Lądowanie w Garwolinie

Wydawnictwo: Kobra Media

Dziwna, pękata, lśniąca postać na wielkich łapach i z długim ryjem wylazła z maszyny i tajemniczym sposobem zsunęła się w dół. Za nią pojawiła się druga, taka sama. Okrzyki tłumu nabrały znamion szczególnych, stały się nieco ochrypłe i mniej dźwięczne. Wysiadają...! rozległo się coś pośredniego pomiędzy szeptem a jękiem. Ludzie, to przecież nie ludzie...!!!

Queequeg | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

„Lądowanie w Garwolinie” jest jedną z pierwszych książek Joanny Chmielewskiej jaką przeczytałem i już za pierwszym razem byłem nią zachwycony. Od tego czasu minęło prawie dwadzieścia lat a ja co jakiś czas wracam do niej i za każdym razem bawi mnie tak samo. Nie jest to powieść napisana w typowym klimacie kryminałów Chmielewskiej, jest właściwie jego odwrotnością. Bliżej jej do „Lesia” i „Dzikiego białka”.

„Lądowanie” to swoista wariacja na temat książki science fiction jaką autorka zawsze chciała popełnić (do czego też poszukiwała legendarne już „małe z dnem”), wariacja napisana z właściwym sobie urokiem i wdziękiem. Absurdalna, surrealistyczna, chwilami groteskowa, wypełniona czarnym humorem i odrobiną celowego przerysowania satyra. Okraszona typowym dla Chmielewskiej bystrym i lotnym dowcipem, pełna błyskotliwych i zabawnych dialogów. Historia ta to gotowy scenariusz na rewelacyjną komedię – mnóstwo sytuacyjnego humoru i zabawnych postaci.

Joanna Chmielewska pomysłową pisarką...

Renax | 2014-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Mnie taka Chmielewska bardzo rozśmieszyła. O ile dowcip 'Lesia' mnie nie rozśmieszył, bo jakoś mnie nie śmieszą problemy w pracy, ale ta książka jest rewelacyjna. Poziom surrealizmu jest bliski Pilipiukowi.
Mam takie wrażenie, że wyobraźnia Chmielewskiej bazuje na realności. Tutaj jest to dworzec w Garwolinie. Ostatnio widziałam tenże dworzec w nocy, może coś się zmieniło, ale dworzec ten mógł się kojarzyć z kosmitami. Na tej bazie powstała bardzo humorystyczna opowieść.
Polecam.

teri | 2013-03-10
Przeczytana: 09 marca 2013

"Trupow nie ma!Nie kryminal!Mowie od razu,zeby nikogo nie rozczarowac.W ogole nie wiem co to jest,moze groteska.Srednio realistyczna".Tak,o tej ksiazce napisala sama autorka we wstepie.I rzeczywiscie,przeczytalam ksiazke do polowy i ja rowniez nie wiem,co to jest...Nie dam rady,doczytac.To nie jest Chmielewska,ktora znam i lubie.La deluzjone....

Stokrotka | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 09 lipca 2015

Ostatnio w pociągu przeczytałam "Lądowanie w Garwolinie", powieść co do której zdania czytelników i wielbicieli Chmielewskiej są bardzo podzielone - jednych śmieszy do łez, innych - w ogóle. Mnie rozbawiła. To nieźle napisana satyra, której akcja rozgrywa się w czasach PRL-u. W środku miasta, na dworcu autobusowym w Garwolinie lądują ... podrobieni kosmici. I się zaczyna ... Miejscowa ludność kontra ufoludki.

Kachusek | 2012-05-28

Kolejna wspaniała książka pani J. Chmielewskiej..pełna humoru, fantastycznych postaci i ciekawej fabuły. Wyobraźnię mam wysoce rozwiniętą, więc ubieranie kosmity na występ główny przyprawiło mnie o atak nieopanowanego śmiechu :) Polecam x milion!

PABLOPAN | 2012-08-25

Bardzo śmieszna, Chmielewska w najlepszym wydaniu, choć w zupełnie innym stylu. Dziwią mnie takie niskie noty... Zdecydowanie polecam!

lkkolo | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Wstyd się przyzanć, ale jest to moja pierwsza książka Pani Chmielewskiej. Wyporzycając ją z biblioteki chciałam przeczytać jakiś klasyczny kryminał. Już po przeczytaniu wstępu wiedziałam, że się pomyliłam. Trafiłam na fantastykę. Czy się zawiodłam? Po przeczytaniu całej książki mogę śmiało powiedzieć, że nie:) Nie zdradzę fabuły, ale myślę, że "Lądowanie w Garwolinie" jest jak najbardziej warte przeczytania. Czyta się łatwo i przyjemnie, jest trochę humoru, troszeczkę romansu, ciekawa intryga i oczywiście bardzo zaskakujący koniec:)

Yoka | 2013-01-15

Fantastyczna komedia. Joanna Chmielewska kojarzona jest raczej z kryminałami ale słynie z poczucia humoru.
Książka ta opisuje historię dziennikarskiej prowokacji, która zaczęła żyć własnym życiem. Prześmieszne sploty wydarzeń i nieprzewidziane skutki działań bohaterów czynią tą powieść niezwykle ciekawą a co najważniejsze śmieszną że hej:)

atimere | 2015-08-13

Absurdalna, rozbrajająco śmieszna książka. Mimo iż podchodziłam do tej lektury sceptycznie, bawiłam się świetnie czytając o perypetiach podrabianych kosmitów.

ElViento | 2014-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 września 2014

Nie mój klimat, jakoś tak bokiem ugryzłem. sprawnie się czyta, ale jakoś klimat socjalizmu mnie nie porwał, momentami się uśmiechnąłem, żadnych salw śmiechu. To była moja ostatnia Chmielewska, z tych nieprzeczytanych. Przeczytana z sentymentu i powinności. ;-)