Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu

Wydawnictwo: G+J
978-83-7596-154-6
morawska, olga, góry,
foolosophy

Rozmowy o czekaniu, pasji, miłości i poświęceniu. Rozmowy o Andrzeju Zawadzie z jego żoną Anną Milewską * o Macieju Pawlikowskim z jego żoną Elżbietą * o Eugeniuszu Chrobaku z jego żoną Grażyną Jaworską-Chrobak * o Darku Załuskim z jego mamą Ireną * o Dobrosławie Miodowicz-Wolf z jej bratem Konstantym Miodowiczem * o Wandzie Rutkiewicz z jej bratem Michałem Błaszkiewiczem * o Piotrze...

Rozmowy o czekaniu, pasji, miłości i poświęceniu.

Rozmowy o Andrzeju Zawadzie z jego żoną Anną Milewską * o Macieju Pawlikowskim z jego żoną Elżbietą * o Eugeniuszu Chrobaku z jego żoną Grażyną Jaworską-Chrobak * o Darku Załuskim z jego mamą Ireną * o Dobrosławie Miodowicz-Wolf z jej bratem Konstantym Miodowiczem * o Wandzie Rutkiewicz z jej bratem Michałem Błaszkiewiczem * o Piotrze Pustelniku z jego synem Pawłem * o Andrzeju Heinrichu z jego bratem Stefanem * o Andrzeju Czoku z jego żoną Wandą * o Jerzym Kukuczce z jego synem Wojtkiem.

Posłuchaj, jak o górach opowiadają rodziny słynnych himalaistów. Ludzie, którzy żyją górami, nie zdobywając ośnieżonych szczytów. Ci, którym zamiłowanie ich bliskich do górskich wypraw wiele daje, ale i dużo zabiera. Wsłuchaj się w rozmowy z bohaterami drugiego planu.

Olga Morawska rozmawia zarówno z rodzinami tych, którzy na zawsze zostali w górach, jak i z bliskimi osób, które wciąż jeżdżą na wyprawy, kontynuując życiową pasję. Bohaterów tej książki zazwyczaj nie widać, a w życie z górami zostali wciągnięci przez małżonków, rodzeństwo, dzieci lub rodziców. Nie wybrali sobie takiego życia, ale było im ono dane, z wszystkimi jego wadami i zaletami.

Przekonaj się, jak wygląda życie z człowiekiem o wielkiej pasji, jak radzą sobie ludzie po śmierci ukochanej osoby i co zostaje po latach ich nieobecności. Posłuchaj, jak pięknie można mówić o bliskich i spójrz na góry oczami Piotrka Morawskiego – autora wszystkich górskich zdjęć w tej książce.

Olga Morawska – kobieta z wielką pasją życia i nieposkromioną energią. Pomimo trudnych doświadczeń życiowych, stara się nie poddawać i wierzy, że wszystko, co ważne jest jeszcze przed nią. Autorka książek, samotna mama dwóch cudownych synów. Żona Piotra Morawskiego – polskiego himalaisty, który w 2009 roku zginął podczas wyprawy na kolejny ośmiotysięcznik.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

Izabela | 2011-04-26
Przeczytana: 2011 rok

Strasznie ciężko zacząć mi pisać o tej książce, bo rozmowy w niej zamieszczone, zawierały duży ładunek emocjonalny i zrobiły na mnie wielkie wrażenia. Były momenty, kiedy ze wzruszenia łezka zakręciła mi się w oku.
Od zawsze podziwiam ludzi z pasją, a dla wszystkich bohaterów "drugoplanowych" tej książki pasją były góry. Zaczynając od tych najniższych, kończąc na ośmiotysięcznikach.

Olga Morawska przeprowadziła rozmowy z kilkunastoma osobami, których bliscy ponad wszystko pokochali góry i wspinanie. Sama autorka, to żona zmarłego tragicznie w 2009 roku Piotra Morawskiego, który podczas zdobywania Manaslu wpadł w głęboką szczelinę, na wysokości 5500 m.n.p.m.

