Poker z rekinem

Pokier s akułoj
Eulampia Romanowa, kryminał
kosmateczka

Inne wydania

Pewnego dnia Eulampia odbiera zagadkowy telefon od jakiejś kobiety, która wzywa pomocy. Bez namysłu rusza do mieszkania nieznajomej, ale pod wskazanym adresem znajduje już zwłoki kobiety. W popłochu opuszcza miejsce zbrodni, obawiając się, że może zostać oskarżona o morderstwo. Głównym podejrzanym zostaje syn znanego reżysera filmowego. Ten wynajmuje Eulampię jako detektywa i prosi o pomoc dla syna. Jednak wcześniej Eulampia podjęła się rozwikłania sprawy nagłego zniknięcia młodej żony pewnego biznesmena. Rusza tropem wcześniejszych kontaktów zaginionej i odkrywa nieznane fakty z jej życia. Wkrótce okazuje się, że obydwa wątki jej prywatnego śledztwa mają spro zbieżnych punktów i kryją w sobie wiele tajemnic.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Anna | 2016-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2016

Ależ irytująca bywa ta Eulampia! Aż czasami mam ochotę pacnąć ją w ramię, bo oczywistych oczywistości nie dostrzega.

I znowu Eulampia (która aspiruje już do miana prywatnego detektywa) wpada we wszystkie mozliwe tarapaty, a sytuację ratuje wyrozumiały pan milicjant. Prawo Murphy'ego działa - jeśli coś może pójść źle, to na pewno pójdzie.

I tylko ta szara rosyjska rzeczywistość...

korcia | 2013-08-31
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z okładki wabi nas napis "Caryca rosyjskiego kryminału humorystycznego", który muszę przyznać - obudził moją ciekawość, bo bardzo lubię kryminały z dużą dawką dobrego humoru. Poza tym natknęłam się na kilka porównań twórczości Darii Doncowej do pisarstwa naszej rodzimej autorki kryminałów – Joanny Chmielewskiej. Panią Joannę bardzo cenię, wręcz uwielbiam, więc musiałam sprawdzić, czy ma ona godną siebie następczynię.

Główna bohaterka ma na imię Eulampia, bliscy zdrabniają to imię na przeróżne sposoby: "Lampka, Lampencja, Lampusik, Lampik". Jednak w poprzednim życiu nazywała się Eufrozyną i "prowadziła żałosne życie chorej, niezdarnej i kompletnie bezużytecznej bogatej paniusi". Jej już na szczęście były współmałżonek był złodziejem, oszustem i mordercą, zdradzał ją, ale jednocześnie odgrywał przykładnego męża. W końcu kobieta dowiedziała się o jego skokach w bok i się załamała, chciała popełnić samobójstwo. Rzuciła się pod koła nadjeżdżającego samochodu. Na szczęście próba...

Tosiaczek | 2016-02-18
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy
Przeczytana: 18 lutego 2016

Po przeczytaniu tej części serii stwierdziłam "dobrze, że to już koniec".

Ktoś, kto czytał moje pozostałe opinie na temat książek Doncowej zapyta - "Co się nagle stało? Przecież do tej pory byłaś zadowolona z autorki".

Szczerze? Właściwie to sama nie wiem: czy to wina tej konkretnej pozycji czy po prostu zaczęłam czuć przesyt. Może gdybym przeczytała je we właściwej kolejności, moje odczucia byłyby inne.

Mam jednak wrażenie, że to chyba była najsłabsza część cyklu. I niech tak zostanie.

nadzieja1925 | 2013-09-01
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Książka bardzo mi się spodobała, jest bardzo zabawna. Trochę zamieszanie jest w tej książce. Prawdę mówiąc, nie rozumiem, skąd pomysł na taki tytuł? Nie spodziewałam się takiego zakończenie. Polecam, książka bardzo mnie wciągneła.

Coquetería | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Bardzo spodobała mi się ta historia. Nie spodziewałam się, że ksiażka, którą wzięłam z przypadku, tak pozytywnie mnie zaskoczy. Przyjemnie napisana, wciąga nas w zagadkę zniknięcia Ksiuszy, zaskakuje w wielu momentach, a dodatkowo doprawiona szczyptą humoru.
Nie jest to dla mnie geniusz literatury kryminalnej, ale na pewno sięgnę po inne książki Darii Doncowej, żeby po raz kolejny wraz z Eulampią, pobawić się w detektywa.

Gosia | 2014-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Drugi tom przygód niesamowitej, zaradnej, wplątującej się w przeróżne przygody i odmienionej (nawet z imienia:) Eulampii...prywatnego (nieoficjalnie) detektywa...i to właśnie jest najlepsze:)
Polecam gorąco, tylko uważajcie żeby samemu się nie dać uwikłać ;)

oisaj | 2012-02-19

Mam jakiś sentyment do literatury rosyjskiej, zupełnie nie wiem z czego się on bierze. Jak już kiedyś gdzieś pisałem zdecydowana większość posiadanych przeze mnie kryminałów to właśnie produkcje zza naszej wschodniej granicy. Marinina, Doncowa, Polakowa, Płatowa leżą sobie na półce tylko czekają aż po nie sięgnę.

Niestety nie każdy cykl publikowany jest u nas do końca, ale podobną przypadłość naszych wydawców można obserwować również w przypadku innego rodzaju literatury.

„Poker z rekinem” to druga część opowieści o Eulampii, dawniej hipochondrycznej harfistce/kurze domowej, aktualnie gosposi/domorosłym detektywie. O tym jak doszło do tak niesamowitej wolty w jej życiu mieliśmy okazję dowiedzieć się z części pierwszej.

Tym razem zostaje ona wplątana nie w jedną aferę kryminalną, ale w sumie w trzy. Pierwsza jest przypadkowa, bohaterkę budzi w nocy telefon od nieznajomej kobiety, która pomyliła numery. Głos w słuchawce przekonuje Eulampię, aby wybrała się pod wskazany adres, gdzie...

malwusiaa | 2012-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2012

niesamowita! Momentami naprawdę śmieszna, koniec mnie totalnie zaskoczył :) jedna z moich ulubionych książek jakie kiedykolwiek czytałam :)

mimbla5 | 2014-06-24
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Pierwsza i chwilowo ostatnia z serii o Eulampii. Daria Doncowa jest na okładce nazywana carycą rosyjskiego kryminału humorystycznego i od razu staje mi przed oczami Ałła Pugaczowa, z późniejszych lat kariery. Słyszałam porównania do Joanny Chmielewskiej - słuszne, ale Joanna Chmielewska jest nasza, krajowa i jej kryminałki pełne są odniesień do naszej rzeczywistości. W powieści Doncowej warstwa humorystyczna nie jest tak zabawna, a jak się ją odejmie, pozostaje totalnie nieprawdopodobna historia, w której ani kryminału, ani porządnego detektywa nie uświadczysz. Wypożyczyłam jeszcze "Przesyłkę dla kameleona", ale odpuszczam, mam lepsze propozycje na tapecie.

Martek | 2013-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Zabawna książka, chociaż czasem denerwowała mnie mała spostrzegawczość głównej bohaterki.Mimo to przyjemnie się czyta. Coś w stylu rosyjskiej Chmielewskiej ;)