Kwaidan

Seria: Odkrywanie Japonii
Wydawnictwo: Diamond Books

Opowieści grozy są częścią kulturowego dziedzictwa Japonii, z którego pełną garścią czerpią współcześni pisarze, twórcy scenariuszy i komiksów a np. jedną z inspiracji dla popularnego horroru Krąg mogła być opowieść Hearna o kimonie, które zabijało każdego, kto je na siebie włożył. Tam zabijało kimono, dzis robi to wideokaseta... Kwaidan jest zbiorem opowieści z dreszczykiem, bogato ilustrowanym rycinami przedstawiającymi najniezwyklejsze twory wyobraźni japońskich artystów.

Zebrane przez Lafcadio Hearna historie budowane są na tym, co łączy się z niesamowitością w następstwie pewnych zdarzeń.

"Trzeba wam wiedzieć, że powszechnie wierzy się, iż ostatnia wola lub obietnica człowieka, który umiera w gniewie lub w gniewie popełnia samobójstwo, posiada moc nadprzyrodzoną."(s.49)

Wiele z opowieści czerpie właśnie z tej wiary, że po śmierci będzie się miało wpływ na żywych w określony sposób. Wszystko zależeć będzie od tego, czy człowiek pożegnał się z tym światem w gniewie, czy z dobrą myślą, bo potem jego duch będzie oczekiwał zadośćuczynienia bądź zacznie obdarzać żyjących swą przychylnością.
Charakterystyczne dla tych opowieści jest - z uwagi na ich zwięzłość - szybkie przejście do meritum, gdzie Wyznacznikiem życiowej drogi staje się śmierć, która w buddyzmie nie jest zwiastunem końca, a zapowiedzią dalszych losów. Narracja klasycznych kaidan oscyluje między historiami o widmach, duchach oraz nawiedzeniach i egzorcyzmach, i wszystkim tym, co kojarzy...

MaiTakeru | 2013-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 lipca 2013

Te krótkie opowieści z japońskiego folkloru mają swój urok, to pewne. Potrafią wciągnąć ("Rokuro-Kubi"), wzruszyć ("Oshidori") i zaniepokoić ("Mujina" - brr!).

Najlepsze wg mnie opowiadanie z tego zbiorku znajduje się już na samym jego początku ("Opowieść o Mimi-Nashi-Hoichi"), co pozytywnie nastraja do dalszej lektury. Całość jest zresztą napisana w oszczędny a b.klimatyczny sposób, dzięki czemu poznawanie japońskiego folkloru w tym wydaniu to czysta przyjemność. A do tego mamy stylizowane na klasyczną sztukę japońską ilustracje - super!

Łyżką dziegciu był dla mnie jednak końcowy esej filozoficzny autora pt. "Mrówki"; co chwila zaliczałam przy jego lekturze facepalma... Żadnych wyjaśnień, czemu fakt A miałby pociągnąć za sobą zjawisko B, a całość brzmi jak jedna wielka antyutopia - z tym, że sam autor postrzega ją jako utopię.
Panie Hearn, ja zdecydowanie wolę, jak pan opowiada japońskie baśnie!

Zbiór opowiadań bazujących na japońskich mitach, legendach i bajkach dla "niegrzecznych dzieci" to dzieło wielce interesujące choćby dlatego, że zostało napisane przez gaijina irlandzko-greckiego pochodzenia - Lafcadio Hearna.
Hearn był zauroczony Japonią do tego stopnia, że przyjął japońskie imię i nazwisko, a kraj wywarł ogromny wpływ na jego twórczość.
"Kwaidan" to zbiór niezwykły - zabierze Cię Czytelniku w świat magii, duchów, a nawet i demonów. Zetkniesz się z czasami feudalnej Japonii, przy czym uważaj na wszelkie zjawiska nienaturalne, bo choć piękne, mogą okazać się złe.
Niegdyś opowiadane niegrzecznym dzieciom, dziś opowiadania Lafcadio Hearna służą scenarzystom do tworzenia kolejnych przerażających horrorów. Warto poczytać.

Bloo | 2012-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 września 2012

Fascynująca i wciągająca. Magiczna i urzekająca. A, i jeszcze cudowna oprawa graficzna i ilustracje wewnątrz książki. Nic dodać, nic ująć.
Lektura prostych, krótkich opowiastek jest przyjemnym oderwaniem i odmiennością od tego, co serwują nam współcześni autorzy. Warto się z jej zawartością zapoznać. Cudownie odświeża wyobraźnię.

Cerro | 2014-12-14
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2014

Osoby, które czytały już coś z dorobku autora, rozpoznają z daleka charakterystyczny dla niego styl. Suchy, chłodny, klimatyczny, wzorowany na japońskiej prozie, gdzie każde zdanie ma swoją wagę i znaczenie.

Teksty są krótkie i trudno nazwać je z tego powodu pełnoprawnymi opowiadaniami. To raczej szkice, zapis legend, podań i bajd. Nic dla miłośników akcji czy osób szukających misternie skonstruowanych horrorów. Ci, którzy pragną zapoznać się z japońskim folklorem z kolei powinni być zachwyceni, bo niektórych opowieści nie odnajdą nigdzie indziej.

więcej: http://mdunkel.blogspot.com/2014/12/kwaidan.html

Nyscirre | 2015-03-26
Przeczytana: 16 marca 2015

Niemalże połknięta, niemniej - bez rewelacji. Czytało się szybko i przyjemnie, jednakże zabrakło jakiegoś elementu, nie wiem, może zaskoczenia, może niecodzienności... Po "Historiach Niezwykłych", jak głosi okładka, spodziewałabym się ostatecznie czegoś więcej, stąd moja ocena plasuje się na wysokości "dobra" :)

Zara | 2016-01-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2016

To jedna z pierwszych książek tego typu do jakich się zabrałam, co ciekawe została napisana przez Amerykanina który jest uznawany za klasyka literatury japońskiej. Zaczęłam ją czytać ponieważ chciałam lepiej zrozumieć książki i literaturę z tego kręgu kulturowego.

Hannya | 2014-12-07

Świetny zbiór opowieści. Faktycznie budzą grozę.

bloodmary | 2016-06-12
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Czyta się faktycznie szybko jednak czegoś mi zabrakło stąd moja ocena.

Dociekliwy_Kotek | 2013-09-30
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2013

To jest dobra książka, w całym znaczeniu tego słowa: opowiadania nie są ani za krótkie, ani za długie, po prostu w sam raz, akcja się nie ciągnie i nie dłuży, zapalony japonofil będzie mile zaskoczony dbałością autora o oddanie atmosfery wydarzeń, a czytelnik skuszony tematyką nie poczuje się rozczarowany nietypowymi zakończeniami i całym panteonem duchów, demonów i zjaw.
To, co w tych opowiadaniach jest najbardziej interesujące, to japoński sposób narracji - jestem przyzwyczajona do tego, że zakończenie opowieści grozy musi przynieść rozwiązanie akcji możliwie zaskakujące, a już na pewno wyjaśniające nadnaturalne zdarzenia, więc byłam często zaskoczona tym, jak opowiadania w tomie Hearna urywają się "niespodziewanie", wcale nie przynosząc oczekiwanych przeze mnie rewelacji - i chyba przez to jeszcze głębiej zapadają w pamięć...