Egri Bikaver

Okładka książki Egri Bikaver Łukasz Suskiewicz
Okładka książki Egri Bikaver
Łukasz Suskiewicz Wydawnictwo: Seria: Kwadrat literatura piękna
124 str. 2 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kwadrat
Wydawnictwo:
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
124
Czas czytania
2 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360881217
Tagi:
powieść polska kwadrat
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki EleWator. Antologia 2012-2021. Proza Marcin Bałczewski, Andrzej Ballo, Jan Drzeżdżon, Victor Ficnerski, Dominik Flaszyński, Jolanta Jonaszko, Kazimierz Kyrcz jr, Bogusława Latawiec, Joanna Lech, Marek Maj, Miłka O. Malzahn, Dariusz Muszer, Paweł Przywara, Rafał Skonieczny, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz, Henryk Waniek, Marta Zelwan
Ocena 9,5
EleWator. Anto... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki 2020. Antologia współczesnych polskich opowiadań Andrzej Ballo, Jacek Bielawa, Jarosław Błahy, Aleksandra Borowiec, Łukasz Drobnik, Jerzy Franczak, Jarosław Jakubowski, Jolanta Jonaszko, Olgierd Kajak, Katarzyna Kałużna, Beata Patrycja Klary, Marika Krajniewska, Ryszard Lenc, Maciej Libich, Krzysztof Maciejewski, Miłka O. Malzahn, Jarosław Maślanek, Piotr Michałowski, Dariusz Muszer, Anna Nasiłowska, Maria Nowakowska-Majcher, Klaudia Pieszczoch, Marek Pogorzelski, Paweł Przywara, Barbara Sadurska, Wojciech Stamm, Elżbieta Stankiewicz-Daleszyńska, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz, Andrzej Turczyński, Henryk Waniek, Marta Zelwan
Ocena 8,3
2020. Antologi... Andrzej Ballo, Jace...
Okładka książki Nowa Fantastyka 422 (11/2017) Jim Butcher, David Anthony Durham, Dawid Juraszek, Anna Łagan, Ken Liu, Paweł Mateja, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Shearman, Łukasz Suskiewicz
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Jim Butcher, David ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

W "Egri bikaver" znajdziemy dwa opowiadania. Tytułowe i "Nieznośna lekkość stylu". Oba poruszają bardzo ważny problem miejsca młodych, wykształconych w świecie. W "Egri bikaver" autor zabiera nas w tułaczkę po Irlandii i Anglii, krainach miodem i mlekiem płynących, które z bliższej perspektywy wcale nie są tak piękne, szanse nie tak wspaniałe, praca nie taka świetna. Łukasz i jego kolega M wyjeżdżają z kraju w celu poduczenia języka, zarobienia pieniędzy. Są młodymi naukowcami przekonanymi o swoich niesamowitych umiejętnościach językowych. To przekonanie bardzo szybko ginie, a z nim również nadzieje na luksusy i dobrobyt. Nocowanie w podejrzanych miejscach za bardzo wysokie ceny, pokonywanie dziesiątek kilometrów na piechotę z nieprzystosowanymi do takiego przemieszczania torbami, żebranie w każdym lokalu o pracę i narodowy pesymizm. Wszystko to sprawia, że bohaterowi wcale nie jest łatwo znaleźć pracę, odnaleźć się w nowych realiach. Autor pokazuje nam mechanizmy determinujące zachowania Polaków na emigracji, sposób tworzenia stereotypów, tkwienia w barierach.
"Niewiarygodna lekkość stylu" doskonale uzupełnia ten obraz młodych zagubionych. Trzydziestolatkowie po przejściach (małżeństwo za sobą, a przed sobą co?) spotykają się na zjeździe klasowym klasy licealnej. Każdy próbuje przed innymi pokazać się z jak najlepszej strony. Jedni są świetnymi przedsiębiorcami, inni znakomitymi adwokatami, kreatorami marek. Jednak z każdą chwilą oczarowanie zmniejsza się, opada kurtyna, sztuczne pozy niszczeją, odnawiają się dawne spory i miłości. Klasowy zjazd to zwykłe spotkanie po latach, ale biorą w nim już ludzie z ojcowskimi i matczynymi brzuszkami, zdesperowani kreatorzy normalności.
Zbiór opowiadań Łukasza Suskiewicza nasuwa czytelnikowi przykre wnioski: w kraju wykształconych humanistów czeka bezrobocie, a na obczyźnie będą zagubieni, wykorzystani, odcięci, niepotrafiący zasymilować się, nauczyć się optymizmu do życia. Wszędzie wszystko będzie nie takie jak powinno być, bo nie pozwoli realizować swoich oderwanych od realiów marzeń. Autor po raz kolejny dokonał znakomitej analizy młodego pokolenia zagubionego w braku możliwości. Wielkim plusem jego książek jest styl, który oddaje nastrój tworzonego świata.

W "Egri bikaver" znajdziemy dwa opowiadania. Tytułowe i "Nieznośna lekkość stylu". Oba poruszają bardzo ważny problem miejsca młodych, wykształconych w świecie. W "Egri bikaver" autor zabiera nas w tułaczkę po Irlandii i Anglii, krainach miodem i mlekiem płynących, które z bliższej perspektywy wcale nie są tak piękne, szanse nie tak wspaniałe, praca nie taka świetna. Łukasz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
597
35

Na półkach: ,

Ocena zawyżona do "dobrej" przez kilka naprawdę udanych zdań oraz przez moje subiektywne upodobanie do rozlazłych narratorów pierwszoosobowych, którym nie wychodzi nic poza kpieniem z własnej egzystencji.

Poza tym jest różnie. Właściwie im więcej się dzieje, tym jest lepiej, bo gdy przestaje się dziać, autor zaczyna dawać upust swoim wyższym pisarskim ambicjom, co robi wrażenie smutno-grafomańskie. Przez większość czasu jakaś akcja jednak się toczy, z każdym akapitem coraz silniej rozsypując w proch wizję Irlandii mlekiem i miodem płynącej na rzecz Irlandii-zadupia pełnego zapijaczonych imigrantów. Żadna dekadencja nawet, zwykłe prozaiczne slumsy. No, no.

Książka robi trochę wrażenie, jakby publicysta starał się stworzyć powieść - wprawdzie mu nie wyszło, ale za to powstała dosyć ciekawa relacja. W dwie godziny można zyskać nie tylko wizję egzystencji w Dublinie, ale też pewną przyjemność czytelniczą, bo "Egri bikaver" jest ironiczne i gorzko-zabawne. Te kilka udanych zdań, o których wspominałam na początku... Więc chyba zachęcam.

Ocena zawyżona do "dobrej" przez kilka naprawdę udanych zdań oraz przez moje subiektywne upodobanie do rozlazłych narratorów pierwszoosobowych, którym nie wychodzi nic poza kpieniem z własnej egzystencji.

Poza tym jest różnie. Właściwie im więcej się dzieje, tym jest lepiej, bo gdy przestaje się dziać, autor zaczyna dawać upust swoim wyższym pisarskim ambicjom, co robi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
983
540

Na półkach: , ,

Książka średnio zapadająca w pamięć, działo się niewiele, autor próbował opisywać swoje dramaty, ale niekoniecznie dobrze mu szło. W sumie taki twór o niczym.

Książka średnio zapadająca w pamięć, działo się niewiele, autor próbował opisywać swoje dramaty, ale niekoniecznie dobrze mu szło. W sumie taki twór o niczym.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    1
  • Czytane w 2013-2016
    1
  • XXI wiek
    1
  • Literatura polska
    1
  • Powieść
    1
  • 2015
    1
  • 52 książki (2010)
    1
  • Obyczajowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Egri Bikaver


Podobne książki

Przeczytaj także