Magia, mity i tajemnice Średniowiecza

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Fascynująca próba rekonstrukcji tolkienowskiego śródziemia wielkiego, rządzonego przez Przeznaczeniekosmicznego hologramu, w którym zarówno Całość, jak i jej części oraz łączące je relacje stanowiły wszechobejmujący Ład podjęta przez znanego brytyjskiego antropologa kultury i psychologa, profesora uniwersytetu w Brighton. Powstała w oparciu o wyniki najnowszych badań historyków, archeologówi kulturoznawców. Tolkienowskie śródziemie istniało naprawdę! Dzieje tej krainy, rozciągającej się w Europieokoło dwóch tysięcy lat temu od Wysp Brytyjskich poprzez Skandynawię, terytoria Celtów i Wikingów na wschód, stały się tłem średniowiecznych opowieści o królach, rycerzach i wojownikach. Był to świat magii, mrocznych sekretów oraz Przeznaczenia.Na niebie latały ogniste smoki, na bagnach czyhały potwory. Elfy raziły wrogów zatrutymi strzałami. Czarownicy i szamani zamawiali uroki, rozmawiali z bogami i istotami półboskimi oraz leczyli chorych. Mądre duchy drzew rozmawiały z ludźmi, zaś wieszcze zdarzenia zapowiadały śmierć władców i upadek królestw. Magiczne i zaczarowane było tam wszystko. Tajemnicza siła życiowa przenikała otoczenie, każdestworzenie i każdą rzecz. Świat ów uległ z czasem zwycięskiemu chrześcijaństwu, ale w zbiorowej świadomości ludzi oraz w baśniach pozostały jego nikłe ślady.

Elaine | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

"Śródziemie istniało rzeczywiście. Badania historyczne pokazały, że rozciągając się od Starej Anglii do Skandynawii i w całej Europie Zachodniej, dwa tysiące lat temu pojawiła się w dużej mierze zapomniana cywilizacja, która zwiastowała fantastyczny świat Tolkiena. W swych listach Tolkien przyznawał, że jego koncepcja Śródziemia nie była własnym wynalazkiem, lecz stanowiła anglosaski termin określający magiczny świat zamieszkany przez ludzi w pierwszym tysiącleciu. I to na tej kulturze, którą tworzyło wiele barwnych europejskich plemion, dziś nazywanych zbiorczymi imionami Celtów, Anglosasów i Skandynawów opiera się Władca Pierścieni".

Zaczarowany, bogaty świat wyobraźni stworzony na kartach powieści Władca Pierścieni i pokrewnych opowiadań autorstwa Tolkiena znajduje swoje korzenie nie tylko w samej świadomości autora. Pasjonaci zgłębiania ich źródeł docierają do mitów, wierzeń i kultury plemion ludów germańskich i celtyckich. Pogląd na życie ówczesnych społeczeństw, przepełniony...

Noemi | 2013-02-10

Niezła, poza tym całkiem ładnie wydana, ale mam wrażenie, że skierowana raczej do miłośników Tolkiena. Nie podobało mi się też, o ile dobrze pamiętam, że to właśnie stąd, kretyńskie tłumaczenie słowa "shapeshifter" - NIE, to nie jest "kształtozmienny", tylko "zmiennokształtny"! Niby o to samo chodzi, ale pierwsze słowo należy WYŁĄCZNIE do idiolektu tłumacza, drugie jest powszechnie znane w literaturze fantasy (i nie tylko). Takie rzeczy wypadałoby wiedzieć, będąc tłumaczem.

MASH | 2016-11-01
Marta | 2016-07-24