Co go przeraziło?

Wydawnictwo: Replika

Do pensjonatu w samym sercu Puszczy Piskiej zjeżdżają goście. Są wśród nich: artysta rzeźbiarz, dziennikarz, wydawca, adiunkt, prawnik z żoną, polonistka, profesor fizyki. Wszyscy pragną odpocząć, a jednocześnie uciec przed przeszłością... Nie dany im jest jednak spokój. Gospodyni domu zostaje brutalnie zamordowana. Odcięci od świata goście, wiedzą

Yumeka | 2016-06-02
Przeczytana: 25 maja 2016

Ten tytuł... na litość boską, kto daje taki tytuł kryminałowi?
Zabawnie jest wytypować właściwą osobę całkiem przypadkowo, przypisując jej cechy marionetki socjopaty. Ale tak właściwie to sama nie wiem. Książka to faktycznie podręcznikowy przykład "zamkniętych drzwi". Problem polega na tym, że z dostępnych faktów naprawdę trudno cokolwiek sensownego ułożyć (i to nawet nie przez obecność mylących tropów), a rozwiązanie jest usprawiedliwiane rzeczami, do których czytelnik nie ma żadnego dostępu. Dodatkowo bohaterce towarzyszą prywatne rozterki i toczy się mimochodem wątek romansowy, który wydaje się momentami absolutnie bzdurny i niepotrzebny. Główna bohaterka to hipokrytka - wczasowiczów chcących bawić się w detektywów obrzuca w myślach inwektywami, ale sama szuka poszlak. Do reszty cech jej charakteru zastrzeżeń nie mam, ale nie o to idzie. Jej rzekomo cudowny logiczny umysł jest potencjałem niewykorzystanym w najmniejszym nawet stopniu; jest ledwie obserwatorem. Sam pomysł na...

amistad | 2010-05-29
Przeczytana: 29 maja 2010

Przede wszystkim chciałam zapytać, co to, u diabła, jest "technikum nukleoniczne", po którym to rzekomo zostaje się fizykiem? Bo ja o niczym takim nie słyszałam, a karierę w fizyce można rozpocząć poprzez studia na wydziale tejże fizyki. Na przykład po zwykłym ogólniaku.

I dlaczego nad bramą cmentarza znajduje się napis "Aufwiedersehen unsere Hofnung",czyli "Dowidzenia nasza nadźejo" (by odzwierciedlić błędy ortograficzne oryginału).

Napisy okołocmentarne wiążą się na ogół właśnie z nadzieją na życie wieczne, nie zaś z jej pożegnaniem. Brakuje tylko "Lasciate ogni speranza", ale w porównaniu z nim "Dodzenia nasza nadźejo" brzmi groteskowo i opero-mydlanie.

I dlaczego to w Macedonii mieszkają ponoć sami górale, z nadmiaru temperamentu rzucający cebulami w sąsiadów i pławiący w kałużach nielubianych krewnych?

Książka jest rozlazła. Postacie papierowe. Wiele scen nie ma sensu, jest naciąganych albo absurdalnych. Widać tu jakiś zarys tego, czym mogłaby być ta książka - widać, jakie...

Joasia 2828 | 2015-04-16

Fabuła dobra, ale brakuje spójności. Nie ma również czegoś takiego. jak dobre pisanie. Liczę, że autorka weźmie sobie do serca i przemyśli, co popełniła.

Menekse | 2013-11-14

Nie doczytałam do końca. Męczyłam się parę miesięcy (!) bo nie lubię niedokończonych książek, ale poddaję się. Wolę swój czas poświęcić na naprawdę zajmującą pozycję. Książka właściwie o niczym.

ryga | 2011-08-18

Prosto, zwięźle i na temat- nudna jak flaki z olejem. Po przeczytaniu opisu miałam nadzieję na całkiem niezły kryminał, jednak grubo się myliłam.

LifeOnMars | 2011-02-12
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo kiepski hmm... kryminał? Sama nie wiem jak określić tę książkę. Tandetna, według mnie, historia.

HorrorManiak | 2016-08-31
Adrian Litwin | 2015-08-13