Kwaidan

Okładka książki Kwaidan
Lafcadio Hearn Wydawnictwo: Diamond Books Seria: Odkrywanie Japonii kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Odkrywanie Japonii
Diamond Books
2008-01-01
1984-01-01

więcej Więcej

Zakorzenione w japońskiej tradycji opowieści grozy, zawarte tu historie tylko potwierdzają bezkres tej tradycji. Literackie arcydzieło, jednak współczesnego czytelnika, przyzwyczajonego do prostszego języka, z pewnością te opowieści nie porwą. Co najwyżej mogą stanowić inspirację dla współczesnych twórców. Warto jednak po nie sięgnąć. Choćby po to, by przekonać się, jak...

Jeżeli ktoś szuka typowej książki thriller lub też horror, z tym że na tle folkloru Japonii, to proszę omijać Kwaidan z daleka.
Książkę czyta się jak arcydzieło, brak tutaj typowych dla zachodu zwrotu akcji lub też typowej grozy ze współczesnego kina horroru japońskiego.
To folklor japoński- opowiadania o miejscach, etyce, buddyzmie.
Polecam dla osób chcących studiować...

"Kwaidan" jest zbiorem szesnastu opowieści zakorzenionych w kulturze japońskiej. Przenikają się w nich światy żywych i umarłych, upiorów i upostaciowanych sił natury. Budzić mogą grozę i żałość, jednak nade wszystko są przestrogą dla nieroztropnych, samolubnych i niegodziwych, dla ludzkiej ułomnej natury z jej małostkowością. Czasem, aby przywrócić ład i równowagę między...

1917

Dość krwawy zbiorek opowiadań grozy w japońskich klimatach, które trzeba lubić, ażeby w pełni się nimi cieszyć i doceniać styl.

Nie jestem zwolennikiem japońskiej kultury, ale w tym przypadku historie miały swą duszę i były nawet dość creepy, choć utrzymane w konwencji baśni i legend.

Polecam, warto zerknąć.

SPIS BAJEK

Opowieść o...

Japońskie opowieści z dreszczykiem. Oszczędnie, elegancko, tajmeniczo i pięknie - jak na japońskich grafikach, chociaż autor greko-irlandczyk z pochodzenia, kosmopolita z wyboru a japończyk z zamiłowania ;-)

Na półkach: , , , ,

Zebrane przez Lafcadio Hearna historie budowane są na tym, co łączy się z niesamowitością w następstwie pewnych zdarzeń.

"Trzeba wam wiedzieć, że powszechnie wierzy się, iż ostatnia wola lub obietnica człowieka, który umiera w gniewie lub w gniewie popełnia samobójstwo, posiada moc nadprzyrodzoną."(s.49)

Wiele z opowieści czerpie właśnie z tej wiary, że po śmierci będzie...

Czyta się faktycznie szybko jednak czegoś mi zabrakło stąd moja ocena.

Hearn przenosi nas w oniryczny świat średniowiecznej Japonii w sposób mistrzowski. Koniecznie trzeba też obejrzeć film Kobayashiego, który opowieści Hearna przeniósł na duży ekran.

To jedna z pierwszych książek tego typu do jakich się zabrałam, co ciekawe została napisana przez Amerykanina który jest uznawany za klasyka literatury japońskiej. Zaczęłam ją czytać ponieważ chciałam lepiej zrozumieć książki i literaturę z tego kręgu kulturowego.

Niemalże połknięta, niemniej - bez rewelacji. Czytało się szybko i przyjemnie, jednakże zabrakło jakiegoś elementu, nie wiem, może zaskoczenia, może niecodzienności... Po "Historiach Niezwykłych", jak głosi okładka, spodziewałabym się ostatecznie czegoś więcej, stąd moja ocena plasuje się na wysokości "dobra" :)

• Japonia
  • Japonia