Zatonięcie Japonii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
日本沈没 / Nihon-chimbotsu
Komatsu, Japonia
corrum

Na skutek gigantycznego trzęsienia ziemi całej Japonii zagraża zagłada. Japończycy są przewożeni na inne kontynenty.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Maniek | 2018-03-19
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 19 marca 2018

Japonia technologicznie jak zawsze jest o lata świetlne przed wszystkimi. To wywnioskowałem z książki, która napisana została w latach 70-tych. Przedstawiona jest tu kultura Japonii i jej mieszkańców, ich stosunek do tej ziemi. Do tego bardzo realistyczne opisy katastroficzne.
,,smok jest chory. wszystkie jego członki przeżarła teraz śmiertelna choroba, która niszczyła tkankę od wewnątrz.Paliła go gorączka, tryskała z niego krew . Smok wił się i wierzgał - nieuchronnie zbliżała się chwila, w której ciało ulegnie rozszarpaniu na strzępy".

Marcin Polański | 2011-01-31

Dawno temu czytałem tę powieść i z tego co pamiętam zrobiła na mnie spore wrażenie. Autor nakreślił bardzo realistyczny scenariusz zagłady wysp japońskich, nie szczędząc przy okazji naukowego żargonu i szczegółów mocno osadzonych w nauce. Tm samym Zatonięcie Japonii to smaczny kąsek dla wielbicieli starej dobrej science fiction przez duże S.

Łukasz Franciszek | 2011-03-11

bardzo ciekawa książka, którą miałem okazję przeczytać rok lub dwa temu. polecam. Sakyo Komatsu jest wyjątkowo skrupulatnym pisarzem, skutkiem czego książka ocieka wręcz nadmiarem technicznych opisów batyskafów i absurdalną dokładnością odwzorowania dna Oceanu Spokojnego. dzięki temu ostatniemu może służyć jako pomoc akademicka dla każdego początkującego oceanografa. no, a jeśli ktoś lubi klimaty katastroficzne... to jest to ewidentnie pozycja dla niego. z dodatkowych ciekawostek można napisać, że w 2006r. Japończycy z rozmachem zekranizowali ten tytuł.

Gin | 2017-08-31

Ta książka, to coś więcej, niż tylko dobra powieść katastroficzna. Sakyo Komatsu zawarł w niej tak wiele aspektów i dokonał fascynującej analizy japońskiego społeczeństwa. Osoby lepiej obeznane ze specyfiką tego kraju odnajdą w niej wiele ciekawych elementów do głębszej analizy, a czytelnicy szukający dobrej lektury – nie zawiodą się. Polecam serdecznie.

więcej: https://nejimakidori89.wordpress.com/2014/09/03/sakyo-komatsu-zatoniecie-japonii/

Tartaruga | 2017-03-25

Powieść katastroficzna po japońsku, czyli wizja nadciągającej katastrofy. Szacunek dla autora za metodycznie specjalistyczne podejście do tematu i szereg wykładów na temat tektoniki płyt, które momentami przepełniały mi bufor w mózgu, jeszcze większy dla tłumacza, który całą tę fachową terminologię musiał po ludzku przełożyć na nasz język. Jak na powieść o katastrofie mało samej katastrofy. Człowiek czeka i czeka, aż w końcu nastąpi koniec i wszystko zacznie się sypać, a tymczasem jak dochodzi w końcu do sedna to jest ono opisane jakoś tak pobieżnie i bez polotu; człowiek czuje się jakoś tak oszukany bo nie tego oczekiwał jako "mięsa" w tego typu powieści. Momentami mocno się dłuży i mam wrażenie, że bez większej szkody można by z połowę wyciąć - a ponoć i tak dostaliśmy wersję okrojoną.

Konrad | 2017-01-21

Japonia tonie, zdradza to już tytuł (gdyby nie to, chociaż pierwszych parędziesiąt stron czytałoby się z zainteresowaniem). Jedni próbują coś robić, inni szwendają się tu i tam. W którymś momencie coś się obsuwa, a potem tylko co jakiś czas a to coś tąpnie, to coś odpadnie. Czytelnik obserwuje to z ziemi, powietrza, a nawet morskich głębin. Tu i ówdzie autor umieścił jakiś fajny pomysł, ale byłoby dużo lepiej, gdyby zamiast opasłego tomu napisał trzy - cztery krótkie opowiadania. Takiej fantastyki oby jak najmniej.

trycha | 2014-02-17

Odpowiednik amerykańskich książek, na podstawie których powstają takie filmy jak "Pojutrze", czy "Armagedon". Na skutek ruchów tektonicznych Japonia zaczyna powoli tonąć. Tylko jeden naukowiec przewidzi nadciągającą katastrofę. Nie liczcie na akcję w typie amerykańskich autorów.

Altaville | 2017-09-11
Przeczytana: 11 września 2017

Książkę nie czyta się jednym tchem. Na wciągnie wartką akcją. Ale warto ją znać. W przeciwieństwie do amerykańskich hiciorów to dobre, stare i bardzo podbudowane naukowym żargonem science fiction.

wicia | 2018-04-19
Na półkach: 2018, Przeczytane