Wszystko, co ważne

2006-01-01
2006-01-01
Jolant Mach
sens życia

Krótka, ale jakże piękna i prosto napisana powieść. Relacja pomiędzy wnuczką i babcią jest cudowna. Książka porusza wiele trudnych tematów, ale robi to tak prosto i zgrabnie, że nie jest to uciążliwe dla czytelnika.
Nie jest to może najbardziej oryginalna powieść, jaką przeczytacie w życiu, ale jest ciepła i niezwykle kameralna.
Myślę, że przyszła do mnie w odpowiednim momencie mojego życia.

Myślę, że przyszła do mnie w odpowiednim...

Nie czytając wnikliwie komentarzy czytelników spodziewałem się innej treści, a właściwie bardziej poradnika, zbioru mądrości życiowych... Tymczasem jest to historia rodzinnych relacji, czasem ich braku, tragicznych wspomnień z polskim akcentem a przede wszystkim odnajdywania. Mądrości są w postawach ludzi, ich przemianach, które fascynują. Momentami historia staje się zbyt oczywista, wyidealizowana, ale może w ten sposób jeszcze silniejsza jest motywacja do zwrócenia uwagi na wartości i siłę więzi. Bardzo się cieszę, że trafiłem na tę lekturę i tym chętniej polecam ją, aby chronić to z czym możemy się spóźnić, to na co jest czas, właśnie teraz.

Może nie wybitna, ale z przesłaniem. Porusza kilka ciekawych życiowych wątków. Godna polecenia.

Tę książkę wypożyczyłam z biblioteki. Zainteresował mnie opis, okładka też ładna, ale z drugiej strony dosyć zwyczajna, taką ma wiele książek, więc i nie spodziewałam się podświadomie jakoś niczego wspaniałego. Myślałam, że ot, książka jakich wiele, ale że można przeczytać. A tu takie zaskoczenie! Pod niepozorną okładką, taką jak ma wiele książek kryje się moim zdaniem wyjątkowa książka. Po przeczytaniu jej wiem, że nie ma wiele książek takich jak ta, teraz już wiem, że nie jest to książka jakich wiele. Poznajemy młodą kobietę Jennifer, która chciała odebrać sobie życie. Lekarze i jej ojciec są za przymusową terapią, ale jej babcia Gabby przekonuje ich, że najlepiej będzie jej u niej. Postanawia walczyć o dobro swojej wnuczki, by ta na nowo mogła cieszyć się życiem. Dowiadujemy się więcej o Jennifer, o tym co przeszła, o stracie matki i niezrozumieniu ze strony ojca, który zakładał nową rodzinę. Gdy myśli, że już nikt jej nie zrozumie, nie dostanie ciepła pojawia się Gabhy,czyli kochająca babcia. Babcia, która zwykle chce dla swoich wnucząt jak najlepiej, babcia ciepła, serdeczna, taka właśnie jest też tutaj babcia Jennifer. Autorka pisze o ważnych problemach lekkim piórem, po prostu bardzo umiejętnie, jest to książka dająca nadzieję, ale nie banalna. Bardzo mądra moim zdaniem. Gabby, czyli babcia Jennifer przez następne dni pokazuje swojej wnuczce jak piękne jest życie. Jak się później dowiadujemy Gabby jest przykładem kobiety, która bardzo wiele przeszła, ale mimo tego miała w sobie wolę życia, brania z niego co najlepsze, doceniania każdego dnia.

Wielu z nas zapomina o tym w codziennym biegu, podczas gdy życie nie doświadczyło nas pewnie tak boleśnie jak tę staruszkę. Właśnie jestem pełna podziwu dla starszych często ludzi, którzy tak wiele przeszli i mają mimo tego tak wiele optymizmu. Czasem takie doświadczenia bardzo wzmacniają. Autorka w niebanalny sposób, z wielkim wyczuciem, bez moralizowania pokazuje nam czytelnikom też to piękno życia, te małe dary, które warto każdego dnia zauważyć. To od nas przecież zależy jak będziemy patrzeć na otaczający nas świat, warto sobie zdać z tego sprawę. Książka krzepi, przekazuje same ważne wartości w piękny sposób, wiele pozycji tego też brakuje, ale nie pamiętam kiedy jakaś poruszyła mnie tak jak ta, musiało to być bardzo dawno temu. Po prostu książka wyjątkowa. Świetna na jesienno-zimowe wieczory, ja dodaję recenzję z opóźnieniem, ale czytałam ją na jesieni. Na pewno autorka jeszcze pokazuje jak nieocenione jest wsparcie bliskich osób w trudnych chwilach, a takiej wspaniałej osoby jak Gabyy to życzę sobie i każdemu z Was. No i nieważne czy to będzie babcia czy ktoś inny, ale taka bliska osoba jest bardzo ważna. Do tego w książce jest wiele humoru, którego prowodyrką jest też babcia Gabby, nie sposób się nie uśmiechnąć.

Nie mogłam się nadziwić zwłaszcza już pod koniec jak babcia poświęciła się dla Jennifer, jak bardzo ją kochała i chciała ją pomóc, w moich oczach wtedy już raz po raz pojawiły się łzy wzruszenia. A koniec książki ryczałam już jak bóbr, bardzo piękny i wzruszający moment. Po zamknięciu książki byłam oniemiała z wrażenia i wiedziałam, że sama teraz zacznę częściej zauważać takie codzienne dary jak w książce opisała je Gabby. Bardzo wartościowa pozycja, teraz dołączy niewątpliwie do moich ulubionych. Polecam, daje masę pozytywnej energii, przekazuje tyle ważnych prawd i może do Was też tak trafi, zapewni tyle wspaniałych emocji co mi. Bardzo polecam, wiele można z tej książki wyciągnąć i myślę, że wiele z Was spędzi z nią tak samo cudowne chwile, przeczytajcie!

Budująca książka, przypominająca o tym, co powinno być w życiu najważniejsze.
To także wzruszająca opowieść o relacjach rodzinnych, bolesnej przeszłości i życiowych wyborach.
Interesujące są zmieniające się stosunki między babcią i wnuczką, chociaż ten element fabuły jest przewidywalny i to - moim zdaniem - wada powieści.

Całość napisana jest lekko, mimo poważnej tematyki, która dotyczy także Holokaustu.
Polecam jako dawkę optymizmu. Na pewno poprawia humor, ale i skłania do myślenia - w sam raz na tę okropną późnojesienną aurę:).

Budująca książka, przypominająca o tym, co powinno być w życiu najważniejsze.

Całość napisana jest lekko, mimo poważnej...

Bardzo ładna historia oparta oczywiście o tragedię bohatera, której uporanie się niesie odkrywanie trudnej przeszłości osób zaangażowanych w pomoc - w tym przypadku babci i mamy Jennifer. Od pierwszych stron można jednak przewidzieć zakończenie książki, co nie służy przyznaniu większej liczby gwiazdek temu utworowi, jednak wydaje mi się, że warto po niego sięgnąć. Jako argument można podać choćby to, że jest napisana w sposób niezwykle przystępny - mimo, że sama fabuła szczególnie mnie nie porwała ze względu na jej przewidywalność, "Wszystko, co ważne" udało mi się przeczytać w jakieś 3 godziny. Jest to zatem całkiem dobry patent na jesienny wieczór.

Świetna książka. Zachęcam do przeczytania. Jest to jedna z lepszych książek, które czytałam. Nie mogłam się od niej oderwać. Polecam. Naprawdę rewelacyjna książka!

Książka o istocie istnienia i wartości życia.
Piękna i ciekawa, choć prosta, opowieść o przesympatycznej babci i jej wnuczce:)
Dodatkowy plus stawiam za to, że nie odłożyłam książki, póki nie przewróciłam ostatniej strony, tak dobrze się ją czytało;)
Polecam

Książka o istocie istnienia i wartości życia.
Polecam

Bardzo ciekawa książka. Polecam

Bardzo ciekawa książka. Polecam

wspaniała książka ... zawiera mądre przesłania, szczególnie o odnajdywaniu daru dla siebie, jaki przynosi każdy dzień... polecam

• Obyczajowe
  • Do kupienia