Lekarz diabła

Wydawnictwo: Insignis

\&& Jestem inny. Nie zrażaj się tym.\&& Te słowa napisał Phillippus Theophrastus Bombastus von Hohenheim. Ten XVI-wieczny alchemik, znany lepiej jako Paracelsus, zraził do siebie niezliczone rzesze ludzi.

gwiazdka | 2014-06-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 27 czerwca 2014

„Lekarz diabła", tytuł trochę mylący, jest biografią Paracelsusa. Biografią w pewnym sensie, bo więcej miejsca, niż wydarzenia z życia tej postaci, zajmują jego poglądy. Dlaczego tak się dzieje możemy tylko przypuszczać- zapewne historycy znają zbyt mało faktów z życia Paracelsusa. Za to autorowi świetnie udało się oddać charakter postaci, może życiorys jawi się jako ubogi w wydarzenia, ale przed czytelnikiem staje żywy człowiek. Dla mnie ta książka jest o tyle cenna, że do tej pory znałam zaledwie nazwisko, a o samej postaci mogłam powiedzieć niewiele.

Poza tym autor nie pożałował odbiorcy rysu historycznego i politycznego ówczesnej Europy, do tego dorzucił świetny przegląd filozofii XV wieku. Trochę nudził mnie już spadek po tej kontrowersyjnej postaci, a więc naśladowcy i wrogowie poglądów tegoż człowieka, ale całość była naprawdę bardzo ciekawa, szkoda tylko, że oddarła z romantycznej legendy wszystkich alchemików, za to bardzo przybliżyła ich pracę.

Koval | 2013-04-18
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Do biografii Paracelsusa podchodziłem ze sporym entuzjazmem, gdyż z pewnością była to postać nietuzinkowa. Fascynujący przez swoją niejednoznaczność i kontrowersje jakie budził: z jednej strony wybitny medyk, lekarz wyprzedzający pod wieloma względami swoje czasy, stosujący nowoczesne kuracje i sposoby leczenia, a także osoba, która dołożyła niejedną cegiełkę do pomnika dzisiejszej medycyny, a z drugiej człowiek o trudnym charakterze, wielokrotnie karcony przez los (nierzadko na własne życzenie), z łatwością zrażający do siebie ludzi, często żyjący w biedzie lub na granicy ubóstwa. Swoim kwestionowaniem autorytetów i nieustanną pogonią za wiedzą z pewnością posunął naukę na nowe tory, lecz jednocześnie mało miał w życiu powodów do radości. Niewiele jest równie interesujących postaci.

Niestety na książce Philipa Balla przyszło mi się zawieść. Mam wrażenie, że autor chciał maksymalnie dużo przekazać czytelnikowi i przez to się pogubił. Owszem, historia życia Paracelsusa jest tematem...

Bartosz Porębski | 2011-07-27

Bardzo ciekawie napisana biografia, urozmaicona opisami praktyk medycznych wczesnego renesansu oraz nastrojów społecznych towarzyszących pracom Paracelsusa.

Ja sam odrobinę się zawiodłem, gdyż liczyłem na wprowadzenie do jego prac alchemicznych, podczas gdy szybko stało się jasne, że książka napisana jest z perspektywy racjonalisty nie mającego pojęcia o alchemii, a odnoszącego się do tych prac z pewnym pobłażaniem i sympatią o ile były krokiem w stronę współczesnej chemii i medycyny.

Generalnie polecam każdemu zainteresowanemu niezwykle barwną postacią Paracelsusa oraz początkami medycyny, w których dyskusje toczyły się częściej na wyzwiska niż na argumenty, a lekarze myli ręce po operacji a nie przed.

Tomocerus | 2014-12-10
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Posiadam

Pamiętam, że czytałem z zapartym tchem.

Alapogo | 2013-05-30
Przeczytana: 11 marca 2014

Interesująca książka, o ciekawym człowieku.

dziwnakacha | 2016-09-19
Przeczytana: 18 października 2016