Miłosne igraszki rosyjskich caryc

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Opowieść o intymnym życiu rosyjskich caryc: Eudoksji łopuchiny, Katarzyny I, Anny Iwanowny, Elżbiety Piotrowny i Katarzyny II, o ich faworytach, partnerach miłosnych igraszek, sowicie wynagradzanych i obsypywanych zaszczytami za swe erotyczne usługi, niekiedy mających dominujący wpływ na bieg spraw państwowych... W tok narracji o swawolnym życiu władczyń rosyjskiego imperium i ich dworu, od czasu do czasu wdzierają się elementy dygresyjne. Prowadzą na zachodnioeuropejskie, królewskie i książęce dwory, gdzie z równą siłą jak w Rosji dochodziły do głosu erotyczne emocje i dewiacje, bulwersujące obyczaje, wyrafinowane okrucieństwa, niekiedy ponure i odrażające zbrodnie. Książka Elwiry Watały, rezultat kilkuletnich kwerend w archiwach i bibliotekach moskiewskich, odniosła wielki sukces w Rosji, gdzie doczekała się trzech kolejnych wydań.

Dzieckokwiatu | 2011-10-16
Przeczytana: 16 października 2011

Autorka zdobyła mnie szczerym, otwartym wstępem i odrobinę bezczelnym oświadczeniem, co zawiera ta książka, czego nie zawiera i czym nie jest. Każdy kto oczekuje czegoś innego zawsze po tych czterech stronach może odłożyć książkę na miejsce. Mówi otwarcie w pierwszym akapicie wprowadzenia: "Tym, którzy są przyzwyczajeni do akademickiej "suchości" leksyki językowej, do ściśle jednolitej narracji i określonego gatunku literackiego radzę tej książki nie czytać! Będzie drażniła i prowokowała". Przyznam, że mogę zaliczać do grupy odbiorczej tego zdania, ale obudziła się we mnie chęć odmiany. W końcu ile można czytać tych akademickich kolosów?

Najlepsze określenie, które można przypisać narracji dr Watały jest jedno: kumpelska. Dużo wykrzyknień, kolokwializmów (np. "wykurzyć"), pytań retorycznych, zwrotów do czytelnika oraz wielkie ilości anegdot. Tytuł sugeruje tematykę jedną: Życie erotyczne rosyjskich caryc. Jednak autorka postanawia nas zaskoczyć mówiąc nie tylko o rosyjskich...

Sylwina | 2014-02-27

Nie mnie sądzić, na ile te "skandale historii" (zwłaszcza przypisywanie postaciom historycznym określonych, najczęściej jednoznacznych, motywacji i emocji)mają potwierdzenie w źródłach... Mnie natomiast zirytował sposób napisania tej książki - niby lekki język, silący się na potoczność (w sposób prowadzący do trywializacji), chęć przypodobania się czytelnikowi w taki sposób, że tego czytelnika obraża.

MenachemYahalom | 2016-04-11

Trudno jest mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Z jednej strony - intrygująca, nie treścią, a formą. Autorka pisze językiem nie tyle potocznym, co momentami kolokwialnym, styl gawędy miesza się tutaj z obscenicznością. I, niestety, mam wrażenie, że to, co miało być novum tej książki (chociaż poprzednie publikacje E. Watały są formalnie dość podobne), stało się jej wadą. Styl, składnia zaczynają po czasie męczyć, nie szokują, a irytują. Odcinając się jednak od strony technicznej, strona merytoryczna jest ciekawa, zwłaszcza dla rusofilów. Rzecz jasna, literatura faktu miesza się tutaj z beletrystyką (co sama Watała argumentuje wrodzoną romantycznością rosyjskiej duszy), dla mnie osobiście jest to jednak plus - publikacji historycznych jest sporo, puryści mają w czym wybierać, a miło czyta się o carycach odkurzonych z patyny czasu i zdjętych z rosyjskiego tronu.

Scarlet19762014 | 2014-04-07

kwiecień 2014