Wariant do sprawdzenia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kwadrat". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
powieść polska, kwadrat

ominacja do Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 nominacja do Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO 2008 Wśród moich lektur ostatnich lat Wariant do sprawdzenia Niewrzędy zajął miejsce szczególne. Po prostu trudno mi było powstrzymać się od reakcji: „Dlaczego to nie ja to napisałem?!” Jurij Andruchowycz Powieść Niewrzędy (która równie dobrze może być określona...

ominacja do Europejskiej Nagrody Literackiej 2009

Jurij Andruchowycz

Powieść Niewrzędy (która równie dobrze może być określona jako zbiór powiązanych ze sobą opowiadań) to historia rozpisana na dziesięć rozdziałów, z których każdy opisuje kolejny etap z życia bohatera w inny sposób. Mamy więc ograniczoną do dialogów blokerską gawędę, strumień świadomości, naukową rozprawę architektoniczną, prozę poetycką itd. Wszystkie te formalne gry, pomagające spojrzeć na historię z różnych punktów widzenia, doskonale uwypuklają klasyczną fabułę. Niewrzęda opisuje bowiem dorastanie w nijakim blokowisku w okresie zmian społeczno-politycznych. Świetny rozdział "blokerski" jest analizą umysłowości młodych ludzi epoki grunge'u i może uchodzić za kanon pokoleniowego głosu w sprawie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pozostałe rozdziały stanowią kolejne odsłony zmian w psychice młodego człowieka zmierzającego ku dorosłości - odkrywanie własnej seksualności, próba zwalczenia traum z dzieciństwa, uświadomienie sobie roli przypadku w życiu - a każdy z nich zaskakuje oryginalnością i pomysłowością.
Maciej Robert, Życie Warszawy

Nową powieść Krzysztofa Niewrzędy Wariant do sprawdzenia można czytać wielorako, widzieć w niej powieść psychologiczną (psychoanalityczną), powieść o powieści, nawet zbiór nowel, baśni i opowiadań oraz współczesną wersję eposu bohaterskiego. (...) Wielką wartością książki jest subtelność jej języka, dzięki czemu Niewrzęda stworzył delikatne, lecz jakże precyzyjne, niemal laboratoryjne analizy (studia) psychologiczne. (...) Sposób w jaki Niewrzęda skonstruował swą książkę, jej bogata wielorakość, jej rytm, jej język sprawiają, że jest odkrywcza i ważna.
Bogdan Twardochleb, Kurier Szczeciński

źródło opisu: Wydawnictwo Forma, 2007