Zaginiona

Wydawnictwo: Świat Książki
Saknad
83-7391-001-8

Inne wydania

Jest tutaj wszystko, czego można wymagać od thrillera. Tempo, potoczysty język, prawdziwe postaci i dramatyczne rozwiązanie. Karin Alvtegen jest sprawnym narratorem, wie, jak przykuć uwagę czytelników... Łatwo się wczuć w fascynującą intrygę, między innymi dzięki wiarygodnym opisom rozmaitych środowisk i ludzi. Sybilla Forsenström, córka najbogatszego człowieka w pewnym szwedzkim miasteczku,...

Sybilla Forsenström, córka najbogatszego człowieka w pewnym szwedzkim miasteczku, otoczona luksusem, ale pozbawiona ciepła rodzinnego, zakochuje się w chłopaku z warsztatu samochodowego i zachodzi w ciążę. Gdy rodzina oddaje jej dziecko do adopcji, Sybilla ucieka z domu. Wchodzi w świat ludzi odrzuconych, niechcianych, bezdomnych. Dziewczyna z tak zwanego dobrego domu przestaje istnieć. Przez następnych piętnaście lat z własnego wyboru egzystuje poza społeczeństwem, które zatraciło się w pogoni za dobrami materialnymi.
I oto wydarza się coś, co się wydarzyć się powinno. Pewnej nocy przypadkiem znajduje się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Anonimowa od lat, nagle staje się najbardziej poszukiwaną osobą w Szwecji. Czuje się osaczona. Musi uciekać...

źródło opisu: Świat Książki, 2003

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

hanterkaa | 2016-05-08

"Zaginiona" to historia pewnej bezdomnej kobiety,niesłusznie oskarżonej o dokonanie kilku morderstw.Sybilla znajduje się w niewłaściwym miejscu,w niewłaściwym czasie,a lęk przed uwięzieniem nie pozwala jej zgłosić się na policję i wyjaśnić sytuacji.Niespodziewanie kobieta znajduje sprzymierzeńca w nastoletnim Patryku,zafascynowanym życiem bezdomnych.Chłopiec postanawia dowieść tego,iż Sybilla jest niewinna,znajdując prawdziwego mordercę.Trop wiedzie do zmarłego kilka miesięcy wcześniej mężczyzny,którego organy zostały wszczepione ofiarom.Karin Alvtegen może nie napisała najbardziej odkrywczej książki na świecie,ale na pewno udało jej się stworzyć powieść ciekawą,wciągającą i zapewniającą doskonałą rozrywkę.

talka | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Zdecydowanie podpisują sie pod tym że Karin Alvtegen to szwedzka Królowa kryminału. Powieść wciąga od samego początku- do przeczytania w jeden dzień:)

Mika220 | 2015-02-26
Na półkach: 2015 r., Przeczytane

Czytałam ponad miesiąc temu. Ogólnie jest to całkiem dobry kryminał z nutką psychologii, ale jednak niewyróżniający się. Nie ma tu tak dużo do pisania właściwie, dlatego tym razem recenzja będzie krótka. Co do trzymania w napięciu to tego np jak dla mnie za bardzo nie było, ale był dosyć ciekawy. Dobry styl autorki. Szybko się czytało jak pamiętam, ciekawie ukazany jest problem bezdomności. Z drugiej strony zabrakło mi bardziej rozbudowanej psychologii postaci i jak pisała jedna z osób niżej faktycznie czasem retrospekcji z przemyśleniami bohaterki było czasem zbyt wiele. Chwilami było też przewidywalnie, ale ogólnie była to nawet ciekawa pozycja. Daję 6/10, inne książki autorki z tego co patrzyłam powinny być lepsze, więc może kiedyś po nie sięgnę.

Besia | 2015-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Genialne w swoim gatunku, który określiłabym jako książka psychologiczna w połączeniu z dobrym kryminałem. Dająca do myślenia i wysmakowana artystycznie prostota metafor.
Jaka szkoda, że jest to lektura na góra dwa dni, ale może dlatego tak przekonywująca?

