Masa krytyczna. Jak jedno z drugiego wynika

Okładka książki Masa krytyczna. Jak jedno z drugiego wynika Philip Ball
Okładka książki Masa krytyczna. Jak jedno z drugiego wynika
Philip Ball Wydawnictwo: Insignis nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
651 str. 10 godz. 51 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Critical Mass: How One Thing Leads To Another
Wydawnictwo:
Insignis
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
651
Czas czytania
10 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-60355-06-0
Tłumacz:
Witold Turopolski
Tagi:
esej/zbiór esejów nauka filozofia rachunek prawdopodobieństwa
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
462
173

Na półkach: , ,

"Masa krytyczna" to jedna z tych książek, które próbują odpowiedzieć na pytania, na ile pewne zjawiska społeczne oraz zachowania ludzkie są przewidywalne i czy, posiadając odpowiednią wiedzę, jesteśmy w stanie na nie wpływać zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Książkę (po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu "hobbesowskiego Lewiatana") rozpoczyna dokładne omówienie teorii gazów, do której wielokrotnie, w kolejnych rozdziałach, Autor nawiązuje, gdyż, jak się szybko przekonujemy, zachowania społeczne mają z teorią gazów wiele cech wspólnych. Pewne spostrzeżenia dotyczące stanów nierównowagowych, punktów krytycznych, przemian fazowych czy wykresów opisujących rozkład prawdopodobieństwa można wykorzystać do opisu zjawisk społecznych. Jednak nawet w fizyce i chemii jest element nieprzewidywalności, historycznej przypadkowości - "w punkcie bifurkacji układ nierównowagowy jest ustawiony na ostrzu noża (...) W każdym punkcie rozgałęzienia opcje są dobrze określone, lecz wybór przypadkowy. Zatem dwa układy, które początkowo są identyczne, mogą znaleźć się na zupełnie różnych gałęziach, pomimo działania tej samej siły napędowej". Pozwala nam to sądzić, że w przypadku natury ludzkiej ten element nieprzewidywalności będzie jeszcze bardziej utrudniał trafne prognozy grupowych zachowań czy wahań giełdowych, powodowanych zarówno czynnikami egzogennymi, ale też endogennymi, gdy inwestorzy wzajemnie na siebie oddziałują, doprowadzając do krachów i gwałtownych zmian na rynku, których nie da się opisać krzywą Gaussa.
Część grupowych zachowań da się jednak przewidzieć i zadanie to ułatwiają nam symulacje komputerowe, zaś zdobyta wiedza umożliwia zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanych zjawisk, takich jak przestępczość, korki uliczne czy niemożność wydostania się gęstego tłumu z zagrożonego budynku. Natomiast teorie gier (np. "dylemat więźnia" badający poziom współpracy) obrazują w jakiego typu społecznościach skala altruizmu będzie znacząco wyższa, a także w jaki sposób będzie mieszała się, zmieniała i rozprzestrzeniała kultura/upodobania/poglądy. W dobie globalizacji i cyfryzacji, gdzie od każdego na świecie dzieli nas tylko "6 kroków" (pierwszy taki eksperyment, jeszcze poprzez tradycyjną pocztę, przeprowadził Milgram),rozprzestrzenianie to i jednocześnie zanikanie dzieje się wyjątkowo szybko i wyraźnie. Jak już wspomniałam, nie oznacza to determinizmu, jednak - cytując Philipa Balla - "Niezależnie od tego, co sądzimy o motywach naszego indywidualnego zachowania, gdy stajemy się częścią grupy, nie możemy być pewni, czego się spodziewać".
Gorąco polecam lekturę!

"Masa krytyczna" to jedna z tych książek, które próbują odpowiedzieć na pytania, na ile pewne zjawiska społeczne oraz zachowania ludzkie są przewidywalne i czy, posiadając odpowiednią wiedzę, jesteśmy w stanie na nie wpływać zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Książkę (po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu "hobbesowskiego Lewiatana") rozpoczyna dokładne omówienie teorii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Witam , jestem studentką 1 roku . Jaki zadanie na uczelni dostaliśmy przeczytanie i opowiedzenie o poszczególnym rozdziale książki Phillipa Balla „ Masa krytyczna „ . Rozdział jaki przypadł mi to „ małe światy . Sieci które nas zbliżają „ czy znalazłaby się osoba która potrafiłaby mi streścić dany rozdział / trochę go opisać , opowiedzieć o czym jest ? Niestety nie rozumiem książki :/ byłabym wdzięczna

Witam , jestem studentką 1 roku . Jaki zadanie na uczelni dostaliśmy przeczytanie i opowiedzenie o poszczególnym rozdziale książki Phillipa Balla „ Masa krytyczna „ . Rozdział jaki przypadł mi to „ małe światy . Sieci które nas zbliżają „ czy znalazłaby się osoba która potrafiłaby mi streścić dany rozdział / trochę go opisać , opowiedzieć o czym jest ? Niestety nie rozumiem...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
387
377

Na półkach:

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2020/07/ksiazka-masa-krytyczna-jak-jedno-z.html

Obala mity dotyczące naukowości nauk przyrodniczych i uświadamia jak ważne są nauki społeczne i humanistyczne.

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2020/07/ksiazka-masa-krytyczna-jak-jedno-z.html

Obala mity dotyczące naukowości nauk przyrodniczych i uświadamia jak ważne są nauki społeczne i humanistyczne.

Pokaż mimo to

avatar
5
5

Na półkach:

Jedna z tych książek którą wspominam przy wielu towarzyskich kawach, głównie za sprawą opisu odkryć teorii gier. Książka jest opowieścią prowadzącą za rękę przez rozmaite koncepcje matematyczne, które widzimy w otaczającym nas świecie pod płaszczem kultury. Uroczo złożona logika wykładu nadaje lekturze wartkiej akcji, z każdym rodziałem budując ciekawość i napięcie. Wspaniała lektura dla ludzi renesansu: tak humanistów ciekawych myśli matematycznej jak i technokratów sięgających po zrozumienie świata. Dla licealistów i studentów świetny materiał na debaty i nocne filozofowanie.

Jedna z tych książek którą wspominam przy wielu towarzyskich kawach, głównie za sprawą opisu odkryć teorii gier. Książka jest opowieścią prowadzącą za rękę przez rozmaite koncepcje matematyczne, które widzimy w otaczającym nas świecie pod płaszczem kultury. Uroczo złożona logika wykładu nadaje lekturze wartkiej akcji, z każdym rodziałem budując ciekawość i napięcie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
3

Na półkach: ,

Za mało szczegółowa, żeby samemu prześledzić tok rozumowania, a za bardzo szczegółowa, żeby po prostu zapamiętać. Wydaję mi się, że dużo ciekawsze byłoby stu stronnicowe opracowanie gdzie przewinęłyby się główne idee i nazwiska, a potem do poszczególnych pozycji jakieś rozszerzenie.

Za mało szczegółowa, żeby samemu prześledzić tok rozumowania, a za bardzo szczegółowa, żeby po prostu zapamiętać. Wydaję mi się, że dużo ciekawsze byłoby stu stronnicowe opracowanie gdzie przewinęłyby się główne idee i nazwiska, a potem do poszczególnych pozycji jakieś rozszerzenie.

Pokaż mimo to

avatar
246
17

Na półkach: ,

Merytoryczna jakość poszczególnych rozdziałów książki jest skrajnie zróżnicowana. Stąd moja przeciętna ocena całości. Początek jest rewelacyjny! Na wstępie autor oddaje hołd geopolityce i skutecznie przekonuje czytelnika, by nie odklejał nosa od książki. W kolejnych rozdziałach płyniemy przez historię filozofii mechanistycznej. Zarysowane tu przykłady wzajemnego zarażania się ideami nauk humanistycznych i nauk ścisłych, były dla mnie wyjątkowo inspirujące. Nie miałem pojęcia, że dziewiętnastowieczna fizyka mogła czerpać z odkryć protoplastów socjologii (krzywa Gaussa). Dalej mamy równie ciekawe próby przyrównania praw termodynamiki do zjawisk społecznych (przemiany fazowe). Przy kolejnym rozdziale przyrównującym ruch pieszych oraz samochodów do przepływu cieczy, byłem przekonany że trzymam w dłoni jedną z najciekawszych książek w życiu. To przekonanie niestety legło w gruzach po przeczytaniu rozdziałów, w których autor próbuje opisywać społeczne aspekty ekonomii.

