Sprawa niewiernej Klary

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Mieszcząca się w Pradze agencja detektywistyczna dr. Denisa Pravdy specjalizuje się przede wszystkim w śledzeniu niewiernych partnerów. Pewnego dnia na spotkanie z detektywem umawia się znany autor bestsellerów, Norbert Czerny tak zaczyna się kolejna powieść Michala Viewegha, jednego z najpopularniejszych współczesnych czeskich autorów. Sprawa niewiernej Klary jest nie tylko dowcipną, autoi

allison | 2012-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Wierni kibice pewnie by mnie zlinczowali, bo kończyłam czytać tę książkę podczas dzisiejszego meczu Polska-Grecja:). Jedno i drugie nie było złe, ale do oceny bardzo dobrej sporo brakuje...

Do sięgnięcia po tę powieść zachęciła mnie okładkowa recenzja i niska cena w księgarni (jedyne 5 zł). Przeczytałam szybko, bo w ogóle szybko czytam, ale zachwycona nie jestem.
Intryga kryminalna wcale nie okazała się ciekawa, wręcz przeciwnie - łatwo było przewidzieć jej przebieg i finał.
Interesująca za to jest forma, w której autor tak połączył bieżącą akcję z treścią książki pisanej przez jednego z bohaterów, że w pewnym momencie trudno odgadnąć, która część jest którą.

Sporo jest w powieści literackich aluzji (m.in. do twórczości Salingera, Greena, Bukowskiego). Narrator najczęściej wyjaśnia ich źródło, ale są i takie konteksty, które czytelnik musi sam odszukać i odczytać (np. nawiązania do prozy czeskiej pisarki H. Pawlowskiej).

Lekturę polecam bardziej jako literacką grę, do...

Krzysiek | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Książka o zazdrości i zdradzie. Dla zazdrosnych i zdradzających. Jedni i drudzy powinni się nad sobą zastanowić po jej przeczytaniu :) A tak na poważnie to kawałek fajnej czeskiej prozy.

mysia82 | 2010-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2010

Zaskakująco interesująca. Choć żeby być szczerym, po minięciu półmetka nieco zaczęła się nieco dłużyć.
Ciekawe studium ludzkiej zazdrości i świetny przykład powiedzenia "dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane".
Polecam na jesienne wieczory!

modzi | 2016-03-11
Przeczytana: 28 lutego 2016

Nie wiem do końca jak mam oceniać tą książkę. Fabuła taka sobie, trochę się rozłazi i dłuży. Sensacji niewiele a kryminał też żaden. Trochę nawiązań literackich i szczypta dowcipu. Całkiem intrygujące relacje bohaterów ale wszystko jakieś takie niedorobione i niedopowiedziane. Całość trochę uratowała końcówka, która dla wielu może okazać się urwana, przewidywalna, bez ładu i składu. Jednak mi się bardzo podoba! Ta groteska na lotnisku jest całkiem zręcznie skręcona. Dopatrzyłbym się również pewnej gry literackiej. Moim zdaniem autor starał się dobrze bawić przy pisaniu i zdecydowanie nie żałował przy tym wina.

edymucha | 2011-01-23
Przeczytana: czerwiec 2010

Warto przeczytać. Ciekawa i kobieca książka.

mantra | 2012-10-28
Przeczytana: 27 października 2012

Jak na książkę "najpopularniejszego współcześnie czeskiego pisarza" jestem rozczarowana. Pomysł na powieść fajny, nawiązania do literatury jakieś takie nieporadne - jakby autor przepisywał cytat i wrzucał go do dialogu, żeby książka brzmiała mądrze. Sposób pisania zupełnie mi nie odpowiada, konstrukcja postaci... Cóż, nie zachwyca. Przyznam jednak, że czytało się szybko i nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać.

kate878 | 2012-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 23 lutego 2012

Polecam tą pozycję. Mi się bardzo podobała. Ciekawie ujęty motyw zazdrości i niewierności.

kiniusgpm | 2012-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Spodziewałam się więcej. Jak na mój gust za słaba na miano intrygi, zbyt "skomplikowana" na przyzwoitą powieść obyczajową. Taka niby autoironia moralna, która jednak w tej formie trafia może do Pana w średnim wieku przechodzącego kryzys, ale na pewno nie do mnie.

Agacia | 2012-04-09
Przeczytana: 17 lutego 2012

Moim zdaniem interesująca książka. Autor pokazuje w niej czeską rzeczywistość;) Dobrze się czyta od początku do końca. Chociaż zakończenie jest raczej przewidywalne. Są zagadki, jest intryga. Szkoda, że za mało napięcia.

AMaj | 2014-01-06
Przeczytana: 2012 rok

Dosyć ciekawa, ale bez szaleństwa. Nie najgorsza, nie najlepsza, przeczytałam raz i raczej nie prędko o ile w ogóle do niej wrócę.