PRL dla początkujących

Okładka książki PRL dla początkujących Jacek Kuroń, Jacek Żakowski
Okładka książki PRL dla początkujących
Jacek KurońJacek Żakowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Dolnośląskie
2004-01-01
1998-01-01
83-7384-273-X
PRL historia Żakowski Kuroń

Dobra pozycja dla kogoś kto chce zacząć swoją przygodę z PRL-em. Czyta się bardzo przyjemnie, a elementy z życia autora miło urozmaicają całość

Jak na lekturę przeznaczoną dla osób niezorientowanych w realiach historycznych PRL, ale pragnących poszerzyć swoją wiedzę, jest to pozycja, która dość mocno manipuluje czytelnikiem. Każdy fakt historyczny jest podkolorowany opinią autora, który nie pozostawia żadnej informacji bez widma swoich własnych poglądów. Biorąc pod uwagę odbiorcę, do którego kierowana jest książka jest ona zbyt opiniotwórcza. Do tego widać, że Panu Kuroniowi brakuje wiedzy na wiele tematów co nie powstrzymuje go od wypowiadania jasnej opinii na te tematy.

Dobrym przykładem jest usprawiedliwianie Zachodu co do podziału Europy po II wojnie światowej. Według Pana Jacka Zachód był zmuszony zaakceptować wpływy sowieckie w Polsce, bo stacjonowała tu Armia Czerwona. Tylko, że Stalin operacji detanstu i kontrofensywy alinackiej nie ustalał sam. Stalinowi pozwolono wkroczyć przez Polskę aż do Berlina. Churchill proponował, aby desantu alianckiego dokonać od Morza Śródziemnego co pozwoliłoby na odcięcie Armii Czerwonej od Polski. Niestety taki plan storpedował Roosevelt, który za plecami Churchilla układał się ze Stalinem. Zyskał na tym zaangażowanie Armii Czerwonej w zakończeniu konfliktu w Japonii, która dogasiła wojenne zapędy Japończyków. W zamian oddał pół Europy. Te negocjacje odbyły się świadomie i duże wcześniej niż konferencja w Jałcie.

W myśl "Nie wiem, ale się wypowiem" autor wyraża podobną absurdalną ocenę dotyczą wyjaśnienia czemuż to Zachód zdecydował się poddać Polskę pod wpływ sowiecki. Cytat: "Bo - tak samo jak my - nie miał siły walczyć z sowiecką Rosją." - to już przelało we mnie czarę goryczy. Stalin był totalnie wyniszczony po agresji Hitlera, stracił ponad 20 milionów żołnierzy, prawie cały sprzęt wojskowy a jedyne co go uratowało to to, że Roosevelt udzielał mu ogromnej pomocy a statki z dziesiątkami tysięcy samochodów, czołgów, amunicji i broni przybijały codziennie do brzegów ZSRR. Do tego w maju 1945 USA dorobiło się broni, która mogła roznieść całe sowieckie imperium w drobny mak jakby tylko tego chcieli. Tylko, że tego nie chcieli. Wypadałoby zbadać temat zanim zacznie się rzucać opiniami na lewo i prawo. Szczególnie, że większą część książki zajmuje niestety sama ocena wydarzeń zamiast ich opis. Podważa to wiarygodność reszty książki i wątpię, żebym ją doczytała.

Mimo, że ma to być podręcznik ogolnej wiedzy na temat historii PRL-u i z założenia czytelnik nie posiada szczególnie rozbudowanej wiedzy na ten temat, autor nie stara się wytłumaczyć dużej części zawiłości politycznych skupiając się przeważnie na swojej umiłowanej opinii bez podania faktów, do których się odnosi. Wiele skrótów organizacji musiałam sprawdzać na własną rękę, bo Pan Kuroń nie zdecydował się czytelnikowi ich rozszyfrować. Takich jak WiN, o którym rozprawia przez kilka stron, ale nie wytłumaczy, że to skrót od Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości i na czym opierają się założenia tej organizacji, zamiast tego woli uprawiać prywatę opowiadając o tym jak to jego ojciec spotykał się i rozmawiał z jego przedstawicielami, którzy też wyrażali tylko swoje opinie na różne tematy, o których czytelnik ma wiedzę zerową. Niby tytuł mówi o "początkujących" a jednak autor prowadzi treść w taki sposób jakby spodziewał się, że czytelnik już wie coś na ten temat.