Bohaterami Pani Olgi są ludzie, którzy stanowią drugi plan dla tych, którzy większość swego czasu spędzają w górach. Tematem przewodnim rozmów miało być czekanie, jednak w wielu przypadkach rozmowy wg. mnie popłynęły własnym torem i o samym czekaniu dowiadujemy się stosunkowo niewiele. Nie znaczy to wcale, że owe rozmowy nie...

Moni | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Olga Morawska, żona wybitnego himalaisty Piotra Morawskiego, który zginął na Dhaulagiri w 2009 roku, pisze we wstępie książki o tym, że chciała pokazać góry oczami Piotra, ale tak, by o nich opowiedziały rodziny himalaistów; że pragnęła porozmawiać z ludźmi, na których losie zaważyła górska pasja ich bliskich.

W ten sposób powstało dzieło na kształt albumu wspomnień, 10 wywiadów, w których autorka w nienachalny i ułatwiający zwierzenia sposób, prowadzi swoich rozmówców- żony, rodzeństwo lub rodziców osób, które najczęściej zginęły lub umarły w Himalajach, ale także takich, którym udało się tego uniknąć, choć ich życie było i czasem jeszcze jest nierozerwalnie z nimi związane.

10 niezwykłych, inspirujących rozmów, w których nie ma epatowania smutkiem, bo łatwiej tu odnaleźć wolę życia, nadzieję, choć i niemało żalu.
A spomiędzy słów najbliższych kreuje się obraz ludzi, którym dedykowane są poszczególne rozmowy- jako tych, którzy ponad wszystko ukochali wysokie góry.

Michał...

Smiejka | 2013-03-01
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 01 marca 2013

Wzruszające wywiady z żonami,matkami,synami czy braćmi polskich himalastów, którzy zostali na zawsze w górach wysokich. Nie brakuje również cudownych fotografii Piotra Morawskiego. Przyznaję, ze poplakalam się kilka razy czytajac Góry na opak. Olga Morawska po raz kolejny miała dobry pomysł na książkę o górach. Bardzo polecam.

Justyna | 2011-06-06
Przeczytana: 27 maja 2011

Ciężko jest pisać o tej książce. Nie jest to opowieść kolejnego człowieka gór, o tym co zdobył, ile przeszedł, jak się przy tym odmroził i namęczył. Tego typu publikacje są dość szarmanckie w swoim wydźwięku, chwalą zdobywców, ich wejścia i przebyte drogi. Jak się okazuje – Olga Morawska miała zupełnie inny pomysł na książkę o górach. Bez opowieści o wielkich wyczynach książka dotyka bardzo ważnych uczuć, które towarzyszą nie bohaterom, a ich bliskim.

Tym, którzy choć trochę orientują się w świecie polskiego himalaizmu, osoby Pani Olgi przedstawiać nie trzeba. Jej mąż, Piotr Morawski świetnie zapowiadający się polski himalaista zginął podczas wyjścia aklimatyzacyjnego na Dhaulagiri. Zostawił żonę i dwójkę dzieci. Z tej perspektywy Olga rozmawia z osobami, które doświadczyły (lub cały czas doświadczają) tych samych, ciężkich uczuć, co ona.

Chcąc ukazać jak wygląda życie z pasjonatem gór, Olga rozmawia z dziesięcioma osobami, które opisują lub wspominają pasję swoich bliskich. I...

goslava | 2011-10-30

Generalnie wydaje mi się, że mam dość duży zasób słownictwa, ale trafiają się takie książki, które uzmysławiają mi, że ten zasób słów jest jednak ubogi. Po prostu brakuje mi odpowiednich wyrażeń, które mogłyby oddać to, co chcę przekazać. O niektórych książkach ciężko mówić, żeby nie wpaść w banał, a oddać istotę rzeczy. I właśnie do takich książek należy najnowsze literackie "dziecko" Olgi Morawskiej.

Mężem Olgi był Piotr Morawski - znany polski himalaista, który zginął w 2009 roku podczas kolejnej wyprawy. Pozostawił żonę i dwójkę małych synów. Olga to niezwykła kobieta, która każdego dnia walczy o to, aby jej dzieci miały szczęśliwe życie i aby ludzie pamiętali o jej mężu. Podejmuje się wielu wyzwań i projektów, a do najświeższych sukcesów należy właśnie książka "Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu."

