Gdzie się podziały dziewczęta

Okładka książki Gdzie się podziały dziewczęta Leena Lehtolainen
Okładka książki Gdzie się podziały dziewczęta
Leena Lehtolainen Wydawnictwo: Rebis Cykl: Maria Kallio (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Maria Kallio (tom 11)
Minne tytot kadonneet
Rebis
2013-04-11
2013-04-11
Sebastian Musielak
literatura fińska

Książka dotyka bardzo trudnego problemu-imigrantów oraz ich kultury.
Autorka prezentuje nam trudy związane z aklimatyzacją i wejściem do kultury europejskiej innych narowodości o zupełnie odmiennych zwyczajach.
Książka pokazuje trudny los innych kobiet oraz zawiść panującą miedzy kobietami.

Wadą są imiona autorów, które bardzo ciężko spamiętać. Można uznać, że sama akcja rozkręca się dopiero pod sam koniec. Początek wyjątkowo nudny

Książka dotyka bardzo trudnego problemu-imigrantów oraz ich kultury.

no spoko

no spoko

Gdyby nie wtrącanie niepotrzebnych wątków do opowieści i nazwiska postaci, których nie mogłam spamiętać ta książka mogłaby być nawet ciekawym kryminałem. Ciężko mi się czytało ta książkę.

Bardzo ciekawa książka, prezentująca (może w nieco zbyt łopatologiczny sposób) całą złożoność problemu imigrantów - od terrorystów, do zwykłych asymilujących się obywateli, mających swoje marzenia i dążących do ich spełnienia. Pozwala spojrzeć na muzułmanów jako na ludzi, takich jak my, a przede wszystkim nie daje zapomnieć, że świat nigdy nie jest czarno-biały i ocenianie przez pryzmat religii nie jest dobrą miarą.

Lubie kryminały, jednak ten nie zachwycił mnie jakos szczególnie. Kiedy czytałam miałam wrażenie, że czytam artykuł albo blog z zycia Finki, która wróciła z Afganistanu i teraz na nowo podejmuje prace w policji. Za dużo fińskich i "arabskich" nazwisk, które mi sie myliły. Niestety nie jestem przyzwyczajona. Nie mogłam poczuć więzi z bohaterami książki. Czasami denerwowały mnie retrospekcje, pojawiające się nagle miedzy bieżącymi wydarzeniami, dla mnie wplecione w tekst nieudolnie.

Tematyka książki bardzo na czasie, właśnie teraz, kiedy ciągle idą uchodźcy, muzułmanie do Europy.
Daje do namysłu, jakie mamy zdanie o uchodzcach, o tym, jak daleko powinnismy byc tolerancyjni, a na ile oni powinni sie dostosować do naszej wiary i prawa, które są w Europie oddzielne, a u nich stanowią jedno.

Mam jedno, osobiste zastrzeżenie. Te finskie, trudne imiona i nazwiska utrudniały mi nieco czytanie.

Mam jedno, osobiste zastrzeżenie. Te finskie, trudne imiona i...

Moje pierwsze spotkanie z autorką ale jakże na czasie. Książka opisuje śledztwo związane z zaginięciem trzech dziewcząt i zabójstwem kolejnej, śledztwo utrudnione tym, że dotyczy nastolatek - Muzułmanek. Różne tradycje, kultura, inne postrzeganie rodziny, roli mężczyzny, kobiety, różne przystosowania się starszych i młodszych wiekiem imigrantów do warunków panujących w nowym kraju. Bardziej mnie to zainteresowało niż sam wątek kryminalny. Książka pokazuje, że tylko garstka imigrantów Muzułmanów staje się prawdziwymi członkami społeczeństwa, większość nie chce, nie może, nie umie a przyczyny leżą po obu stronach. Czy można będzie to zmienić?

Ciekawy przypadek. Pozycja na czasie i ku przestrodze co powoduje napływ ludów muzułmańskich w całkiem inne środowisko.

Nietypowy kryminał. Doceniam mądra ocenę problemów imigracji, która jest bardzo aktualna. Warto przeczytać.

W pierwszej z brzegu opinii oceniono tę książkę jako nudną i silącą się na ambicje nieprzystające do "zwykłego" kryminału. Nie zgadzam się. Po lekturze zostaję z rozbabranymi pytaniami i dziwnym niepokojem. Obawiam się, że jeszcze do tych pytań wrócę. Nie żałuję tej lektury, choć może rzeczywiście kryminał przedni to to nie jest. Well, czytałam gorsze...

• Kryminały
  • 2015