Bestia w sercu

La bestia nel cuore
978-83-7495-157-9
powieść, literatura włoska
Martek

Związek Sabiny i Franca jest udany, dobrze rokuje na przyszłość. A jednak kiedy Sabina zachodzi w ciążę, postanawia o niczym nie mówić swojemu partnerowi. Wyjeżdza do Ameryki, gdzie od dawna mieszka jej brat, by tam z jego rodziną spędzić Boże Narodzenie. Świadomość bliskiego macierzyństwa skłania ją do refleksji nad tym, jak wyglądało jej dzieciństwo w rodzinnym domu, pozornie schludnym i surowym, którego wspomnienie odżywa w niej wraz z pamięcią o ojcu i matce. Świąteczny pobyt staje się w rzeczywistości rozdzierającym rozrachunkiem z przeszłością mroczną i okaleczoną. Nieznośny natłok dręczących pytań sprawia, że Sabina czuje się niczym w pułapce, uwięziona w pajęczej sieci domysłów. Czy u każdego w sercu czai się bestia ?

Kass | 2011-05-16
Przeczytana: 15 maja 2011

Książka nie należy do lekkich, ale pochłania bez reszty.
Zaskakujący sen Sabiny, daje do myślenia nad przeszłością, nad dzieciństwem, nad rodziną.
Czy w rzeczywistości sen przyniósł prawdę, którą ukryła przed samą sobą, czy wyparła wspomniania w czasie rzeczywistym, aby nie dopuścić ich w ogóle do świadomości.
Obraz ze snu zmienia jej życie, zmienia jej osobowość i nie pozwala normalnie żyć. Zamienia szczęście w pustkę. Miłość w rozłąkę.
Sabina, aby wyjaśnić czy sen ma swoje odzwierciedlenie w życiu jedzie do dawno niewidzianego brata. Prawda, która w końcu wychodzi na jaw, staje się brutalniejsza, niż mogła się spodziewać.
A może nadal nie dopuszczała jej do świadomości ?
Pokazuje, że wszystko co wydaje się normalnym domem, może nim nie być i jak krzywda wyrządzona w dzieciństwie zmienia całe życie i nawet śmierć oprawcy nie daje spokoju duszy i ciału.

Polecam.

Sayuri | 2012-05-12
Przeczytana: 10 listopada 2011

"Cristina Comencini jest włoską pisarką i reżyserem filmowym. Mieszka i pracuje w Rzymie. W 2006 roku nakręcona przez nią "Bestia w sercu" była nominowana do Oscara w kategorii "najlepszy film obcojęzyczny"
Związek Sabiny i Franca jest udany, dobrze rokuje na przyszłość. A jednak kiedy Sabina zachodzi w ciążę, postanawia o niczym nie mówić swojemu partnerowi. Wyjeżdża do Ameryki, gdzie od dawna mieszka jej brat, by tam z jego rodziną spędzić Boże Narodzenie. Świadomość bliskiego macierzyństwa skłania ją do refleksji nad tym, jak wyglądało jej dzieciństwo w rodzinnym domu, pozornie schludnym i surowym, którego wspomnienie odżywa w niej wraz z pamięcią o ojcu i matce. Świąteczny pobyt staje się w rzeczywistości rozdzierającym rozrachunkiem z przeszłością mroczną i okaleczoną. Nieznośny natłok dręczących pytań sprawia, że Sabina czuje się niczym w pułapce, uwięziona w pajęczej sieci domysłów. Czy u każdego w sercu czai się bestia?" *
Przyznaje, że filmu nie oglądałam i...

Monika | 2012-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Powieść Cristiny Comencini zaczęłam czytać przed przerwą świąteczną. Na czas świąt i tygodniowego wyjazdu do rodziny odłożyłam ją i zostawiłam w domu. Nie wszystkie książki mają tę magiczna moc, że pozostawione, niedoczytane, przywołują nasze myśli i sprawiają, iż żałujemy, że nie zabraliśmy ich ze sobą w podroż. Ta taką właśnie moc posiada.
Sabina i Franco to młodzi aktorzy, których kariera nie rozwija się w zawrotnym tempie, ale starają się cieszyć tym, co przynosi im los, a zwłaszcza sobą nawzajem i swoją miłością. Do czasu, kiedy spokój Sabiny zostaje zburzony przez koszmarny sen związany z przeszłością, z dzieciństwem, które kobieta prawie wyparła ze swojej pamięci. Ten sen odmieni życie jej samej oraz bliskich jej ludzi. "Zostaw zmarłych i sny o nich, niech śpią" - powie brat Sabiny, Daniele. Wiele się wydarzy, zanim Sabina pokona bestię, która czai się w jej duszy i nie pozwala być szczęśliwą, cieszyć się życiem i chwilą obecną. Czy tylko Sabina nosi bestię w sercu? Może ma...

GrzesiekLepianka | 2012-01-08

jak dla mnie - ksiazka wybitna. swietne, pokomplikowane postaci, pelne zlozonosci charakterow, a nie niosace w sobie jakies tam idee. film, ktory zreszta byl nominowany do oscara w kategorii filmu nieanglojezycznego, nakrecony przez sama autorke powiesci, byl swietny, ale ksiazka jest jeszcze lepsza. znuiansowana, metaforyczna, ale nie na sile, a w zwiazku z tym nieirytujaca. autorka walczy ta ksiazka o prawo do mowienia swojej prawdy, wlaczy o prawo do zycia pelnego bledow, pretensji, bolu, ale tez zycia uczciwego, gdzie prawda musi wybrzmiec, aby wyzwolic. bohaterowie maja przerozne problemy: niejasna przeszlosc, starosc, dziwny uklad rodzinny, brak dziecinstwa, problem z pamiecia, molestowanie, kazirodztwo, milczenie, homoseksualizm, niepelnosprawnosc, nieodwzajemnione uczucia, ozieblosc seksualna, erotyczne rozbuchanie, kryzys tworczy, niezadowolenie z siebie, niespelnienie. obserwowanie tego, jak sobie z tym wszystkim radza jest fascynujace, a jezyk powiesci: inteligentny,...

Justyna | 2014-03-09

Dla mnie mocna książka. Rodzicielstwo o różnych obliczach, związki walczące o lepszą przyszłość, rodzeństwo z tajemnicą w tle.Bardzo polecam.

Daria Karwaszewska | 2011-02-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: listopad 2010

Jedna z tych naj. Wciągnęłam w ciągu 4 godzin ! Bez oderwania.

monika | 2012-02-16
Przeczytana: 16 września 2011

da sie jakoś przeczytać z przymusem

Maika | 2016-03-31
Eva136 | 2015-03-13