Sięgnęłam po nią, tak jak większość czytelników, po to, aby nabrać większego rozeznania na temat enigmatycznego okresu PRL, na temat którego nigdy nie dostąpiłam edukacji na lekcjach historii w szkole. Nie lubię być manipulowana i to jeszcze w tak jawny sposób i brzydzi mnie to, że Pan Kuroń świadomie kreuje pośród młodszego pokolenia swoją własną, niczym nie podpartą wizję historii jako tą uniwersalną.

Odnoszę wrażenie, że Pan Kuroń potraktował tę książkę jako pretekst do opowiedania światu o swoim własnym życiu zasypując nas stertą zdjęć z dzieciństwa i opowieści o swojej rodzinie.

Oceniłabym na 1, ale duża ilość zdjęć i dokumentów z tamtych lat podnosi trochę wartość tej publikacji. Jeśliby traktować tę książkę jako sam album, niesie ona wtedy jakąś wartość. Jednak tak nie jest stąd moja ocena.

"PRL dla początkujących" dobrze uzupełniło luki w mojej głowie. Jacek Kuroń odnosi się do najważniejszych wydarzeń i postaci tamtych czasów, a przy tym oferuje garść adnotacji rozszerzających omawiane zagadnienia. Te dodatkowe informacje niekiedy zaburzają porządek czytania, jednak w połączeniu z fotografiami pozwalają jeszcze lepiej zorientować się w faktach opisywanych w poszczególnych podrozdziałach.

TAK, TAK, TAK!
„3 razy TAK”, z czym to się dziś kojarzy? Młodzieży pewnie z nowym planem taryfowym któregoś z operatorów telefonii komórkowej, nieco starszym raczej ze sfałszowanym referendum z 30 czerwca 1946r. Rozdźwięk pokoleniowy dotyczy nie tylko obyczajów, sięga także wiedzy historycznej. Jacek Kuroń (1934 – 2004) mówił: „Kiedy spotykam się dziś z ludźmi młodszymi ode mnie (…) często mam wrażenie, że dzieli nas jakaś ściana. (…) Ową niewidoczną ścianę tworzy doświadczenie. Pół wieku – niemal całe świadome życie – które z moimi rówieśnikami przeżyłem w PRL”. PRL nie ma swojego muzeum, a może ma, niestety nie wiem, w którym można by prześledzić ten etap naszej historii, pokazać dzieciom jak wyglądały kartki żywnościowe, czy postać w kolejce po papier toaletowy w ramach multimedialnej zabawy edukacyjnej. Namiastką tego może być książka autorstwa Jacka Kuronia i Jacka Żakowskiego „PRL dla początkujących”. Nie jest to ani pamiętnik, ani podręcznik, ale, jak mówią sami autorzy, rodzaj bogato ilustrowanego przewodnika po PRL-owskim świecie. Ta publikacja doskonale oddaje atmosferę minionego okresu, może się komuś zakręci łezka melancholii w oku, a może stanie się cud medyczny i ktoś wyleczy się z Alzheimera po jej przeczytaniu? Bo czy nam się podoba, czy nie, jest to kawał naszej historii, korzeni, z których wyrośliśmy, bez których nie da się funkcjonować we współczesnym świecie, a nawet zrozumieć reklamy batonika „PrincePolo”. Smacznego, czyli miłej lektury!

TAK, TAK, TAK!

Świetną pozycja, która ukazuje szerszy aspekt wydarzeń, o których opowiadali i opowiadają nam nasi dziadkowie i rodzice. Lekko subiektywna, lecz z ciekawymi grafikami i niepardonowym sposobem pisania.

PRL oczami aktywnego uczestnika większości ważnych wydarzeń tych lat.

PRL oczami aktywnego uczestnika większości ważnych wydarzeń tych lat.

Całkiem dobra pozycja dla osób chcących sobie odrobinę przybliżyć czasy PRL-u i wyjść poza szkolny schemat nudnych repetytoriów. Dzięki licznym ilustracjom czytelnik sam może dokonać analizy ówczesnego świetnie rozwiniętego systemu propagandy.

