Okładka książki Morderstwo w ciemności

wydawnictwo
Bellona
typ
papier
5,87 (31 ocen i 5 opinii)

Opis książki

W dziesięciu krótkich opowiadaniach autorka zmusza czytelnika do refleksji nad powszednimi przedmiotami, lecz także nad ludzką metafizyką ciekawości, przemijania, miłości i tęsknoty. Wspomina dzieciństwo i młodość, wydobywa z zakamarków pamięci detale, pokazuje w migawkowym ujęciu świat, ludzi i zdarzenia, które budowały osobowość młodej dziewczyny. Niekiedy prosta opowieść prowadzi do przewrotnej puenty niekiedy piętrzy absurdy i dyskretnie podkpiwa z utartych obyczajów. Margaret Atwood pisze też o sztuce pisania książek lecz pod złudnie prostymi wskazówkami doświadczonej autorki kryje się wiele warstw celnych refleksji, zawsze bliskich codziennemu życiu.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Karolina | 2014-02-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Pierwsze spotkanie z Margaret Atwood zakończone porażką. Sama nie wiem o czym czytałam. Może dlatego, że to czytanie nie sprawiło mi żadnej przyjemności, a wrecz przeciwnie, całą swoją silną wolą zmusiłam się do dokończenia tej króciutkiej książeczki.
Może to nie ten czas, może to nie to miejsce.
Nie mówię kategorycznego Nie, ale też nie biegnę z przyjemnością po kolejną Jej książkę.

zaczytAnia | 2012-12-16
Przeczytana: 02 grudnia 2012

W dwudziestu siedmiu (sic!) króciutkich tekstach, które trudno nazwać inaczej niż impresjami, Margaret Atwood zawarła wspomnienia, obserwacje i refleksje m.in. o ludzkiej naturze, mężczyznach i kobietach oraz łączących/dzielących ich (tj. nas) związkach, a także o literaturze i strukturze rzeczywistości.
Ostatnia z tych impresji, "Trzecie oko", być może tłumaczy proweniencję wszystkich poprzednich - kto wie, może autorka opisała świat oglądany trzecim okiem...?

Będę do tych tekstów wracać.

więcej:

Marla | 2011-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 lipca 2011

Dzika przyjemność.

Mariusz | 2013-08-11

Kilka pierwszych opowiadań bardzo dobrych, później niestety gorzej...

artdeco92 | 2010-07-26

Moja ukochana Atwood jak zawsze w formie.

asag | 2014-11-10

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku