Utwór o matce i ojczyźnie

Wydawnictwo: Ha!art
9788389911926
Socik89

„Utwór o Matce i Ojczyźnie Bożeny Keff dotyczy ideału i konkretu, ideałów matki i córki oraz ich praktycznych realizacji, ideału ofiarnictwa oraz przetrwania, ukrytej bezwzględności tych, którzy byli ofiarami i przetrwali, a wreszcie konceptu przekraczającego zwykłą państwowość, czyli ideału ojczyzny, na którą, jak uczą tego dziewiętnastowieczne nacjonalizmy, składa się ziemia i krew. Zamiarem Keff było stworzenie utworu, który podobnie jak Maus przełamywałby granice formalne, a do tego stawiałby w narracyjnym centrum nie przedstawiciela bądź przedstawicielkę pokolenia, które przeżyło Holokaust, lecz ich już dorosłe dziecko.”

Z posłowia Marii Janion i Izabeli Filipiak

źródło opisu: http://www.ha.art.pl/sklep/index.php?p138,utwor-o-matce-i-ojczyznie

źródło okładki: http://www.ha.art.pl/sklep/index.php?p138,utwor-o-matce-i-ojczyznie

Socik89 | 2011-02-12

Polecam wszystkim przeczytanie książki. Jest to lektura, w którą trzeba się "wczytać" na spokojnie, bez pośpiechu, z refleksją. Pokazuje patologiczno-pasożytniczą relację na linii matka-córka, relację kobiety, która przeżyła Holocaust, z kobietą, która chce żyć normalnie, w spokojnych czasach. Utwór uświadamia, że ofiarami wojny sa nie tylko Ci, którzy w niej bezpośrednio uczestniczyli, ale i kolejne pokolenia- córki, synowie, wnukowie. Potrafi zaszokować. Polecam wybranie się do teatru, obejrzenie inscenizacji, pomoże to z pewnością w lepszym zrozumieniu książki (tak było w moim wypadku).

| 2011-11-14
Przeczytana: czerwiec 2009

Utwór-potwór - tak określiła swoją książkę - "Utwór o matce i ojczyźnie" - Bożena Keff. To książka o Żydach i ich Holocauście, przepełniona aluzjami do romantycznego "Pana Tadeusza" i romantycznych "Dziadów". Romantycznych i martyrologicznych! Ile jeszcze martyrologii w polskiej literaturze? Ile jeszcze martyrologii w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym, odmienionej przez wszystkie przypadki? W "Utworze o matce i ojczyźnie" wątkom historyczno - politycznym towarzyszy feminizm (jak piąte koło u wozu?). Jakbym chciała, żeby ktoś tę książkę zrozumiał i uznał!
Utwór-potwór to poniekąd rozliczenie z własnym życiem, z dzieciństwem, z matką - Bożena Keff zwierzyła się z tego redaktorce "Dużego Formatu" w 2008 roku, tuż po wydaniu książki. Jednak rozliczenie z własną historią zostało przez samą autorkę zuniwersalizowane. Utwór-potwór to dramat z udziałem złej matki i złej córki. Matka jest złą matką, ponieważ odbiera córce wolność i możliwość decydowania o sobie, mówi do niej: Ty...

Monika | 2016-04-18
Przeczytana: 2010 rok

Trudny, ale ważny poemat o przenikaniu wzorów kulturowych na różnych poziomach: psychiki, społeczeństwa, polityki, stosunku do historii. Keff buduje opozycję do "Ojczyzny", pokazuje, że ważną jej częścią jest "Matczyzna", czyli wszystko to, co kobiece, a do tej pory zbyt często niewidoczne i niedoceniane. Bycie matką, bycie córką, bycie Polką - wszystko w tym niezwykłym utworze miesza się i przenika. Do tego brawurowy spektakl Jana Klaty na podstawie poematu - prawdziwa uczta dla ducha.

Dorota | 2013-03-24
Przeczytana: 19 marca 2013

"Utwór..." powinien przeczytać każdy, kogo interesuje motyw Holokaustu w literaturze. Keff potraktowała go niebanalnie - pokazała, co czuje dziecko wychowywane w atmosferze pamięci o tej zagładzie. Sportretowała dwie kobiety, matkę i córkę, które niszczy i odsuwa od siebie historia tej tragedii. Napisała o tym, jak matka, niemogąca wyzbyć się poczucia winy za przeżycie i niepotrafiąca żyć "normalnie", okalecza siebie i swoją córkę, jak nieodwracalnie niszczy relacje między nimi. Pokazała, jak dziecko zostaje ubezwłasnowolnione i zdeterminowane przez to, co przydarzyło się rodzicowi.
"Utwór..." z pewnością jest wart przeczytania, ponieważ pokazuje, że każda żałoba musi mieć swoje granice, aby nie doprowadzić do nieszczęścia.

Snoopy | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

"Utwór" bardzo osobisty, odważny i bolesny. Narusza wielorakie tabu, zaskakuje i wierci w głowie i sercu. Mocna rzecz!

pulcinella | 2011-04-26

To utwór z grupy tych, których nie czyta się dla przyjemności, ale tekst literacki dostarcza głebokich przeżyć, intelektualnie inspiruje, "sięga twych trzew i zatarga". Nie wszyscy to cenią i lubią. Ja tak.

Metal Szlachetny | 2016-11-22
Zocha Kochan | 2016-09-08