Brak mi było niektórych zagadnień, ale w końcu sam tytuł głosi o POCZĄTKUJĄCYCH, więc mogę mieć pretensje tylko do siebie.
Pod koniec uderza także stronniczość Jacka Kuronia, ale to może moje małe widzimisię.

Pod...

Wielu z nas kojarzy historię z nudnymi lekcjami tego przedmiotu, na które uczęszczaliśmy podczas naszego cyklu kształcenia. I kiedy uczono nas tych wszystkich dat, nazwisk i wydarzeń, przeklinaliśmy nasz uczniowski los i zarzekaliśmy się, że już nigdy ale to nigdy z własnej woli nie będziemy zgłębiać historii. Trwaliśmy w tej obietnicy aż do chwili, kiedy w nasze ręce wpadła książka, która mówiła o wydarzeniach historycznych tak interesująco, że nie mogliśmy przestać jej czytać. Sami dziwiliśmy się wtedy, jak ludzie potrafią ciekawie pisać o przemianach historycznych, w których sami brali udział. Być może jeszcze nie wszyscy trafiliśmy na taką książkę. Być może nadal jej szukamy lub wierzymy, że przypadkowo natrafimy na nią pewnego razu. Ja mogę już z czystym sercem przyznać, że ją znalazłam. Autorami tej, która mnie urzekła, są Jacek Kuroń i Jacek Żakowski, a tytuł jej brzmi „PRL dla początkujących”.

Autorów powyższej publikacji przedstawiać nie trzeba. Jacek Kuroń – z wykształcenia historyk, z założenia socjalista. Był człowiekiem- legendą. Mnie jako wychowanej już po transformacji ustrojowej kojarzy się wyłącznie z KOR-em, słynną jeansową koszulą i potomkami, którzy podobno gotują tak świetnie jak wyglądają. Ale dla starszego pokolenia to przede wszystkim działacz i polityk. Nie wnikając głębiej w jego przekonania, warto zwrócić uwagę, że opinia publiczna jednoznacznie wskazywała, iż nie zawsze stał „po właściwiej stronie”. Co można powiedzieć o Jacku Żakowskim poza tym, że jest uznanym w środowisku dziennikarzem i redaktorem tej książki? Z pewnością to, że podobnie jak Kuroń, był świadkiem historycznej dziś epoki PRL-u. Co prawda należał do młodszego pokolenia, ale również w jego pamięci utrwalił się pewien obraz „tamtych” czasów, który w duecie z Kuroniem postanowił nam przedstawić. Z krótkich not odautorskich dowiadujemy się, że pomysł na współpracę obu panów, został oparty na założeniu, że stworzą publikację, która będzie przedstawiać głównie ludziom młodym, świat PRL-u. Świat, w którym dane było żyć ich rodzicom i dziadkom. Świat tak różny od współczesnej rzeczywistości. Czy autorom się to udało? Sprawdźcie sami.

Już sama nazwa książki Kuronia i Żakowskiego przywołuje na myśl tytuł przewodnika dla osób niezaznajomionych z tematem. Tak rzeczywiście jest. Co takiego my, laicy znajdziemy w „PRL-u dla początkujących”? Przede wszystkim przeróżne informacje rozmaicie ze sobą splecione. Wydarzenia historyczne egzystują tu z anegdotami, żartami i wspomnieniami z życia samego Kuronia. Nasze „wejście” w PRL rozpoczyna się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Stajemy oko w oko ze zniszczoną Warszawą i ogromnymi stratami wojennymi na terenie całego kraju. Obserwujemy, jak krok za krokiem komuniści przejmują władzę. Jak proletariusze awansują do rangi klasy uprzywilejowanej. Wreszcie, jak z gruzów odbudowuje się stolica. Otwierają się przed naszymi oczami nowe miejsca pracy. Poprawia się sytuacja chłopów na wsiach. Wszyscy czekają na pierwsze powojenne wybory. A kiedy już jest po głosowaniu, ci dotąd nieświadomi przeobrażeń politycznych, wiedzą już, że o niepodległości i samorządności nie ma nawet co marzyć. Z czasem uczą się nie tylko rozwijać nowe skróty jak PZPR i ZMP, ale również poznawać jedynie słuszną ideologię partii. Tak mijają lata komunizmu w „najweselszym baraku bloku socjalistycznego”. U władzy co kilka lat pojawiają się „nowi – starzy” partyjniacy, którzy uzależnieni od ZSRR, nie mogą bez jej zgody wypowiedzieć nawet słowa. A potem fala wydarzeń: śmierć towarzysza Stalina, poznański czerwiec 1956, powrót Gomułki i „ODWILŻ” – słowo odmieniane wówczas przez wszystkie przypadki. Zmiany – regres – zmiany – regres, a właściwie: regres – regres – regres, bo wprowadzane przez kolejnych sekretarzy KC zmiany, nie powodowały radykalnej poprawy życia Polaków. Nie zabrakło w tej książce również studenckiego roku 1968, wypadków grudniowych 1970r., czy działań osławionej „Solidarności”. Bądźmy szczerzy, nie sposób streścić wszystkiego, co zawiera ta książka. Dlatego tym bardziej powinno się po nią sięgnąć.