W mojej ocenie Philip Ball przy ekonomii całkowicie się kompromituje! Uporczywie forsuję tezę za Marksem, że załamania gospodarki i krachy wynikają z automatyzacji produkcji. Autor powtarza za Keynesem, że interwencje rządowe są najlepszym lekarstwem na kryzysy, ignorując przy tym całkowicie fakt, że interwencja rządowa przedłuża kryzys poprzez dalsze ograniczanie prywatnego kapitału i zafałszowanie informacji o wartości pieniądza, napędza inflację, której koszt jest większy od strat wynikających z samego krachu. Krytykuje zwolenników wolnego rynku, drwiąc z ich przekonania o większej efektywności gospodarki kapitalistycznej od socjalistycznej. Straszy przy tym czytelnika, że to właśnie wolny rynek jest odpowiedzialny za pedofilię i handel ludźmi (str. 593). Koszmar! Philip Ball jest tu bardziej czerwony od Karola Marksa. Rozdziały poświęcone ekonomii zawierają fałszywe tezy. Nie zmienia to jednak faktu, że w rozdziałach dotyczących fizyki , daje niezwykły pokaz swojej przenikliwości

W ostatnich rozdziałach autor zgrabnie przedstawia kwestie związane z polityczną równowagą sił oraz zwięźle opisuje teorię gier. Umieszczone tam ryciny były dla mnie niezwykle pomocne w zrozumieniu niektórych niuansów, których nie pojąłem studiując dzieła innych autorów. Podsumowując, rozdziały poświęcone fizyce są wyjątkowo inspirujące. Natomiast rozdziały dotyczące ekonomii wzbudzają konsternację i niezrozumienie, dlaczego tak inteligentny fizyk forsuje tezę, że socjalizm lepiej zaspokaja nasze potrzeby niż wolny rynek...

Merytoryczna jakość poszczególnych rozdziałów książki jest skrajnie zróżnicowana. Stąd moja przeciętna ocena całości. Początek jest rewelacyjny! Na wstępie autor oddaje hołd geopolityce i skutecznie przekonuje czytelnika, by nie odklejał nosa od książki. W kolejnych rozdziałach płyniemy przez historię filozofii mechanistycznej. Zarysowane tu przykłady wzajemnego zarażania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
655
85

Na półkach: , ,

Wahałam się przy ocenie tej książki. Prawdę mówiąc, fragmentami jest świetna. Ale - sama naukowiec - miałam do niej kilka podejść, bo bywa ciężkostrawna.

Oczywiście zależy, co kogo interesuje. Niemniej jednak autorowi trzeba oddać, iż w sposób obrazowy i zrozumiały opisuje jak różne teorie czy modele fizyczne i matematyczne stosuje się (z powodzeniem!) w wydawałoby się zupełnie innych obszarach nauki.

Czasem zaskakująca, chwilami wręcz fascynująca lektura. Poparta w dodatku bogatą bibliografią. Z czystym sumieniem polecam tę książkę, jednak z jednym zastrzeżeniem: jeśli zupełnie nie interesuje Cię nauka, sięgnij lepiej po jakąś powieść.

Wahałam się przy ocenie tej książki. Prawdę mówiąc, fragmentami jest świetna. Ale - sama naukowiec - miałam do niej kilka podejść, bo bywa ciężkostrawna.

Oczywiście zależy, co kogo interesuje. Niemniej jednak autorowi trzeba oddać, iż w sposób obrazowy i zrozumiały opisuje jak różne teorie czy modele fizyczne i matematyczne stosuje się (z powodzeniem!) w wydawałoby się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
189
31

Na półkach:

Ciekawe spojrzenie na ciagi przyczynowo-skutkowe. Kolejny plus za niebywale rozlegla wiedze autora, minusem jest natomiast obszernosc wywodu i momentami traktuje o sprawach trudnych i bardzo skomplikowanych, nie da sie tej ksiazki zrozumiec po jednokrotnym przeczytaniu, przynajmniej moim zdaniem. Jednak mimo wysokiego stopnia trudnosci tresci polecam!

Ciekawe spojrzenie na ciagi przyczynowo-skutkowe. Kolejny plus za niebywale rozlegla wiedze autora, minusem jest natomiast obszernosc wywodu i momentami traktuje o sprawach trudnych i bardzo skomplikowanych, nie da sie tej ksiazki zrozumiec po jednokrotnym przeczytaniu, przynajmniej moim zdaniem. Jednak mimo wysokiego stopnia trudnosci tresci polecam!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    129
  • Przeczytane
    46
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    6
  • Popularnonaukowe
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Nie
    1
  • We fragmentach
    1
  • Nauka
    1
  • 2 kategoria
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Masa krytyczna. Jak jedno z drugiego wynika


Podobne książki

Przeczytaj także