Freedom Climbers

9781906148447
historyczna
angielski
Agnieszka

Book tells the story of the extraordinary Polish adventurers who emerged from under the blanket of opression following the Second World War to become the world's leading Himalayan climbers. Although they lived in a warravaged landscape, with seemingly no hope of creating a meaningful life, these curious, motivated and skilled mountaineers built their own free-market economy under the very noses of their Communist bosses and climbed their way to liberation

źródło opisu: Vertbrate Publishing 2012

źródło okładki: www.v-publishing.co.uk

Książniczka | 2016-09-20
Na półkach: Przeczytane, Góry

"Abyśmy szczęśliwie przetrwali dzień.
Abyśmy mogli z górskiego szczytu dosięgnąć gwiazd."

"Ucieczka na szczyt" to opowieść o najwybitniejszych polskich himalaistach - Wandzie Rutkiewicz, Jerzym Kukuczce, Wojciechu Kurtyce i Krzysztofie Wielickim, ale nie tylko o nich, przewija się tu znacznie więcej ważnych postaci, jak choćby Andrzej Zawada. To idealna pozycja dla czytelników dopiero początkujących w górskiej tematyce, czyli takich jak ja:)

Dla mnie to pozycja porywająca, może dlatego, że opowiada nie tylko o górach, wyprawach, zdobywaniu szczytów, ale przede wszystkim - o ludziach. Autorka przedstawia ich charaktery, osobowości, ambicje i lęki, przez co stają się bardziej ludzcy, bliscy. To nie tylko wielcy himalaiści, ale po prostu ludzie, czasem pełni słabości. Widzimy, co ich gnało w góry, jak sobie radzili z lękiem przed śmiercią, z porażkami w życiu osobistym.

Zawsze zastanawiało mnie, że wspinacze dla realizacji swojej pasji, swojej potrzeby - zdolni byli poświęcić tak...

Ani | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

"Ucieczka na szczyt" to z jednej strony rewelacyjnie i sprawnie napisana swoista antologia złotej ery polskiego himalaizmu. Bernadette Mcdonald sięgnęła po legendy, min.: Rutkiewicz, Kukuczkę, Kurtykę czy Wielickiego. Ich przedstawione życiorysy i dokonania na tle trudnych przemian lat 70 i 80 stanowiły świadectwo wytrwałości i pasji. Jak pisze autorka „charakterystyczna mieszanka: ambicji, polityki, historii i tradycji sprawiła, iż dokonania Polaków w górach wysokich były nie do przebicia”.
Z drugiej strony książka wzbudziła we mnie pewien niedosyt i nieco drażniła (poprawnością polityczną, szufladkowaniem czy przedstawieniem pewnych wątków z życia wspinaczy tylko po to by wzbudzić sensację). Ale to są moje osobiste odczucia. Może miałam po prostu zbyt duże oczekiwania, a może powinnam sięgnąć po wersję w oryginale. W każdym bądź razie książkę bardzo ale to bardzo polecam. Każda pozycja dokumentująca i przybliżająca tamten czas jest cenna.

Majka | 2018-08-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Choć o Kukuczce czy Wandzie Rutkiewicz czytałam już kilka razy, świadomie sięgnęłam po "Ucieczkę na szczyt". Chciałam poznać również więcej szczegółów z życia Wojtka Kurtyki czy Krzysztofa Wielickiego, ale być może jeszcze inne spojrzenie na Jurka i Wandę.
Choć może nie dowiedziałam się czegoś totalnie nowego o polskim himalaizmie, książka i tak była dla mnie interesująca. Życie wspinaczy nieodmiennie jest dla mnie fascynujące - nawet jeśli kolejny raz czytam relację z pierwszego zimowego wejścia na Everest. (Pewnie dlatego, że życie to, nie mogłoby być odleglejsze od mojego "nizinnego" życia! ;) )

Niemniej uważam, że "Ucieczka..." może wydać się wtórna dla osób, które mają za sobą już kilka pozycji o świecie himalaizmu. Będzie jednak doskonała dla kogoś, kto zupełnie nic wcześniej w tym temacie nie czytał, sylwetki naszych polskich zdobywców są mu obce lub bardzo odległe. Jest to naprawdę dobre kompendium wiedzy i może być niezłym startem do kolejnych, skupionych bardziej na...

Smiejka | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 11 lutego 2013

Mam spory problem z tą książką. Od razu powiem, że to naprawdę dobra pozycja, dla tych, którzy niewiele wiedzą o polskim wspinaniu. Skondensowana historia polskich wypraw w góry najwyższe. Spotkania z tymi, którzy trzydzieści lat temu nie mieli sobie równych w Himalajach. Ciekawie napisana, niezłym językiem (niestety polskie tłumaczenie to jedno wielkie nieporozumienie) pozwala zapoznać się z sylwetkami Kukuczki, Rutkiewicz, Wielickiego czy Kurtyki. Mój problem to fakt, że czytam o wspinających się Polakach od wielu lat i trzymając w rękach Ucieczkę na Szczyt ( bardzo niefortunne tłumaczenie) cały czas myślałam : ale to już było. Cytaty z innych książek, filmów ( żywcem wyjęte wywiady z serii Himalaiści czy Polskie Himalaje) fragmenty opowiadań Kurtyki....to wszystko już czytałam i widziałam i dlatego czuję pewien niedosyt. Ale cieszy mnie, że ta książka powstała. Właśnie dla tych z Was, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z wspinaczką ( lub czytaniem o niej ) oraz dla reszty...

Cafecitta | 2012-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2012

Dokumentacja polskich sukcesów w najwyższych górach świata, podana w doskonałej formie literackiej. Losy legend polskiej wspinaczki przeplatające się z historią Polski. Książka zapierająca dech w piersi. Czytałam te same akapity po kilka razy, bo żal było mi ją kończyć, bo chciałam zatrzymać w sobie te myśli, ten klimat..
Dla mnie arcydzieło.

Michał | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: wrzesień 2014

Spotkanie z legendami i prawdziwe kompendium wiedzy o polskiej erze himalaizmu.
"Ucieczka na szczyt" stanowi dokładny opis najważniejszych osiągnięć i dramatycznych doświadczeń ludzi, którzy niejednokrotnie znaleźli się na krawędzi. Po drugiej stronie lustra jak mawia Wojtek Kurtyka.
Świetna lektura zwłaszcza dla tych, którzy nie "siedzą" w tym temacie, a pragną dowiedzieć się jak najwięcej. Sporym plusem jest przystępny i obiektywny sposób narracji, prowadzony przez osobę spoza środowiska, pokazujący dwie strony medalu nierzadko niejednoznacznych wydarzeń.
Do napisania książki natchnęło autorkę spotkanie z Wandą Rutkiewicz i nieprawdopodobne wrażenie jakie na niej wywarła. Od tego się zaczęło. Później nastąpiła długotrwała praca, zbieranie materiałów, rozmowy z żyjącymi bohaterami książki, a także z rodzinami tych którzy ponieśli śmierć w górach.
Udanie zostaje wpleciony tu również rys historyczny, dzięki czemu lektura staje się bardziej przystępna także dla zagranicznych...

Magdalena Ru | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Zaraz na początku książka mnie zniechęciła. Taki dyletancki, naiwny opis trudnych, siermiężnych czasów komunistycznych opisanych przez kogoś, kto zna je tyłko z książek czy filmów fabularnych. Jako tło dla motywacji naszych wybitnych wspinaczy. Jako uzasadnienie dla ich determinacji dla zdobywania szczytów, pokonywania niemożliwego, wytyczania kolejnych karkołomnych ucieczek w góry nie zdobyte, tajemnicze, dostępne nielicznym. Po kilku rozdziałach można się przyzwyczaić, ale.. Nie podobało mi się. Chociaż oczywiście bohaterowie tej ksiązki są niesamowici, i oczywiście bardzo chętnie wracam zaraz do tematyki. Tylko autora muszę ciekawszego poszukać. Pani McDonald nie dała rady, moim zdaniem...

MamaGucia | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Na co dzień pracuję z obcokrajowcami i zawsze zdumiewa mnie entuzjazm z jakim wypowiadają się na temat polskiej kultury czy historii. Dla nas, dla Polaków, niejednokrotnie pewne wydarzenia są mało ważne, oczywiste, a dla cudzoziemców są unikalnymi wyczynami. Bernadette McDonald w książce "Ucieczka na szczyt" opisuje polski himalaizm lat 70-tych jako właśnie taki, nieporównywalny z niczym, fenomen.

Kanadyjska pisarka stawia sobie za cel nie tylko opisanie najwybitniejszych polskich wspinaczy, ich osiągnięć i wypraw, ale także analizuje życie w ówczesnej Polsce, przemiany polityczne i próbuje zrozumieć, gdzie tkwił klucz do tak wielkich sukcesów. Te próby przybliżenia historii są najmniej udane, czasami rażą trywialne i powierzchowne obserwacje, może po części winne jest dość nieudane tłumaczenie.

Autorka miała okazję poznać wielu wspinaczy osobiście. Dotarła do rodzin tych, co już nie żyją. Powstrzymuje się przed ocenianiem kontrowersyjnych decyzji, a jeśli już coś krytykuje, to...

Moni | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

"Magia złotego wieku się skończyła. Odeszła razem z wieloma wspaniałymi wspinaczami. Ale ich dziedzictwo i magia tamtych, wspaniałych czasów, pozostają w zimnym, rozrzedzonym powietrzu najwyższych szczytów świata, niedostępnych dla tych, którzy nie chcą się piąć tak wysoko, podejmować ryzyka, dążyć do wielkości. Dziedzictwo czeka na śmiałków."
Tak kończy swoją książkę Bernardette McDonald, autorka przebojowej "Ucieczki na szczyt".
Dzieło- epitafium, opisujące złotą erę polskiego himalaizmu, którego główni bohaterowie tak licznie z gór już nie powrócili. Nieliczni ocaleni zawdzięczają to szczęściu, własnemu strachowi, rozwadze- często sami nie znają odpowiedzi.
Książka dla wszystkich, których himalaizm fascynuje, encyklopedia wiedzy, okraszona pięknymi zdjęciami i tabelami z górskimi statystykami.

Karolina | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014