Na złym tropie

Okładka książki Na złym tropie
Leena Lehtolainen Wydawnictwo: Rebis Cykl: Maria Kallio (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Maria Kallio (tom 10)
VAARAN JALJILLA
Rebis
2012-10-16
2012-10-16
Sebastian Musielak
rebis Na złym tropie LEENA LEHTOLAINEN

Szybki zwrot akcji pod koniec, jednak brak jednego szczegółu z początku książki podpada. Całkiem fajnie trzyma w napięciu, ale do niezwykłości trochę brakuje.

Zawiła, wielowątkowa, ale spójna historia; Skomplikowana i zaskakująca intryga... tylko jakby naciągana. Miałam wrażenie, że autorka podała inne rozwiązanie zagadki niż planowała rozpoczynając pisanie. Do tego przerażająco plastikowy monolog "wyznania win" - widać każdą książkę można zepsuć, nawet jeśli przez 4/5 opowieści nie można się od niej oderwać.

Moje pierwsze i raczej ostatnie spotkanie z pisarką, gdyż "Na złym tropie" nie wzbudziło we mnie chęci sięgnięcia po inne pozycje. Czegoś mi brakuje w stylu Leeny Lehtolainen, chociaż oczywiście powieść napisana na przyzwoity poziomie jezykowym. Wydaje mi się jednak, że od kryminału wymaga się głównie wciągającej i zaskakującej fabuły, co w przypadku "Na złym tropie" nie do końca się sprawdza. Historia wciąga, ale niewybaczalne jest to, że bardzo łatwo domyślić się, kto jest sprawcą i jak rysuje się cała intryga. Przeszkadza mi też swoisty chaos, pomieszane wątki, mnóstwo epizodów, które niewiele wnoszą. Uważam, żę powieść nie jest najgorsza, ale daleko jej do prawdziwego kryminału "z krwi i kości".

Morderstwo w "rodzinie".

Morderstwo w "rodzinie".

Książka całkiem fajna...chociaż po tylu przeczytanych kryminałach od razu się domyśliłam kto jest mordercą...w sumie tytuł też trochę podpowiada, by na całą sprawę zerknąć pod innym kątem...teraz sięgam po drugi tytuł tej autorki z główną bohaterką Marią...

Czytałam parę książek tej autorki i przypadły mi do gustu, ta książka również. Dobrze napisana, lekka, wciągająca.

To pierwsze powieść Leeny Lehtolainen, po którą sięgnęłam, niestety brakuje jej tego "czegoś", niby poprawnie, ale jakoś mnie nie wciągnęła, a jej przeczytanie zajęło mi znacznie więcej czasu niż zwykle.

Kiedyś czytałam poprzednie książki tej autorki, dlatego żyjąc pozytywnym wspomnieniem jej twórczości sięgnęłam po Na złym tropie. Książka trochę mnie rozczarowała, dopiero ostatnie 100 stron nabrało dynamiki i zaczęło mnie wciągać. Spodziewałam się czegoś więcej dlatego taka ocena.

Niestety nie najlepszy kryminał moim zdaniem. Jakoś nie mogłam wczuć się w historię, świat przedstawiony przez autorkę. Świat sportowców (choć na szczęście nie było go za wiele) to nie dla mnie. Też trudne, typowe dla kraju autorki imiona i nazwiska nie ułatwiały czytania, czasami gubiłam się, kto jest kim.
Na plus: okładka i tytuł (pasuje idealnie), zakończenie zaskakujące, choć pewnej rzeczy się już wcześniej domyśliłam.
Jest pościg za mordercą, ale we mnie nie wzbudził jakiś większych emocji.

Na plus: okładka i tytuł (pasuje idealnie), zakończenie...

