W sobotę rabin pościł

Wydawnictwo: Baobab

W sobotę rabin Small przygotowuje się do obchodów Jom Kipur. Ale modlitwy i post przerywa zbrodnia. Jednego z członków kongregacji znaleziono martwego w jego samochodzie. Policja twierdzi, że to był wypadek, firma ubezpieczeniowa, że samobójstwo. Tylko Miriam, żona rabina Smalla, uważa, że w grę wchodzi morderstwo. Teraz rabin musi to udowodnić.

Nie był to eksperyment, tylko impuls. Patrzę na okładkę, a tam “Detroit Press” mówi, że to “absolutny top powieści detektywistycznej”, “Bestsellers”: “najwyższa jakość”, “The New York Times”: “Świetnie opowiedziana super historia”. I cena 2,99, no to pomyślałem: raz kozie śmierć.

Dało się to arcydzieło przeczytać w dwa wieczory. Refleksji nie wzbudziło, więc łączna liczba godzin spędzonych na pokucie: pewnie z 7. Nie jest źle.

Rabin Small ma swoją synagogę, żydzi swoje problemy, miasteczko ma zaś atmosferę koronowską. Trup samobójcy budzi emocje, choć od razu wiadomo, że to nie samobójca. Wiadomo że za bił X, ale się okazuje, że Y. Jest małe miasteczko, dobry policjant, ładna wdowa, sygnalizowane czerwonymi kreskami fałszywe tropy w które nie zabłądzi nawet najbardziej naiwny czytelnik i dobry policjant, który wszystkim na lewo i prawo opowiada o sprawie, którą prowadzi.

Kontekstów, tła, klimatu po prostu – poza kilkunastoma żydowskimi wyrazami: brak.

Nie wiem, czy media...

zorbusia | 2012-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 01 lipca 2012

Równie zaskakujące rozwiązanie jak w pierwszej części:)

Kamat | 2010-12-07
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Wolę pierwszą część ("W piątek rabin zaspał"), lepiej wyjaśniona zagadka, lepiej poprowadzone śledztwo - z punktu widzenia czytelnika. Ale też niezłe, rozwinięcie i opis społeczności bardzo przypomina książki Caroline Graham.

nulla | 2016-04-11
Emina | 2015-07-12