Matylda

7,29 (1953 ocen i 163 opinie) Zobacz oceny
Matilda
powieść dla dzieci
Eudaimonia

To nie będzie kolejna nudna lektura. Kolejna fantastyczna książka autora Charliego i fabryki czekolady wprowadzi Cię w pełen przygód świat Matyldy, bohaterki filmu o tym samym tytule. Nie ma tu zwykłej szkoły – jest za to dyrektorka, która w wolnym czasie… rzuca uczniami na odległość. Nie ma troskliwych rodziców – tylko mama i tata zajęci oglądaniem telewizji. Ale jest za to prawdziwy...

Nie ma tu zwykłej szkoły – jest za to dyrektorka, która w wolnym czasie… rzuca uczniami na odległość. Nie ma troskliwych rodziców – tylko mama i tata zajęci oglądaniem telewizji. Ale jest za to prawdziwy geniusz, Matylda, która przeczytała wszystkie książki w bibliotece i wie, jak dać nauczkę niedobrym dorosłym!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Książniczka | 2016-12-20

Matylda to genialna (dosłownie!) dziewczynka, która ma naprawdę koszmarnych rodziców. Przekonani o swojej wyższości, inteligencji, mają całkowicie zaburzony obraz siebie i zupełnie nie dostrzegają, jak bardzo niezwykłe jest ich dziecko...

Matylda jest tak niezwykła i cudowna, że ja też natychmiast ją pokochałam - i to sprawiło, że ta książka aż tak mnie zauroczyła. Kilkulatka, która czyta Dickensa?? Jak można jej nie uwielbiać?:). W porównaniu z nią jej rodzice wydają się być naprawdę potworni i godni pożałowania, a ich głupota, przyziemność, próżność i bezduszność aż bolą... Matylda jednak wymyśliła własny sposób, by znieść to, co ją spotyka z ich strony na każdym kroku...

Dahl ma niezwykły talent - połączył ważny temat z humorem. wiele razy podczas czytania czułam złość, ale jeszcze częściej głośno się śmiałam. Innym razem ogarniało mnie rozczulenie. Bardzo żałuję, że odkryłam "Matyldę" tak późno, wiem teraz, że to będzie jedna z moich ulubionych książek.

Kiwi_Agnik | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

"Matylda" niezwykła powieść o niezwykłej dziewczynce.
Wychowałam się na niej, sentyment pozostał, ale dziś inaczej ją odbieram.

Cięty humor, zabawne dialogi i piękne przesłanie.

| 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, ***7

Hmm... To chyba książka o mnie: "Nie ukończywszy nawet pięciu lat [Matylda] czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka".
Wprawdzie w wieku pięciu lat nie miałam takich ambitnych lektur, w związku z tym, że nie umiałam czytać, ale jest o książkach?! Jest! No więc... to chyba książka o mnie, a przede wszystkim dla mnie :D

Książka z ilustracjami Quentina Blake, wyróżniona tytułem najlepszej powieści dla dzieci 1988 roku. Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu… głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar ? tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochane nauczycielce

Ta książka jest po prostu PIĘKNA!!! Przedstawia historię Matyldy, niezwykle uzdolnionej dziewczynki, którą rodzice ignorowali i nie popierali jej zamiłowania do książek. Ta niespotykanie inteligentna osoba była wspierana przez jej panią wychowawczynię, panią Miodek, która tak, jak ona nie miała łatwego dzieciństwa... Wcześniej jednak pani od biblioteki publicznej, do której Matylda przychodziła potajemnie, dała jej możliwość nie tylko korzystania z książek w czytelni, ale również w domu. Gdy Matylda zaczęła chodzić do szkoły, pojawiły się nowe problemy... Dręczona już nie tylko przez rodziców, ale również przez panią Pałkę- dyrektorkę szkoły- odkrywa w sobie niezwykłą moc, ale o tym dowiecie się już bezpośrednio z powieści pt.: "Matylda"...
Tak naprawdę wszystko mi się w niej bardzo podobało, ale uważam, że niekiedy kary wymierzane rodzicom dziewczynki są okrutne... Oczywiście serdecznie wszystkim polecam!!! :D

Margo | 2013-11-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wzruszająca opowieść o małej dziewczynce Matyldzie, która kocha czytać książki. Niestety jej rodzinę można nazwać bandą przygłupów. Jej matka w ogóle nie zajmuje się dziećmi czy choćby nawet domem. Ojciec Matyldy sprzedaje używane samochody- często dzięki swoim przekrętom- i nie wydaje się być zadowolony z tego, że dziewczynka przejawia jakiekolwiek zainteresowanie znienawidzonymi przez niego książkami. Dziewczynka ma też brata, który jest "oczkiem w głowie" rodziców i bynajmniej jest z tego zadowolony. Dziewczynka jest osamotniona... Jednak okazuje się że wcale nie jest taka bezbronna na jaką wygląda. Za wszystkie przykrości, które wyrządzają jej bliscy mała odpłaca im się po stokroć. Książka jest pełna momentów, które wręcz oburzają czytelnika. Jednak znajdziemy w niej również powody do śmiechu :) .Kocham historie, które mają dobre zakończenie i ta książka z pewnością się do nich zalicza.

MariaMR | 2013-02-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lektury
Przeczytana: 03 lutego 2013

"Matylda" to cudowna książka, niesłychanie przesympatyczna, którą czyta się łatwo, przyjemnie i z uśmiechem na ustach.

Książka opowiada o przeżyciach małej dziewczynki o imieniu Matylda, która okazuje się być geniuszem.
W wieku niespełna pięciu lat potrafi już czytać wszystko, co wpadnie jej w ręce, nawet powieści Dickensa czy Hemingwaya. Potrafi także w szybkim tempie i z zaskakującą dokładnością rozwiązywać zagadki matematyczne.
Niestety owe zdolności nie są wcale doceniane przez rodzinę dziewczynki. Zarówno rodzice, jak i starszy brat, uważają miłość Matyldy do książek za kompletną bzdurę i stratę czasu. Do głowy im nie przychodzi, by zastanowić się nad tym, skąd dziewczynka ma takie zdolności i jak jej pomóc w dalszym ich rozwijaniu.
Ktoś jednak dostrzeże zdolności tej uroczej dziewczynki. To przemiła nauczycielka, Winia Miodek, która wprowadzi Matyldę w szkolny świat i zachwyci się umysłem tej młodej osóbki. Z kolei Matylda odkryje w sobie jeszcze inne, cudowne zdolności i...

Jolantino | 2011-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Bardzo sympatyczna, a przede wszystkim śmieszna książka dla... no właśnie. Dla kogo? Z wiekiem spojrzenie na te książkę jest inne. Gdybym miała 5 lat, Matylda byłaby zapewne wzorem do naśladowania, moim idolem. A teraz?
Dobiło mnie zachowanie jej rodziców. Było okropne. Może miało to tylko dodać komizmu i przyczynić się do Happy Endu, ale według mnie to było mocno przesadzone.
Jak na nią spojrzę w wieku 30. lat?
Książka ciekawa, komiczna, miejscami zaskakująca. Jednak to tylko pozycja dla przedszkolaków. Starsi dostaliby zawału.
Ale takich Matyld (nie patrząc na jej umiejętności telekinetyczne) w naszym społeczeństwie jest coraz więcej.

suzi900 | 2017-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2017

"Matylda" urzekła mnie od pierwszej linijki. To urocza opowieść o rezolutnej i niezwykle inteligentnej, stłamszonej przez rodziców dziewczynce, która próbuje naprawić wypaczony przez żądzę pieniądza świat dorosłych.
Kapitanie przerysowane postaci i przede wszystkim świetne ilustracje nadają książce niepowtarzalny charakter.
Ale najważniejsze dla mnie jest to, że książka urzekła również moje dzieci. Nie zważając na zmęczone oczy starej matki wciąż prosiły o więcej i więcej.
Od zawsze staram się zaszczepić w moich dzieciach miłość do czytania podsuwając Im ciekawe pozycje. Myślę, że "Matylda" bezbłędnie wpisała się w ten mój plan.

Yevoni | 2016-02-09
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe

Wybitna książka, którą pomimo upływu lat pamiętam do dziś. Pochłonęłam ją w jeden dzień czytając z wypiekami na twarzy.
Pouczająca, z dreszczykiem przygody, zabawna. Przeżywałam każdą przygodę z tą małą, niezwykle pomysłową i dzielną dziewczynką.
Jeśli miała bym podarować dziecku jakąś książkę, była by nią właśnie "Matylda".