Bestia w sercu

2007-01-01
978-83-7495-157-9
Anna Niewęgłowska
powieść literatura włoska

Dla mnie mocna książka. Rodzicielstwo o różnych obliczach, związki walczące o lepszą przyszłość, rodzeństwo z tajemnicą w tle.Bardzo polecam.

"Cristina Comencini jest włoską pisarką i reżyserem filmowym. Mieszka i pracuje w Rzymie. W 2006 roku nakręcona przez nią "Bestia w sercu" była nominowana do Oscara w kategorii "najlepszy film obcojęzyczny"
Związek Sabiny i Franca jest udany, dobrze rokuje na przyszłość. A jednak kiedy Sabina zachodzi w ciążę, postanawia o niczym nie mówić swojemu partnerowi. Wyjeżdża do Ameryki, gdzie od dawna mieszka jej brat, by tam z jego rodziną spędzić Boże Narodzenie. Świadomość bliskiego macierzyństwa skłania ją do refleksji nad tym, jak wyglądało jej dzieciństwo w rodzinnym domu, pozornie schludnym i surowym, którego wspomnienie odżywa w niej wraz z pamięcią o ojcu i matce. Świąteczny pobyt staje się w rzeczywistości rozdzierającym rozrachunkiem z przeszłością mroczną i okaleczoną. Nieznośny natłok dręczących pytań sprawia, że Sabina czuje się niczym w pułapce, uwięziona w pajęczej sieci domysłów. Czy u każdego w sercu czai się bestia?" *
Przyznaje, że filmu nie oglądałam i nie wiem czy bym chciała obejrzeć....? Książkę czyta się szybko, w miarę ciekawie, ale czy naprawdę jest interesująca? Nie mam zdania:) Ale nie jest to też książka, którą chce się skończyć zaraz po kilku stronach czy zdaniach, ale mimo wszystko chce się poznać dalsze dzieje bohaterów. Bohaterami tej książki są ludzie, którzy nie do końca wiedzą czego oczekują w miłości, od partnera. Ale również to książka opowiadająca o rozrachunku z przeszłością. Aby móc kochać i być kochanym, najpierw trzeba zrozumieć swoją przeszłość, aby spokojnie żyć w związku (Sabina i Franco) czy wejść w nowy, tak jak Maria i Emilia.
Książka ta jest mi obojętna, więc nie wiem czy chcę ja polecić. Ale jedna książka więcej przeczytana na pewno Wam nie zaszkodzi.

da sie jakoś przeczytać z przymusem

da sie jakoś przeczytać z przymusem

jak dla mnie - ksiazka wybitna. swietne, pokomplikowane postaci, pelne zlozonosci charakterow, a nie niosace w sobie jakies tam idee. film, ktory zreszta byl nominowany do oscara w kategorii filmu nieanglojezycznego, nakrecony przez sama autorke powiesci, byl swietny, ale ksiazka jest jeszcze lepsza. znuiansowana, metaforyczna, ale nie na sile, a w zwiazku z tym nieirytujaca. autorka walczy ta ksiazka o prawo do mowienia swojej prawdy, wlaczy o prawo do zycia pelnego bledow, pretensji, bolu, ale tez zycia uczciwego, gdzie prawda musi wybrzmiec, aby wyzwolic. bohaterowie maja przerozne problemy: niejasna przeszlosc, starosc, dziwny uklad rodzinny, brak dziecinstwa, problem z pamiecia, molestowanie, kazirodztwo, milczenie, homoseksualizm, niepelnosprawnosc, nieodwzajemnione uczucia, ozieblosc seksualna, erotyczne rozbuchanie, kryzys tworczy, niezadowolenie z siebie, niespelnienie. obserwowanie tego, jak sobie z tym wszystkim radza jest fascynujace, a jezyk powiesci: inteligentny, czasami dosadny, niekiedy wrecz poetycki, zglebia odczucia, ze czytamy o prawdziwych watpliwosciach, myslach i pragnieniach prawdziwych ludzi. polifonicznosc utworu tylko mu pomaga, bo, jak mogloby sie okazac, powiesc moglby zdominowac tylko temat molestowania dzieci, a okazuje sie, ze kazdy w swojej perspektywie odczuwa swoje wlasne dramaty jako jedyne, niepowtarzalne i warte tego, by je wyslowic. jak mowi jeden z bohaterow powiesci: "nigdy nie wolno milczec, chocby cena za to okazalo sie zycie, reputacja, skandal, bol".
przepiekna ksiazka.

