Kwaidan

Lafcadio Hearn Wydawnictwo: Diamond Books Seria: Odkrywanie Japonii kryminał, sensacja, thriller
2008-01-01
1984-01-01
Diamond Books
kryminał, sensacja, thriller
2008-01-01
Odkrywanie Japonii

"Kwaidan" jest zbiorem szesnastu opowieści zakorzenionych w kulturze japońskiej. Przenikają się w nich światy żywych i umarłych, upiorów i upostaciowanych sił natury. Budzić mogą grozę i żałość, jednak nade wszystko są przestrogą dla nieroztropnych, samolubnych i niegodziwych, dla ludzkiej ułomnej natury z jej małostkowością. Czasem, aby przywrócić ład i równowagę między...

Dość krwawy zbiorek opowiadań grozy w japońskich klimatach, które trzeba lubić, ażeby w pełni się nimi cieszyć i doceniać styl.

Nie jestem zwolennikiem japońskiej kultury, ale w tym przypadku historie miały swą duszę i były nawet dość creepy, choć utrzymane w konwencji baśni i legend.

Polecam, warto zerknąć.

SPIS BAJEK

Opowieść o...

Japońskie opowieści z dreszczykiem. Oszczędnie, elegancko, tajmeniczo i pięknie - jak na japońskich grafikach, chociaż autor greko-irlandczyk z pochodzenia, kosmopolita z wyboru a japończyk z zamiłowania ;-)

Na półkach: , , , ,

Zebrane przez Lafcadio Hearna historie budowane są na tym, co łączy się z niesamowitością w następstwie pewnych zdarzeń.

"Trzeba wam wiedzieć, że powszechnie wierzy się, iż ostatnia wola lub obietnica człowieka, który umiera w gniewie lub w gniewie popełnia samobójstwo, posiada moc nadprzyrodzoną."(s.49)

Wiele z opowieści czerpie właśnie z tej wiary, że po śmierci będzie...

Czyta się faktycznie szybko jednak czegoś mi zabrakło stąd moja ocena.

Hearn przenosi nas w oniryczny świat średniowiecznej Japonii w sposób mistrzowski. Koniecznie trzeba też obejrzeć film Kobayashiego, który opowieści Hearna przeniósł na duży ekran.

To jedna z pierwszych książek tego typu do jakich się zabrałam, co ciekawe została napisana przez Amerykanina który jest uznawany za klasyka literatury japońskiej. Zaczęłam ją czytać ponieważ chciałam lepiej zrozumieć książki i literaturę z tego kręgu kulturowego.

Niemalże połknięta, niemniej - bez rewelacji. Czytało się szybko i przyjemnie, jednakże zabrakło jakiegoś elementu, nie wiem, może zaskoczenia, może niecodzienności... Po "Historiach Niezwykłych", jak głosi okładka, spodziewałabym się ostatecznie czegoś więcej, stąd moja ocena plasuje się na wysokości "dobra" :)

"Kwaidan" to zbiór niezwykłych opowieści zebranych przez autora pod koniec XIX wieku (prawdopodobnie z ustnych przekazów), który stanowi część kulturowego dziedzictwa Japonii. Niektóre z nich są pięknym zapisem niezwykłej miłości lub poświęcenia, ale zdecydowana większość mogłaby być kanwą horroru. Świetnie się je czyta - każda historia jest inna, każda zaskakująca, a...

Osoby, które czytały już coś z dorobku autora, rozpoznają z daleka charakterystyczny dla niego styl. Suchy, chłodny, klimatyczny, wzorowany na japońskiej prozie, gdzie każde zdanie ma swoją wagę i znaczenie.

Teksty są krótkie i trudno nazwać je z tego powodu pełnoprawnymi opowiadaniami. To raczej szkice, zapis legend, podań i bajd. Nic dla miłośników akcji czy osób...

Dyskusje

• Japonia