Pomysł na "Góry..." zaczął się od zdjęć. Pięknych zdjęć Piotra, które Olga początkowo chciała wydać w formie albumu, ale doszła do wniosku, że kolejny górski album nie trafi do...

książek: 1903
foolosophy | 2011-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Są ludzie małego i wielkiego kalibru. O wielkości znaczy przede wszystkim jakość życia, nie pieniądze, domy czy jachty, lecz umiejętność życia w zgodzie z pasją, realizowanie jej i poświęcenie. "Góry na opak" to książka, gdzie trwa rozmowa o ludziach wielkiego kalibru, o ludziach, którzy całe swoje życie poświęcili górom. Góry to było ich życie.

Olga Morawska - żona Piotra Morawskiego, polskiego himalaisty, który zginął w 2009 roku podczas wyprawy na Dhaulagiri. "Góry na opak" to jej druga książka, tym razem jednak bohaterami są wspinacze, lecz opowiadają o nich ich rodziny. Bliscy, którzy znosili ciężkie próby wyczekiwania, strachu i dumy z zdobytych szczytów. Czasem także muszący poradzić sobie z stratą, pogodzeniem się ze śmiercią kogoś bliskiego w górach.

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, którą włożyła autorka w tę książkę, bowiem takie rozmowy mogą być oczyszczające, lecz także przypominają o całej tragedii, stracie i bólu. Te rozmowy to naprawdę świetny pomysł na...

Mandriell | 2011-12-06
Przeczytana: marzec 2011

"Prawdziwa gratka dla ludzi kochających góry" - pomyślałem, kiedy tylko zobaczyłem okładkę książki Olgi Morawskiej „Góry na opak: Czyli rozmowy o czekaniu”. Kiedy jednak przeczytałem opis z tyłu książki, zacząłem się wahać - czy dla początkującego maniaka chodzenia po górach taka pozycja to nie swoisty strzał w rozkochane w majestatycznych szczytach i widokach serce?

„Góry na opak: Czyli rozmowy o czekaniu” to książka, w której Olga Morawska, żona Piotra Morawskiego - znanego polskiego himalaisty, który zginął w 2009 roku podczas wyprawy w wysokie góry - prowadzi trudne i intymne rozmowy z bliskimi górskich bohaterów, znajdującymi się, podobnie jak ona, w trudnym dla nich położeniu. Opuszczeni na zawsze przez najbliższych, odarci z możliwości obcowania ze swoimi braćmi, siostrami, mężami, synami, ojcami opowiadają, jak zamiłowanie członków ich rodzin do gór wpłynęło na ich życie codzienne, co pasja zmienia w czyimś życiu oraz w życiu jego/jej najbliższego otoczenia oraz w jaki...

Moniczak_C | 2012-10-26

Mi najbardziej spodobała się rozmowa z żoną Andrzeja Czoka, wspaniałe uczucie, ciekawa historia i góry :)

Wieruch | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Jest to książka zawierająca wywiady z bliskimi osobami ludzi, którzy pokochali wysokie góry. I niestety... najczęściej w nich zginęli. Autorka, wdowa po himalaiście, przeprowadza pełne emocji rozmowy z ludźmi, którzy góry widzieli trochę inaczej, z drugiej strony, na opak. Rozmowy te są na tyle interesujące, że często bardzo ciężko oderwać się od przewracania kolejnych stronic.

Opowieści często chwytają za serce, czasem jednak radują. Są bardzo szczere i prawdziwe, momentami aż do bólu. Tym ciężej się czyta, gdy osoba o której jest wywiad, zginęła tragicznie gdzieś wysoko w górach. Ale wydaję mi się, że tak to miało właśnie wyglądać. Autorka miała zamiar przybliżyć nam to czego nie widać w telewizji i w książkach. I udało się jej to znakomicie.

Wstawienie świetnych zdjęć Piotra Morawskiego na końcu każdego wywiadu, niesamowicie uzupełniło książkę. A w pewien sposób upamiętniło jego samego, w ten specyficzny i oryginalny sposób, bez słów...

Anaesz | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Ciekawe wspomnienia bliskich naszych największych Himalaistów zebrane w jednej książce. Dobrze napisane, okraszone ładnymi zdjęciami.