„PRL dla początkujących” oprócz zawartości treściowej ma jeszcze inne zalety. Na każdej stronie roi się od zdjęć i ilustracji. Niektóre bardziej żartobliwe, inne mniej, ale wszystkie mimowolnie zwracają naszą uwagę. Biorąc do ręki tę książkę, możemy być pewni, że przez całe życie będziemy potrafili odróżnić Władysława Gomułkę od Edwarda Gierka, czy Stalina od Chruszczowa. Książka ta stała się również znakomitą galerią plakatów socjalistycznych, nawołujących do rozmaicie rozumianego „wspólnego czynu”. Oprócz wszystkich powyższych elementów, znajdziemy tu również zdjęcia z prywatnych zbiorów Jacka Kuronia. Fotografie z różnych okresów jego życia nie stanowią w tej książce zbioru przypadkowo dobranych ilustracji, ale pokazują nam historię jednostki na tle historii PRL-u. I choć stosunek do tego działacza jest z pewnością uzależniony od poglądów czytelnika, to nie sposób zakwestionować faktu, że Kuroń był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem wielu wydarzeń związanych z minionym okresem w historii Polski.

A teraz sprawa najtrudniejsza: komu polecić „PRL dla początkujących”? Być może generalizuję, ale wydaje mi się, że każdy odnajdzie w tej książce coś, co go zainteresuje. Nie wykluczam, iż może się zdarzyć i tak, że starsze pokolenie biorąc do ręki tę książkę, rozczaruje się i pomyśli: Przecież ja to wszystko przeżyłem. I zupełnie się z tym zgadzam. Wielu naszych rodziców mogłoby z powodzeniem spisać swoje wspomnienia z okresu PRL-u i podejrzewam, że byłyby one równie ciekawe, jak ta publikacja. Jednak jestem przekonana, że wertując kolejne strony, nie jednej osobie zakręci się łezka na wspomnienie czasów, które bezpowrotnie minęły. A co z młodzieżą? Czy nie mając pojęcia o PRL-u, można rozpoczynać lekturę tej książki? Oczywiście! Autorzy tworzyli ją właśnie z myślą o nas. O tych, którzy z racji narodzin po transformacji ustrojowej, nie wiedzą zbyt wiele o Polsce Ludowej. Za sprawą tych 350 stron być może nie staniemy się ekspertami w dziedzinie historii PRL-u, ale bez wątpienia zdobędziemy podstawową wiedzę na tematy, które do tej pory znaliśmy tylko z opowiadań naszych rodziców czy dziadków. Polecam zatem gorąco „PRL dla początkujących” nawet tym, dla których w czasach szkolnej ławy, historia była najgorszą udręką.

Dobry przewodnik po PRLu dla kogoś,kto nigdy nie interesował się tego typu zagadnieniami. Barwnie i filigranowo ,krok po kroku przedstawione najważniejsze , założenia oraz flagowe produkty socjalistyczne typu,prodiż itp

Świetnie napisana, z wątkami autobiograficznymi. To powinna być lektura obowiązkowa dla dzieciaków w szkołach średnich.

• PRL
  • Historyczne
  • Biblioteka domowa

Dodaj cytat z książki PRL dla początkujących