Nikczemny spisek. Łotrowska opowieść z haniebnymi ilustracjami autorki

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The Willoughbys
literatura angielska

"Powinniśmy chyba być sierotami, prawda?" – zasugerowało pewnego dnia jedno z rodzeństwa Willoughbych. Wszyscy czworo należą do rodziny w staroświeckim stylu, a ich rodzice – no cóż, ich rodzice pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Dzieci, przypominając sobie bohaterów i bohaterki książek takich jak "Ania z Zielonego Wzgórza" czy "Pollyanna", zawiązują diaboliczny spisek, aby móc zmienić się w szlachetne i ujmujące sieroty. Nie wiedzą jeszcze, że pan i pani Willoughby sami zaczęli już pracować nad swoim do cna nikczemnym planem, zainspirowanym inną znaną i lubianą bajką na dobranoc: opowieścią o Jasiu i Małgosi…

W tej niezwykłej książce, która zachwyci miłośników "Serii niefortunnych zdarzeń" Lemony'ego Snicketa, pojawiają się złoczyńcy, dobroczyńcy, rzeczowe nianie, porzucone niemowlęta, dawno zaginieni spadkobiercy i miłość w jesieni życia. Zdobywczyni prestiżowej nagrody Newbery Medal, Lois Lowry, składa hołd klasyce literatury tą przezabawną i zdecydowanie "staroświecką" parodią.

źródło opisu: nota wydawcy

Czytałam ją z takim impetem że skończyłam w 2 dni. Uwielbiam ją i powracałam do niej już około trzech razy :)

buschka | 2011-01-12

Pewnego dnia trafiłam na książkę Lois Lowry, „Nikczemy spisek. Łotrowska opowieść z haniebnymi ilustracjami autorki”. He he. Już sam tytuł daje wiele do myślenia. Co prawda nie zauważyłam w tej książce haniebnych rysunków w takim rozumieniu, w jakim ja je pojmuję. Chyba, że weźmiemy pod uwagę fakt, że obrazki wyglądają, jakby rysowała je 5-6 letnia dziewczynka, a stworzyła je przecież dorosła kobieta. He he. Cała książka utrzymana jest w konwencji sensacyjnej opowiastki o tym, jak dwa „wrogie” sobie obozy próbują się nawzajem wyeliminować ze swego życia.

A kto wchodzi w w skład obu obozów? Otóż, ta sama rodzina! Rodzina Willoughby. Tylko w jednym obozie znajdują się rodzice, w drugim – dzieci. Obie zaś grupy starają się pozbawić życia, domu i przyszłości siebie nawzajem. Rodzina Willoughby jest baaaardzo staroświecka i zdaje się swą staroświeckość traktować jak jedyną, naprawdę istotną w życiu wartość. Jak wiemy, dawne staroświeckie rodziny, często były baaardzo okrutne wobec...

Leelunia | 2013-09-08
Przeczytana: 07 września 2013

Momentami zabawna, ale z reguły irytująco denna książeczka o rodzinie patologicznej, w której rodzice dążą do pozbycia się dzieci i na odwrót. Nie dajcie się nabrać na tytułową "staroświeckość". Wydaje mi się, że ma ona polegać na umieszczeniu słowniczka z banalnymi wyrazami na końcu książki. Moje pytanie: dla kogo? Dla autorki czy dla czytelników?

Róża_Bzowa | 2011-10-10
Przeczytana: 09 października 2011

Weź garść przewrotnego poczucia humoru, pół szklanki niezbyt ostrej makabry, szczyptę staroświeckości, dopraw odrobinką klasycznych opowieści o sierotach a otrzymasz tę smaczna opowieść.
Smacznego! :-)

Czytelnick | 2013-01-20

Bardzo nastrojowa i ciepła opowieść napisana w orginalny, jak by powiedziała Lois Lowry:staroświecki sposób, z zaskakującym zakończeniem. Doskonała na zimne, smętne wieczory.
PS.
Wspaniały pomysł z tym glosariuszem.

porządekalfabetyczny | 2011-12-13

Tym razem wybrałam się na badania terenowe, żeby dowiedzieć się,kiedy właściwie książki się psują. Bo że najlepsze są te dla dzieci, wiadomo, one po prostu nie zgadzają się na byle co. Nie mówię oczywiście o tych poprawionych (żeby nie było za smutno) klasycznych bajkach sprzedawanych w niby-ładnych, twardych okładkach w supermarketach. Myślę o Brombie, 'Nusi i wilkach', Muminkach,'Dzieciach z Bullerbyn', Kubusiu Puchatku, 'Bajkach na dłuższą metę','Ja ciebie wyleczę powiedział miś',och długo by można i bez końca.

Wdepnęłam ostatnio w coś, co się nazywa 'Upadli' i takiej jest też jakości. Czytają to chyba 15-latki. Zaczęłam więc sprawdzać, co czytają dzieci w wieku między panną Z., której czytam na dobranoc a zidioceniem około piętnastki i wszystko, co znalazłam, okazało się być lepsze:

'Nikczemny spisek'. Smaczne.

'Tygrys się budzi'. Dobre.

'Opowieści grozy wuja Mortimera'. Duże miau!

Jaki stąd wniosek? Oj, nie wiem, czy chcę...

Zosia | 2013-06-20
Przeczytana: 31 maja 2013

SUPERCIEKAWA KSIĄŻKA, KTÓRĄ PRZECZYTAŁAM W ZALEDWIE GODZINĘ. DZIĘKUJĘ AUTORCE, ŻE JĄ NAPISAŁA ;)

Po prostu genialna. Idealna dla fanów 'Serii niefortunnych zdarzeń'.

endorfina227 | 2013-02-14

Ciekawa książka. Jedna z moich ulubionych.

Parodia Serii Niefortunnych Zdarzeń