Angels & Insects
Anioły, owady
Snoopy

Na książkę składają się dwie nowele o miłości i śmierci, Bogu i naturze. Bohaterem pierwszej jest młody przyrodnik, który po powrocie z zakończonej katastrofą morską wyprawy do Amazonii, pozbawiony dobytku, bawi w gościnie u zamożnego protektora. Zakochany w jego pięknej córce, zostaje wciągnięty w wir niespodziewanych wydarzeń, każących mu dostrzec niepokojące analogie między życiem ludzi i owadów. Druga nowela, o mniej wyrafinowanej intrydze, za to bezkompromisowa w swojej eksploracji zaświatów, rozprawia się z legendą, jaka narosła wokół jednego z największych arcydzieł literatury angielskiej, "In Memoriam" Alfreda Tennysona.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2013-06-17

Oba utwory składające się na tę książkę ("Morpho Eugenia" oraz "Anioł małżeński") w przekonujący sposób oddają duszną i przytłaczającą atmosferę epoki wiktoriańskiej, przesiąkniętej zakłamaniem, pruderią i społecznymi konwenansami.
Ukazują również złożoność i zagadkowość ludzkiej natury, która - mimo świadomości zagrożenia - lgnie do rzeczy niebezpiecznych i tajemniczych.

Czytelnik na pewno nie może pozostać obojętny na klimat utworów, w których świat rzeczywisty przeplata się z aurą magii, tajemniczości i ze zjawiskami nadprzyrodzonymi.
Autorka rozprawia się jednak w "Aniele małżeńskim" z bezkrytyczną wiarą w duchy i możliwość kontaktowania się z nimi na życzenie. Udowadnia, iż naiwny człowiek często pada ofiarą szarlatanów i manipulantów, którzy nie mają nic wspólnego z uduchowionym światem czy geniuszem. A to brzmi dziwnie znajomo nawet w czasach nam współczesnych.

Redhead | 2015-05-18

Zapraszam na bloga Redhead in Wonderland, gdzie dodałam opinię o książce:

ira | 2012-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 marca 2012

Książka składa się z dwóch opowiadań - "Morpho Eugenia" i "Conjugial angel".
"Morpho Eugenia" stylem przypomina mi Edith Wharton i Henry'ego Jamesa, pisarzy, których podziwiam i czytam z przyjemnością.
"Conjugial angel" była trudniejsza w lekturze o tyle, że zawiera wiele poezji, co po angielsku jest szczególnie wymagające.
Tym niemniej, jestem zachwycona faktem, że rozpoczęłam moją przygodę z panią Byatt - przygodę, która, jestem tego pewna, nie skończy się na tym jednym tytule.

iguana | 2016-10-19
Donata | 2016-05-05