W imieniu pomyłki

Otto Hans-Dieter Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Muza
2007-01-01
2007-01-01

Ciekawą i bardzo mało znaną książkę udało mi się zdobyć. Jeszcze ta wymowna okładka z gilotyną na czerwonym tle. Ale o czym jest ta książka? To szokujący zbiór błędnych wyroków wymiaru sprawiedliwości z całego świata, które dobitnie uświadamiają nam, że każdy z nas może stać się ofiarą pomyłki sądowej!

Niezbyt obszerna książka, ale napakowana informacjami. 13 rozdziałów tematycznych w każdym z nich jest od kilku do kilkunastu opisanych spraw. Jedne zajmują stronę, inne kilka.

Autor przedstawia sprawy kryminalne głównie z XIX, XX i początku XXI wieku (do roku 2005),najczęściej z Niemiec, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych. W wielu aspektach karnych porównuje niemiecki system prawny do anglo-amerykańskiego, często wskazując że w USA ma miejsce najwięcej błędów.

Prokuratorzy jasnowidze, nieomylni sędziowie, goniący za awansem detektywi, naciski opinii publicznej przyczyniają się do skazania niewinnego człowieka. Przyczyn tych jest znaczenie więcej i to jest zatrważające. Ludzie zostają skazani na długie lata więzienia, lub też bardzo często zostają wysyłani na śmierć, na podstawie nielicznych dowodów lub poszlak. Nie jest respektowana podstawowa zasada "wątpliwości należy rozwiązać na korzyść oskarżonego" stąd tyle błędnych wyroków.

W ostatnim rozdziale autor omawia kwestie moralne i etyczne. "Niewinnie skazany to sprawa wszystkich porządnych ludzi" wskazując że każdy błędny wyrok jest wydawany także w naszym imieniu. Dodatkowo ubolewa nad obecnym stanem sądownictwa, ponieważ od tylu lat niewiele się zmieniło w tej kwestii.

W kilku miejscach przedstawione sprawy są niedokończone i nie mówię tu o tych trwających przed samym wydaniem książki, tylko o te wcześniejsze np. z początku 20 wieku. Zostawia to lekki niedosyt. Dlatego też ja traktuję te książkę jako podstawę do samodzielnego zagłębienia się w przypadki, poszukania szczegółowych informacji.

Zauważyć przez to można że książka została napisana sporo wcześniej, ponieważ autor używa nazwy "Republika Federalna Niemiec" (RFN do 1990 roku),a nie Niemcy. Myślę że sprawy mające miejsce po 1990 r. dopisał przez samym wydaniem książki w 2006 roku.

Polecam wszystkim czytającym książki z gatunku True Crime, bo sporo w niej spraw mało znanych!

Ocena 7/10
Instagram @moze_booka

Niezbyt obszerna książka, ale napakowana informacjami. 13 rozdziałów...

Mało jest książek o podbnej tematyce.Lektura polecam wszystkim tym którzy są za karą śmierci!!!!!

Będąc studentką prawa i w tych kręgach się poruszając, sięgnęłam po tę książkę jest rewelacyjna, opisuje ciekawe przypadki, ale nie w podręcznikowy sposób do jakiego przywykłam:) I zapłaciłam za nią jedyne 5 zł:) Polecam

Książka "W imieniu pomyłki" zaintrygowała mnie swym tytułem i wyglądem. Gilotyna i krwiste tło w połączeniu z chwytliwą nazwą sprawiły, że chciałam dowiedzieć się czegoś więcej. Z tylniej okładki wyczytałam, że jest to "szokujący zbiór błędnych wyroków wymiaru sprawiedliwości z całego świata". Lubię szokujące historie, więc postanowiłam dać szansę tej książce.
Składa się ona z kilkunastu rozdziałów, a każdy z nich opisuje inne przyczyny wydania błędnego wyroku. Każdy rozdział zawiera kilka interesujących przykładów , które utwierdzają w przekonaniu, że sprawiedliwość nie zawsze wygrywa.
Obietnica szokujących faktów została spełniona. Niektóre historie szokują i przerażają okrutnością przestępców. Inne zaś zadziwiają brakiem kompetencji sędziów i innych ważnych osób, które biorą udział w procesach. To przykre jak niewiele trzeba, by skazać niewinnego człowieka. Takie przypadki były szczególnie częste jakieś kilkaset lat temu. Niewinne osoby były skazywane na śmierć i działo się to często na podstawie naprawdę marnych dowodów i zwykłych poszlak. Na szczęście żyjemy w czasach, gdy o błędy jest trochę trudniej. W końcu mamy do dyspozycji różne osiągnięcia techniki i chociażby bardzo przydatne testy DNA, które wyciągnęły wielu nieszczęśników z cel śmierci. Jednak pomyłki nadal się zdarzają i pewnie jeszcze długo to się nie zmieni.
Książka dobra dla każdego, ale w trakcie czytania polecam robić sobie przerwy. Przy dłuższym czytaniu ciągłe przeskakiwanie z jednej historii do drugiej staje się męczące. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób, które bardzo wczuwają się w klimat tego, co czytają. Natomiast plusem tej książki jest to, że dostajemy "w pigułce" sporą porcję ciekawych faktów i możemy lepiej zrozumieć to, co często dzieje się w sądach. Autor na sam koniec skłania do refleksji nad obecnym system sądownictwa i jest to dobre, a już zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie ignorancja szerzy się na każdym kroku.

Składa się...

Jedna z cięższych książek jakie czytałam. Jednak świadomość, że to nie jest fikcja literacka, ale dramaty niewinnych ludzi przeraża.

Wyśmienita lektura.

Wyśmienita lektura.

• Mam :D
  • ⚡2020
  • Kryminał
  • Polecam

Dodaj cytat z książki W imieniu pomyłki