Natalia | 2012-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2012

Zawiodłam się na niej. Po opisie spodziewałam się thrillera z prawdziwego zdarzenia, dostałam... jego marną podróbkę. Zdecydowanie za dużo wspomnień i przemyśleń głównej bohaterki, za mało akcji. Książkę ratuje tylko nieprzewidywalne zakończenie. "Zdrada" tej samej autorki jest o niebo lepsza.

malineczka74 | 2010-08-21

Czytałam już od czasów kończa podstawówki wiele kryminałów, ale w wiekszości polskich autorów .Poza "Psami z Rygi" kryminały skandynawskie były mi zupełnie nieznane. "Zaginiona " trafiła do mnie z bibliotecznej półki - sam napis na okładce o autorce "Szwedzka królowa kryminału" zaintrygował mnie i zachęcił do trafności tego określenia.Główną bohaterką książki jest 32- letnia Sybilla ,która pochodzi z bogatej rodziny - jednak od kilkunastu lat wiedzie życie osoby bezdomnej. Sybilla od dziecka była nieszczęśliwa - apodyktyczna matka, patrząca tylko na konwenase i własne konto oraz wiecznie zajęty ojciec nie rozumieli zagubionej i nielubianej przez rówiesników jedynaczki. Dziewczynę pierwszy zaakceptował i polubił mechanik z warsztatu - razem zachwycali się rykiem silnika i przejażdżkami starym samochodem.Dziewczyna zakochała się w nim bez pamięci - czego owocem była jej ciaża.Ojciec dziecka zostawia ją na lodzie , a jej rodzice decydują o oddaniu wnuka do adopcji ,co załamuje młodą...

Henioo | 2013-09-11
Przeczytana: 2013 rok

Świetna książka, z serii tych "jednym tchem". Wciągająca, rewelacyjnie budująca napięcie, naprawdę prawdziwy kryminał.
Jak dobrze pamiętam (czytałem ją na początku roku), było trochę retrospekcji, by wytłumaczyć skąd wzięło się wyalienowanie głównej bohaterki, i te wstawki z przeszłości bardzo mi się podobały.
Bardzo polecam miłośnikom ambitnych kryminałów.

schizma | 2012-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

"Zaginiona" to mój debiut jeśli chodzi o świadomy wybór literatury skandynawskiej. Świadomy na tyle, że idąc do biblioteki wiedziałam, iż wypożyczę coś napisanego w tamtych rejonach świata. Całkiem nieźle trafiłam.

Sybilla mieszkała w luksusowym domu i miała widoki na odziedziczenie fortuny. Ale miała też despotyczną matkę i ojca, który niespecjalnie interesował się swoją córką. Po tym jak rodzice postanowili oddać jej dziecko do adopcji, Sybilla uciekła zamykając za sobą drzwi do przeszłości. Od 15-tu lat żyje wśród sztokholmskich bezdomnych. Ze względu na pieniądze, które raz w miesiącu matka zostawia jej w skrytce pocztowej, aby uciszyć swe sumienie (prawdopodobnie - choć ten wątek nie został do końca wyjaśniony), zostaje przez nich nazwana królową Smalandii. Od czasu do czasu funduje sobie kolację i nocleg w hotelu. Na koszt kogoś spotkanego w hotelowej restauracji. Nie inaczej jest tym razem. Problem w tym, że rano okazuje się, iż mężczyzna został w swoim pokoju...

batatka | 2012-09-25

Bezdomność.
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak to jest nie mieć swojego domu?
Nie mieć dachu nad głową, oparcia w bliskich, nadziei na przyszłość.
Egzystować z dnia na dzień.
Walczyć o to by zachować resztki godności, by nie wzbudzać litości i obrzydzenia.
Nie mieć gdzie spać, co zjeść, jak zadbać o własną higienę.

Jestem po lekturze książki Alvtegen "Zaginiona".
Ponieważ pochłonęłam ją w jeden wieczór, dzielę się z Wami.

Mam wrażenie, że większość z nas nie zastanawia się nad życiowymi problemami, jeśli nie dotyczą one nas bezpośrednio.
Dopiero takie treści, które przypadkowo trafiają do naszych rąk , pozwalają na zastanowienie się nad tym, że obok naszego wygodnego świata istnieje świat ludzkich problemów, bólu, niedogodności.

Wątek bezdomności z wyboru, to jedno, wątek sytuacji, która doprowadza do takiego życia młodziutką dziewczynę z dobrze sytuowanej rodziny, to drugie.
Ile znaczą w naszym życiu rodzice, ich podejście do naszego wychowania, ich wymagania, poglądy,...

Jungra | 2012-07-06
Przeczytana: czerwiec 2012

Książka bardzo mnie pochłonęła. Akcja toczy się szybko i sprawnie. Nie ma żadnych niezrozumiałych faktów,jak to nieraz w kryminałach bywa. Polecam każdemu kochającemu kryminały!