Biała Cisza

Wydawnictwo: Semper

Biała cisza opowiada głosem dziewczynki o dramatycznych wydarzeniach w rodzinie, w rzeczywistości Polski socjalistycznej lat 70.-80. dwudziestego wieku. Używając prostego, często infantylnego języka, ukazuje proces zaniku wiary w Boga, rodzinę, ludzi oraz rozkład podstawowych wartości. Trudna rzeczywistość śmierć, alkoholizm, przemoc przedstawione są tu w realistyczny sposób, charakterystyczny dla dziecięcego przeżywania. Spojrzenie to jest czasem nostalgiczne, czasem sentymentalne, ale czasem też zabawne.

Ewa | 2011-03-30
Przeczytana: marzec 2011

Smutne było to dzieciństwo małej Anusi. Bieda, nędza i ubóstwo na każdym kroku.. przemoc domowa, poczucie upokorzenia wreszcie śmierć ukochanej matki, migracja na Śląsk, gdzie miało na nią czekać lepsze życie, kolejny ślub ojca, wyzwiska, krzyki, awantury, chroniczny brak pieniędzy... I ten nieustanny wstyd i strach - przed sobą samą, przed rówieśnikami, przed sąsiadami i drugim człowiekiem.

"Biała Cisza" łapie za serce. Wzrusza. Przyciąga uwagę, a lektura jej nie może przejść niezauważona i bez pozostawienia śladu w umyśle czytelnika. Ja sama długo nie zapomnę tego wyznania małej, niewinnej dziewczynki którą los nie wiadomo dlaczego tak skarał. Warto do tej książki zajrzeć, warto zapoznać się z jej treścią i rozejrzeć się naokoło siebie - bo takich sierotek, pozbawionych podstawowych dóbr należnych człowiekowi jest wokół nas sporo. Czasem można im pomóc, jeśli tylko nauczymy się odpowiednio patrzeć. A powieść Eli Sidi może nas właśnie tego nauczyć.

kartoflana | 2011-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2011

Wstrzasajaca...

Sandra Dec | 2014-01-15
Przeczytana: 11 lutego 2013

Zabrało mi bodajże dwa dni na pozbieranie się po tej historii. Ukończyłam czytanie we łzach. Życie potrafi napisać podły scenariusz, jak ten tutaj. Ukojenie przyniósł mi widok moich śpiących dzieci i świadomość, że one nie mają żadnego doświadczenia z alkoholizmem rodzica.

embepe | 2014-01-26

Jedna z najsmutniejszych książek, jakie znam.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-28