powieść utrzymana w konwencji horroru, a z drugiej psychologiczna rozprawa na temat stosunków międzyludzkich. Scott Smith umiejętnie zmienia punkt widzenia przedstawiając nie tylko grozę, ale i przyziemne problemy z perspektywy niemal wszystkich wykreowanych przez siebie postaci. Każda z nich jest inna, ma coś do powiedzenia i każda robi to na swój sposób (mi osobiście najbardziej podobał się wyalienowany Mathias).
Autor stawia też ważne pytanie: kto jest większym wrogiem dla bohaterów; enigmatyczne siły natury, czy oni sami dla siebie?

"Ruiny" trzymają w napięciu, ale niestety autor ma tendencję do rozpisywania się (ponad miarę budując klimat), przez co przydługie opisy nie współgrają z dawkowanymi dialogami.
I jeszcze taki kwiatek:...

Dalena | 2014-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 lipca 2014
Jowi | 2014-02-11
Przeczytana: 30 września 2012

Zaczyna się niewinnie i sielsko, jak to w tego typu horrorach bywa: grupka przyjaciół spędza razem czas na plażach Meksyku, świetnie się bawią, dużo imprezują, nawiązują nowe znajomości. Pewnego dnia poznają Niemca - Matthiasa, którego brat zaszył się gdzieś w meksykańskiej głuszy. Matthias proponuje im wspólną wyprawę do miejsca niedostępnego dla turystów, na którą oczywiście Amy, Jeff, Stacy i Eric godzą się z mniejszym lub większym entuzjazmem. I rzeczywiście, po pokonaniu dżungli docierają do niezwykłego miejsca, dziwnych ruin wznoszących się nad okolicą. W poszukiwaniu brata Matthiasa wkraczają na teren, na który absolutnie nie powinni byli się zapuszczać. Rozpoczyna się walka o przetrwanie... Czytając tę książkę autentycznie miałam dreszcze. Miejscami słabsza, miejscami świetnie napisana. To doskonała mieszanka thrillera i horroru. Autor umiejętnie buduje napięcie, a zakończenie jest totalnym zaskoczeniem. Film, pod tym samym tytułem, w wielu miejscach różni się od książki,...