Pociąg upiorów

Okładka książki Pociąg upiorów Bentley Little
Okładka książki Pociąg upiorów
Bentley Little Wydawnictwo: Amber horror
horror
The Burning
Amber
2009-08-10
2009-08-10
Grażyna Grygiel
Horror Groza Strach Pociąg literatura amerykańska

Powrót do książki po około dekadzie i strasznie się zawiodłam. Napis "największy obok Stephena Kinga amerykański mistrz horroru" jest sporym nadużyciem. Ta książka nie dorównuje nawet najsłabszej powieści Kinga.
Od horroru wymagam tego, że sprawi, iż będę czuła - co najmniej - niepokój, że będzie mi momentami źle, że nie będę chciała czytać tej książki wieczorami. Natomiast podczas czytania "Pociągu upiorów" czułam znudzenie, zniesmaczenie i irytację tym, że cała historia jest całkowicie bez polotu.

Fabuła skupia się na kilku, całkowicie sobie obcych, postaciach, które stykają się z tym samym, upiornym, nadprzyrodzonym pociągiem i innymi związanymi z nim rzeczami, które sieją zło i zamęt. Trochę duchów/upiorów/zombie (tak do końca to nie wiadomo),trochę opętań poprzez pleśń (!),trochę dramatów rodzinnych, trochę erotyzmu, trochę książkowego odpowiednika kina drogi a na koniec nawet trochę metafizyki. Jednym zdaniem: wszystko i nic.

Przechodząc do konkretów: początek nawet mnie zainteresował, pierwsze rozdziały i przedstawienie każdego bohatera były ciekawe, wiadomo, że coś się dzieje, ale nie wiadomo co. Ta nutka tajemnicy trzymała mnie przy książce, jednak im dalej historia się przesuwała, tym rzadziej sięgałam po tę pozycję. Nie interesowało mnie to, co się dzieje i co się stanie z głównymi bohaterami, liczyłam nawet na to, że może wszyscy zginą (może oprócz Skylara - chłopak był całkiem przyzwoity).

Wydaje mi się również, że autor pod koniec pisania książki bardzo się spieszył z jej zakończeniem, ponieważ zostawił mnóstwo dziur i logicznych, i fabularnych. W sumie może to i lepiej, że nie napisał ani strony więcej.

Podsumowując, nie polecam. Nie jest to najgorszy horror na świecie ani tym bardziej najgorsza książka. Jest nudna i bezbarwna, ale był dobry pomysł i dobry początek. Autora również nie skreślam i jeśli kiedyś trafię na jego inną powieść, to pewnie się skuszę.

Na początku było ciekawie i klimatycznie, ale im dalej tym gorzej.

Na początku było ciekawie i klimatycznie, ale im dalej tym gorzej.

Aż,taka książka nie była nomen omen straszna.
Nie zerwę się w nocy,z krzykiem.Na plus,dobrze.Że pisarz,porusza los Chińczyków w USA.W latach XIX wieku

Aż,taka książka nie była nomen omen straszna.

Pan Bentley i do tego jeszcze Little, książka też little i na dodatek bardzo tired: )
Ponoć największy oprócz Kinga amerykański autor grozy..a gdzież tam,Ci Amerykanie lubią wyolbrzymiać..nawet o zombie trzeba umieć napisać w miarę poprawnie.Zawsze przed kupnem książki sugeruje się opiniami użytkowników portalu, wiadomo komuś może się coś podobać bardziej, komuś mniej, w przypadku tej książki było słabo ale dałem skusić się znajomemu który bardzo polecał. Już tego więcej nie zrobię...Panu Bentley dziękuje
Nie polecam.

Początek był niezły, ale im dalej, tym gorzej. Finał książki, który w zamierzeniu autora miał być mocny i ekscytujący (jak sądzę) męczyłem po 4-5 stron dziennie aż dobrnąłem do końca. Zastanawiam się czy autor męczył się pisząc tą książkę tak samo jak ja, gdy ją czytałem.

Interesująca pozycja naprawde dobra pozycja, polecam

Interesująca pozycja naprawde dobra pozycja, polecam

Moim skromnym zdaniem zdanie u góry okładki brzmi niczym potwarz dla słynnego amerykańskiego mistrza horroru. ,,Pociąg upiorów" jest horrorem przeciętnym (tak do połowy),potem zaś wręcz słabą. O ile początkowo klimat jest nawet niezły (tajemnicza pleśń, nagła zmiana w zachowaniu znajomych głównej bohaterki, dwa nawiedzone nagrobki matki i córki),to później miałem wrażenie, że wszystko zmierza w stronę groteski, w dodatku nieśmiesznej. Czy naprawdę co chwilę musiałem czytać o tym, jak to jedna z postaci non stop dostaje wzwodu na widok dwóch widmowych bliźniaczek, które potem... a zresztą, ,,kończę waść, wstydu oszczędzam". Książka jest po prostu kiepska i niewarta uwagi.

To było tylko 270 stron, ale nieźle mnie wymęczyło i co najgorsze, na pewno nie przestraszyło. Może to wina tego, że raczej nie przepadam za żywymi trupami i zupełnie nie mogłam się wdrożyć w klimat tej książki, ale jeżeli zombiaki i tym podobne atrakcje są okraszone dobrą dawką grozy i paskudztwa to i to przejdzie. Niestety, ten pociąg widmo pojechał zupełnie w złym kierunku, szkoda, że nie ominął mojej stacji.

Moim zdaniem w tej książce było zbyt dużo różnych elementów grozy: duchy, zombie, nawiedzony dom, dziwna pleśń, która "zmieniała [...] w zaciekłych, nietolerancyjnych kołtunów" - nie, że w groźne czy krwiożercze monstra - nietolerancyjny kołtun brzmi przecież bardziej przerażająco! Niedobry kołtunek, niedobry!

Wszystko razem stworzyło trudną do przebrnięcia mieszankę. Może jeszcze frytki do tego? Te puzzle nie do końca ze sobą harmonizowały i zamiast powodować uczucie strachu dawały wrażenie chaosu. Do tego zakończenie mnie bardzo, bardzo rozczarowało, było chyba najnudniejszym momentem w książce.

Temat uprzedzeń rasowych jest na pewno ważny, ale jak dla mnie mało się nadaje na kanwę dobrego horroru, a już na pewno nie w takiej formie w jakiej został przedstawiony w "Pociągu upiorów".

Hmm.. chyba trochę przesadzone te pochwały wołające do nas z okładki. Porównywanie do mistrza (czyt. Kinga) co najmniej nie na miejscu. Cóż mogę napisać..
1.Nagromadzenie elementów grozy(zombiaki, zaraza, nawiedzony dom, pociąg widmo itd),które wprowadzają chaos i wcale owej grozy nie potęgują,
2.Akcja nawet się rozwija, jednak finał jest rozczarowująco nudny
3.Brak bohaterów, z którymi moglibyśmy się utożsamiać. W zasadzie brak bohatera głównego.
4.Nie wciąga, nie porywa.. chcemy by już się skończyło;)bo choć nie jest to gruba książka, to dłuży się niemiłosiernie.
5. Nie wiem czy umiem znaleźć zalety;)

2.Akcja nawet się rozwija, jednak finał jest rozczarowująco nudny
3.Brak...

Pociągi widmo,dziwne cienie,ohydna pleśń,zmiany osobowości,zombi oraz zemsta i ogromne zło to to co spotkamy w tej książce.Bohaterowie książki to cztery różne osoby które staną się świadkami okropnej masakry.Książkę ciężko się czytało,dosyć nudna,raczej nie polecam.

• Horror
  • Przeczytane w 2013