Powieść Cristiny Comencini zaczęłam czytać przed przerwą świąteczną. Na czas świąt i tygodniowego wyjazdu do rodziny odłożyłam ją i zostawiłam w domu. Nie wszystkie książki mają tę magiczna moc, że pozostawione, niedoczytane, przywołują nasze myśli i sprawiają, iż żałujemy, że nie zabraliśmy ich ze sobą w podroż. Ta taką właśnie moc posiada.
Sabina i Franco to młodzi aktorzy, których kariera nie rozwija się w zawrotnym tempie, ale starają się cieszyć tym, co przynosi im los, a zwłaszcza sobą nawzajem i swoją miłością. Do czasu, kiedy spokój Sabiny zostaje zburzony przez koszmarny sen związany z przeszłością, z dzieciństwem, które kobieta prawie wyparła ze swojej pamięci. Ten sen odmieni życie jej samej oraz bliskich jej ludzi. "Zostaw zmarłych i sny o nich, niech śpią" - powie brat Sabiny, Daniele. Wiele się wydarzy, zanim Sabina pokona bestię, która czai się w jej duszy i nie pozwala być szczęśliwą, cieszyć się życiem i chwilą obecną. Czy tylko Sabina nosi bestię w sercu? Może ma ją każdy z nas?
Powieść Comencini to nie tylko historia Sabiny i Franca, to także losy jej niewidomej przyjaciółki Emilii oraz opuszczonej przez męża pięćdziesięcioletniej Marii. To powieść o niespełnionych ambicjach i miłościach, zawodach i rozczarowaniach, ale także o wielkiej sile namiętności, uczucia, o potrzebie bliskości drugiego człowieka, bez względu na wiek, płeć czy orientację seksualną. "Bestia w sercu" to powieść o nas wszystkich, o naszych skrywanych często lękach i marzeniach, pragnieniach i słabościach. To wreszcie powieść pełna psychologicznej prawdy o tym, jak wielkie piętno przeszłość może odcisnąć na naszym życiu i o tym, ze nie należy się jej bać: " Nigdy nie wolno milczeć, choćby ceną za to okazało się życie, reputacja, skandal , ból". Gorąco polecam !

Sabina i Franco to młodzi...

Książka nie należy do lekkich, ale pochłania bez reszty.
Zaskakujący sen Sabiny, daje do myślenia nad przeszłością, nad dzieciństwem, nad rodziną.
Czy w rzeczywistości sen przyniósł prawdę, którą ukryła przed samą sobą, czy wyparła wspomniania w czasie rzeczywistym, aby nie dopuścić ich w ogóle do świadomości.
Obraz ze snu zmienia jej życie, zmienia jej osobowość i nie pozwala normalnie żyć. Zamienia szczęście w pustkę. Miłość w rozłąkę.
Sabina, aby wyjaśnić czy sen ma swoje odzwierciedlenie w życiu jedzie do dawno niewidzianego brata. Prawda, która w końcu wychodzi na jaw, staje się brutalniejsza, niż mogła się spodziewać.
A może nadal nie dopuszczała jej do świadomości ?
Pokazuje, że wszystko co wydaje się normalnym domem, może nim nie być i jak krzywda wyrządzona w dzieciństwie zmienia całe życie i nawet śmierć oprawcy nie daje spokoju duszy i ciału.

Polecam.

Książka nie należy do lekkich, ale pochłania bez reszty.
Obraz ze snu zmienia jej życie, zmienia jej osobowość i nie...

Jedna z tych naj. Wciągnęłam w ciągu 4 godzin ! Bez oderwania.

Jedna z tych naj. Wciągnęłam w ciągu 4 godzin ! Bez oderwania.

• Mam papierowe
  • W zk
  • Przeczytane2014
  • Literatura włoska

Dodaj cytat z książki Bestia w sercu