Dokładnie rok temu wydawnictwo Rebis zapowiedziało powrót fińskiej pisarki Leeny Lehtolainen na polski rynek. Jako, że dotychczas zdążyłam polubić jej serię kryminalną o rudowłosej komisarz Marii Kallio, fakt ten niezmiernie mnie ucieszył. Od tamtego momentu zaczęłam odliczać miesiące do ukazania się kolejnej części wspomnianej serii, nastawiając się na wyśmienitą ucztę czytelniczą. Miesiące mijały i wreszcie nadszedł upragniony dzień. Nie zastanawiając się ani chwili zamówiłam książkę, którą dodałam do swojej domowej biblioteczki, gdzie cierpliwie czekała na swoją kolej.

Nadszedł dzień kiedy sięgnęłam do niej z wielkim zapałem aczkolwiek radość ta nie trwala długo. Już na "dzień dobry" zirytowałam się, kiedy to okazało się, że "NA ZŁYM TROPIE" nie jest ciągłą kontynuacją poprzednich części. Otóż jak dotąd na naszym rynku OD ŚRODKA ukazała się "Kobieta ze śniegu", która oryginalnie jest czwartą częścią cyklu, później "Spirala śmierci" jako piąta oraz "Pod wiatr" jako szósta.
Pal licho, że nie ukazały się pierwsze trzy, dzięki świetnej narracji głównej bohaterki mamy też retrospekcje w czasie dzięki czemu mamy jakiś ogólny ich zarys. Ale kiedy kolejna okazuje się być 10-tą częścią to już samo to nawet najbardziej świętego wyprowadziłoby z równowagi. Zaczęłam się zastanawiać czy ktoś jeszcze w naszym kraju myśli logicznie, ale ten mały incydent nasuwa nam odpowiednie wnioski, których przytaczać nie ma sensu. Z trudem przełknęłam tą gorzką pigułkę rozczarowania i poniekąd rada z tego, że przynajmniej mogę przeczytać "coś" niekwestionowanej królowej finskiego kryminału zabrałam się za zgłębianie lektury.

Jak brzmi krótkie streszczenie na tylniej okładce książki, miało być interesująco...i było...przez pierwsze kilka rozdziałów. Później było już coraz gorzej. Nudna, monotonna fabuła, mnóstwo podejrzanych gdzie w pewnym momencie zaczęłam się gubić kto jest kim i co kogo z kim łączy. No i wynurzenia głównej bohaterki, która straciła ikrę godną podziwiu w poprzednich częściach. Niestety Maria Kallio postarzała się, stała się nudna niczym potańcówka dla emerytów, choć i tam zapewne można liczyć na większe fajerwerki. Zabrakło tutaj również mroczności z której słynie literatura skandynawska. Czytając nie odczuwamy tego specyficznego klimatu, tym razem PRZEMINĄŁ Z WIATREM..

Jako, że jestem wytrwała i nie lubię odkładać książki nie przeczytwaszy jej do końca, brnęłam dalej. A dalej było jeszcze gorzej...czytając zaczęłam odliczać strony do końca rozdziału - jest źle, tak pomyślałam. Ale kiedy zaczęłam sobie dzielić tą pozycję na jeden rozdział rano, jeden na popołudnie i jeden na wieczór, do tego licząc strony z każdego rozdziału do zakończenia go - było gorzej niż źle.
Suma sumarum, dzięki swojej determinacji dotarłam do końca, zamknęłam książkę i westchnęłam z poczuciem ulgi, że ten koszmar czytelniczy się już zakończył. Cóż to była za mordęga!!!

"Niezwykła umiejętność Leeny Lehtolainen - łączenie wciągającego kryminału z dobrze opowiedzianą historią o naszej współczesności" jak twierdzi cytat na okładce książki, tym razem nie sprawdziła się i śmiem twierdzić, iż pisarka nie tylko była NA ZŁYM TROPIE sądząc, iż książka o dopingu w sporcie będzie absorbującą i fascynującą lekturą ale i ja ślepo wierząc, iż zaspokoi ona mój "czytelniczy głód" na literaturę skandynawską.

Dodaj cytat z książki Na złym tropie

Video

Video