Dobre Kości

Wydawnictwo: Bellona

Zbiór dowcipnych, inteligentnych, często również przewrotnych i ironicznych tekstów, w których oglądamy świat i siebie samych z zaskakującej perspektywy noworodka, ważki z innej planety, a nawet plemnika. Królowa Gertruda, matka Hamleta, mówi synowi bez ogródek, co myśli o nim i o jego zabitym ojcu. Macocha z baśni buntuje się i szydzi, że nikt nie słyszał o złych ojczymach. Nietoperz, który nie może o świcie dostać się do zamurowanej jaskini, krzyczy, że mamy różne ideologie nie dla każdego światło oznacza życie. Inaczej też wygląda nowy przywódca świata: jest piękny i wytworny, bo męstwo i podboje już się nie liczą Napoleon w tym gronie nie miałby szans, bo marnie tańczył. Autorka wychwala też biblijne panny głupie, które nie zadbały o swoje lampy, bo dzięki takim jak one powstają opowieści jednocześnie pokazuje, jak można zamordować opowiadanie w trosce o polityczną poprawność, jak gubimy w pamięci i zmieniamy znaczenie tego, co było ważne i istotne dla wcześniejszych pokoleń.

Elwira | 2014-06-08
Przeczytana: czerwiec 2014

Ależ ja b r n ę ł a m przez te teksty... Nie czytałam z przyjemnością, nie zapisywałam, co ważniejszych i znaczących zdań, nie odkrywałam słów a w nich zapisanego sensu. Nic z tego. B r n ę ł a m przez kolejne strony marząc o końcu, a tylko na dwóch tekstach zatrzymałam się z lekkim zainteresowaniem ("Teologia" i "Anioł"). Mimo plastycznego języka i wykorzystania wielu stylistyk, bawienia się gatunkami, chcąc silić się na oryginalność każdego tekstu to... to jednak cytując samą panią Atwood "odmienność jest zabawna, ale wszystko ma swoje granice!", o to to to to to!

Priada | 2015-02-24
Przeczytana: 18 lutego 2015

Najwidoczniej nie zrozumiałam przesłania.
Totalnie nie do ogarnięcia...porażka.

Lavenda | 2011-10-07
Przeczytana: 2009 rok

Pisarkę lubię szczególnie, a zbiorek "Dobre kości", który otrzymałam w prezencie od przyjaciela uzyskał status ulubionego w jej twórczości. Pokrętne, ironiczne teksty na przeróżne tematy, pisane z różnych punktów widzenia, mocno feministyczne, z pazurem - bawią mnie i zachwycają. Co za pióro! Wracam do nich często, za każdym razem smakują wyśmienicie. Uwielbiam monolog Gertrudy - prawdziwy majstersztyk, ale i "Żyła sobie raz" to błyskotliwy, pełen trafnych obserwacji dwugłos, bawią mnie niezmiernie przewrotne "Epolety" i "Jak zrobić mężczyznę". Ogromne wrażenie niezależnie od tego, ile razy bym nie czytała robią na mnie "Anioł" czy "Sceny śmierci". Teksty zebrane w tym cieniutkim tomiku są krótkie, ale niezwykle treściwe, wypełnione świetnymi spostrzeżeniami i zaobserwowanymi prawdami: społecznymi, obyczajowymi, kulturowymi.

Bożena | 2015-12-07

Uwielbiam opowiadania. Moim zdaniem, to jedna z najtrudniejszych(jeśli nie najtrudniejsza) forma prozatorska. Jeśli prozaik radzi sobie z opowiadaniem, to i powieść mu wyjdzie.

Siemomysła | 2016-10-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2016

Podrzucony przez czytacza, któremu ufam. Bardzo piękny zbiorek miniatur literackich. Podoba mi się język, podoba mi się przekaz, poczułam się zachęcona do sięgnięcia po prozę pani Margaret Atwood. Polecam.

tanya | 2011-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Albo nie dorosłam do tej książki, albo zwyczajnie miniaturkowe opowiadania pani Atwood są zbyt oderwane od normalności. Nawet dla mnie.

Karolina | 2012-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Wspaniałe krótkie opowieści z narracją w pierwszej osobie. Czasem Atwood jest złą macochą z bajek (zastanawia się dlaczego nie ma złych ojczymów i gdy ona znęca się nad młodymi dziewczynami, gdzie są wtedy ich ojcowie), czasem matką Hamleta (i mówi, co myśli o jego przeżyciach i postępkach nie owijając w bawełnę), a czasem...nietoperzem. O czymkolwiek by jednak nie pisała wszystkie jej utwory są nasiąknięte przemyśleniami i pełne bystrych uwag przyprószonych zabawną złośliwością. Wspaniała lektura - wbrew pozorom nie dla szybkiego przeczytania, ale dla głębokiego zastanowienia się.

ira | 2012-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Kilka...naście lat temu na pewno by mnie ten zbiorek rozbawił.
Teraz jednak cenię siebie dla siebie, a nie dla mężczyzny, który stoi obok. A doszedłszy do wniosku, że bliżej mi jednak do panny roztropnej, nie głupiej, i wcale mi z tym dobrze, "Dobre kości" przeczytałam i odłożyłam.
Bez emocji.

mineymoe | 2010-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 2010 rok

Niektóre fragmenty błyskotliwe, inne przekombinowane. Ogólnie spodziewałam się czegoś bardziej zaskakującego i przewrotnego.

Agnieszka_Gil | 2012-07-17

Jestem zawiedziona