Siedemnaście miłych pań

Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Little Tales of Misogyny
978-83-7392-298-3

Zbiór siedemnastu opowiadań, w których autorka, mistrzyni obserwacji, burzy konwencjonalne opinie o "słabej kobiecie". Ironizując, z lekkim dystansem, nie boi się powiedzieć wprost tego, na co innym brakuje odwagi w czasach politycznej poprawności: kobieta potrafi być potworem, sadystką, cyniczną intrygantką, a wszystko po to, by... pełnić rolę przypisaną jej w świecie rządzonym przez...

Ironizując, z lekkim dystansem, nie boi się powiedzieć wprost tego, na co innym brakuje odwagi w czasach politycznej poprawności: kobieta potrafi być potworem, sadystką, cyniczną intrygantką, a wszystko po to, by... pełnić rolę przypisaną jej w świecie rządzonym przez mężczyzn. Bo też ogólny wydźwięk tych opowiadań to gorzka, choć niepozbawiona elementów humorystycznych, ocena obu płci.

Jeszcze raz znalazła potwierdzenie opinia Grahama Greena o kunszcie Highsmith – to "poetka zrozumienia".

Ewa Żelazo | 2016-06-26
Przeczytana: czerwiec 2016

"Siedemnaście miłych pań" to zbiór krótkich, kilkustronicowych opowiadań o kobietach, które potrafią być nie tylko miłe. Co więcej, często w ogóle takimi nie są...
Patricia Highsmith przedstawiła portrety kobiecego (czy wyłącznie?) charakteru, pokazując takie jego aspekty, które często zadziwiają lub są trudne do zaakceptowania, co wcale nie oznacza, że nie istnieją. Wręcz przeciwnie, nawet jeśli ukryte, dają o sobie znać, przypominając, że również one należą do zbioru, któremu śmiało możemy przypisać etykietę z napisem "ludzkie".

neuromance | 2015-04-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Siedemnaście krótkich, zwięzłych opowiadań o najróżniejszych typach kobiet. Wszystkie mają wspólną cechę: są zdeterminowane. Dużo czarnego humoru, ponurej zawziętości i trafnych obserwacji społecznych zawarła autorka w tej niepozornej książeczce. Warto!

madzialandia | 2014-12-14

Prawde mowiac spodziewalam sie czegos lepszego i przede wszystkim glebokiego wejscia w charaktery postaci. Czyta sie przyjemnie i milo, ale tak naprawde opowiadania sa dosyc przewidywalne i mozna je wszystkie opisac jednym slowem - dziwne.

Ewa | 2011-06-02
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Niektóre historie ciekawe, niektóre zabawne, a niektóre po prostu dziwne i niesmaczne. W całości książka niezbyt przypadła mi do gustu, gdyż po przeczytaniu opisu, spodziewałam się czegoś zupełnie innego.

Alex | 2018-02-28
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane