Hobbit

4 081
2 020
9788324152063
LubimyCzytać

Pierwsza książka Tolkiena zdobyła tak ogromną popularność, że dziś trudno wręcz spotkać kogoś, kto nie słyszałby o hobbitach. Od 1937 roku jest nieprzerwanie wznawiana na całym świecie.Tolkien napisał ją dla swoich dzieci, ale stała się klasyką i wstępem do Władcy Pierścieni.To właśnie w Hobbicie Tolkien po raz pierwszy odmalował wypełnioną przez smoki, czarodziei i magiczne przedmioty krainę, którą przemierzają niezwykli bohaterowie w odwiecznej walce dobra ze złem.Hobbit to opowieść o niezwykłej podróży podjętej przez krasnoludy, które wyruszają wykraść strzeżone przez smoka złoto. Ich nieoczekiwanym partnerem staje hobbit Bilbo Baggins. Bilbo, jak wszyscy hobbici, bardzo sobie ceni dobre jedzenie, spokój i wygodę, ale jego udziałem staje się wielka przygoda...

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Marlena | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

"Hobbit" nigdy nie znalazł się w moim kanonie lektur; filmy na podstawie książki też omijałam zawsze szerokim łukiem, wierząc, że wreszcie sięgnę do źródeł. Dziewicza lektura utworu Tolkiena sprawiła mi zatem wiele niespodzianek.
Czytając "Hobbita" czułam się jak mała dziewczynka, której znakomity gawędziarz opowiada wieczorem przy ognisku prastare legendy. Zatraciłam się w tym fantastycznym świecie bez reszty, razem z krasnoludami i Bilbem ruszyłam w niebezpieczną wyprawę - a to wszystko nie ruszając się z fotela! Plastyczne opisy sprawiły, że wyobraźnia pracowała na zwiększonych obrotach.
Cieszę się, że wreszcie nadrobiłam zaległości i poznałam "Hobbita". Przyjemna lektura zarówno dla młodszych jak i dla tych trochę starszych czytelników.

Marcin Szajda | 2009-11-25

Książka idealna na rozpoczęcie przygody ze Światem Tolkienowskim. Krótka, lekka i idealnie wprowadzająca w świat Śródziemia.

Aaron | 2013-05-07
Przeczytana: maj 2013

Ta książka to prawdziwe arcydzieło i najlepsza lektura szkolna jaką kiedykolwiek czytałem. Znakomicie wprowadza w świat hobbitów, goblinów, krasnoludów, trolli, orków i innych stworzeń, które są we Władcy Pierścieni. Jest to utwór, który po przeczytaniu na długo się będzie pamiętać.

John Ronald Reuel Tolkien miał niesamowitą wyobraźnię, aby stworzyć tak wybitną książkę dlatego jest jednym z moich ulubionych autorów.

Uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Serdecznie polecam.

Carline | 2011-05-07
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 maja 2011

Długo nie mogłam przekonać się do tej książki. Wciąż odmawiałam usilnym namowom mojej koleżanki, która nie odpuszczała. Stwierdziła, że skoro chcę zacząć "Władcę Pierścieni" i jestem miłośniczką fantasy, muszę znać tę lekturę. Jak widać, w końcu mnie przekonała!

Głównym bohaterem jest hobbit, a dokładnie Bilbo Baggins - niskiego wzrostu, bez brody, o skłonnościach do tycia. Jego głównym zajęciem jest jedzenie, które przygotowuje sam i tylko dla siebie. Niby lubi gościć u siebie przyjaciół, ale z drugiej strony jest niechętny, aby jako gospodarz poczęstować ich przysmakami. Nawet przez głowę by mu nie przyszło, że jego dawny przyjaciel-czarodziej, Gandalf ma dla niego plan. Czeka go trudna podróż wraz z krasnoludami, a każdy z nich miał jeszcze nieraz zatęsknić za bezpiecznym domem i pożałować swojej decyzji, aby odebrać groźnemu smokowi skarb.

Już od pierwszych stron polubiłam sposób pisania Tolkiena. Jego barwny opis miejsc i postaci sprawiło, że miałam ochotę uwierzyć...

hanterkaa | 2016-11-27
Na półkach: 2016, Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2016

Oj,jak ja żałuję,że sięgnęłam po wybitne dzieło Tolkiena dopiero teraz.Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron.Powodem tego jest prosty język,którym została zapisana.Pojawiło się wiele opisów miejsc,w których przebywali bohaterowie.Są one długie,ale jakże szczegółowe.Uważam to oczywiście za plus.Dzięki nim łatwo można wyobrazić sobie jak wygląda świat opisany przez autora,bohaterowie oraz różne dziwne stworzenia,które pojawiły się w tejże książce.Główną zaletą tej książki jest świetna narracja,a także połączenie elementów śmiesznych i nieco przerażających.Dzięki temu wzbudza ona nie tylko zaciekawienie,ale i uśmiech na twarzy każdego czytającego.Nie można czytać jej bez emocji,ponieważ doskonale oddziałuje na wyobraźnię.
"Hobbit,czyli tam i z powrotem" to książka niezwykła.Emocjonująca wyprawa kompanii wciąga od pierwszej do ostatniej strony,pozwalając poczuć ten zew przygody,do której żywo będzie chciało się wracać.Już nie mogę się doczekać kiedy zacznę trylogię"Władcy...

Ettelea | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

W Hobbitonie, przy Pagórku,
fantastycznej tej krainie.
Ma początek podróż owa,
która chwałą w świecie słynie.

Wśród uroków gór i lasów
żyją elfy, krasnoludy
oraz Bilbo, hobbit dzielny,
co uchroni ich od zguby.

Przygód on przeżyje wiele.
Będą smoki, wilki, trolle
i gobliny, mroczne stwory,
co sprowadzą nań niedolę.

Góra złota gdzieś tam czeka.
Skryte tarcze, miecze, zbroje.
A maleńki nasz przyjaciel
cwałem rusza na podboje.

Z towarzyszem swym, Gandalfem,
czarodziejem sławy wielkiej,
czoła maszkarom złym postawi
i zdobędzie łaski wszelkie.

Gdy wieczorem przy kominku,
pyka cicho swoją fajkę.
Ze wzruszeniem wciąż wspomina,
tę magiczną, dziwną bajkę.

A Was mili czytelnicy,
Niech zachęcą słowa pieśni,
bo wśród Mglistych Gór wciąż czeka
podróż, która Wam się nie śni.

Ola Grzybowska | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Wykreowany przez Tolkiena świat jest niezwykle dopracowany. Powieść napisana jest prostym językiem, występują w niej barwne i ciekawe opisy. Zadziwił mnie fakt, że w krótkiej książce autor zdołał zmieścić tak wiele fantastycznych przygód Pana Bagginsa i jego towarzyszy. Warto ją przeczytać jako wstęp do Władcy Pierścieni. Polecam każdemu czytelnikowi!

orchideaidea | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Jedna z książek, które mimo, iż nie są gatunkowo w moim guście, to i tak postanowiłam, że prędzej czy później się z nimi zapoznam.

"Hobbit" przeleżał na mojej półce ładnych kilka lat i chociaż tematyką bardziej wydaje się być odpowiedniejszą lekturą dla dzieci i dorastającej młodzieży, to zgodnie z opisem zamieszczonym na okładce mojego wydania, starsi czytelnicy również znajdą w tej książce coś dla siebie. Zachowania postaci wykreowanych przez Tolkiena niczym nie odbiegają od znanych nam z życia reakcji ludzkich. Chciwe i często lekkomyślne krasnoludy, mściwe i pełne okrucieństwa gobliny, podstępny Gollum to postaci, które pomimo, że nie są istotami ludzkimi, to jednak do złudzenia wiernie oddają postrzeganie świata przez człowieka.
Oczywiście każdy ma prawo do własnej interpretacji.
Dla mnie jednym z ciekawszych wątków okazał się moment, w którym pozostawiony na pastwę losu Bilbo, całkowicie zależny od krasnoludów, został przez nie porzucony w ciemnych tunelach goblinów....

Marta | 2012-12-05
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2012
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Wstyd się przyznać, ale przeczytałam "Hobbita" dopiero teraz. Pozostałą twórczość J.R.R. Tolkiena znam dość dobrze, jednak do pierwszej powieści mistrza fantasy długo nie mogłam się przekonać. Zapewne przez wzgląd na krasnoludy, które zdecydowanie nie należą do moich ulubionych fantastycznych postaci. Teraz jednak niesiona ogólnym podnieceniem związanym z ekranizacją dzieła Tolkiena postanowiłam najpierw przeczytać książkę, a później zobaczyć film.
Wierzę, że samego autora nie trzeba nikomu przedstawiać. Krótko mówiąc J.R.R. Tolkien wykładał język staroangielski na uniwersytecie w Oxfordzie, był wybitnym i cenionym filologiem i filozofem. Można go nazwać ojcem gatunku fantasy. Stworzył najpopularniejszy, najbardziej precyzyjny i niesamowity świat fantastyczny – Śródziemie. Dla swojej krainy wymyślił całą mitologię, historię, język. Teksty uzupełnił licznymi mapami. „Hobbita” napisał autor dla swoich dzieci. Jest to również jego pierwsza, opublikowana powieść. Historia Niziołka z...

klarita | 2013-09-20
Przeczytana: 16 września 2013

O tej książce nie da się powiedzieć ani jednego złego słowa. To oczywisty klasyk !!!!!!!
Jest arcydziełem którego nie trzeba szczególnie przedstawiać, ponieważ każdy, nawet dziecko dobrze ją zna.
Napisana jest przyjemnym i lekkim stylem dzięki czemu czytelnik szybko się wciąga.
Książka jest idealna dla każdego w każdym wieku nawet dorosły będzie się świetnie przy niej bawił a właśnie o to szczególnie chodzi.
Jeżeli ktoś czytał książkę z powodu filmu także się nie zawiedzie, ponieważ to chyba jedyny film, który zawiera tak dużo sytuacji z książki, na której się opierał.

Gorąco polecam !!!!!!! ;]

Literacki Horoskop LC – Książkowy Koziorożec

Koniec roku za pasem, a to oznacza, że nadchodzi czas Koziorożca, najambitniejszego ze wszystkich znaków. Znaku, którego planetą jest Saturn, kolorem zielony, a ulubionym dniem – sobota. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb.

Nowe stare lektury