Gringo wśród dzikich plemion

Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
1 129
2 530
3 711
3 795
1 084
geokuba

Jest to książka przygodowa i podróżnicza. Mądra, a jednocześnie pełna humoru. Sprawia, że Czytelnik zaczyna się głośno śmiać. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata. Wojciech Cejrowski zabierze Państwa na wyprawę do ostatnich dzikich plemion. Pierwsze egzemplarze Gringo wśród dzikich plemion trafiły do księgarń w dniu moich urodzin w czerwcu 2003 roku....

Pierwsze egzemplarze Gringo wśród dzikich plemion trafiły do księgarń w dniu moich urodzin w czerwcu 2003 roku. Egzemplarz nr 500.000 zaksięgowano jako sprzedany w czerwcu 2011. Osiem lat na rynku i wciąż na listach bestsellerów. Złota książka!
Pół miliona egzemplarzy to w Polsce nakład kolosalny - dlatego świętujemy i dlatego wymieniliśmy okładkę na złotą. Złota książka - jak złota płyta.
Często mi Państwo mówią, że lekko się czyta. Wiem, ale jeśli ktoś myśli, że to dlatego, że mam lekkie pióro, to ciężko się myli - ja tę książkę pisałem z mozołem przez trzy lata. Czyta się lekko, bo jest wypracowana, wycyzelowana, a właściwie... wypocona. Wspominam o tym nie po to, żeby się użalać, ale po to, by ktoś, komu teraz idzie pod górkę, wiedział, że wysiłek popłaca. Nie ustawajcie w drodze! I bądźcie cierpliwi - na dobre owoce warto czekać latami. Ja na przykład czekam sobie teraz na ten moment, kiedy przekroczymy milion. Czekam - i nigdzie mi się nie śpieszy.
Wojciech Cejrowski

Przeczytana: 06 października 2015

Ciut chaotyczna.
Ździebko niezborna.
Krztynę rozczochrana. :)
Literacki zaczyn. Prozatorskie zarzewie.
Tak można się odnieść do pierwszego foliału Cejrowskiego.
Tak go można odebrać. Jako raczkującego w tej materii.
Porusza mnóstwo kwestii. Konfrontuje nas z deszczem zagadnień. Podnosząc przy tym multum wątków. Tak, że gubimy myśl przewodnią.
Plusy ujemne ?
Literacko nieskładna. Plusy dodatnie? Wystąp !
Definiuje dzikość. To szlachetność sama w sobie.
Określa religijność. Radość i spontaniczność.
Obala dogmaty. Można być biednym i szczęśliwym.
Oryginalna semantycznie. Tu i tam ,,coś’’ różne ma znaczenia.
Wstyd ? A co to jest? :)
Śmierć ? Stoicki spokój.
Miłość ? Nie ma na świecie nic bardziej uniwersalnego.
W końcu, budzi kreatywność.
To co. Występujemy o wizy ? :)

Książka o kontrastach. O różnym pojmowaniu i odbieraniu rzeczywistości przez "białych" i "dzikich". O tym jak przetrwać wśród Indian i nie zginąć w dżungli. O tym jak przetrwać wśród Latynosów i nie zginąć, jak już się wyjdzie żywym z tej dżungli. I cała ta mieszanka jest napisana w sposób momentami "ironiczny", momentami humorystyczny a momentami poważny. I dlatego dość dobrze się ją czyta. Może nie szybko ale na pewno z zaciekawieniem. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć "ciętych" uwag i tego specyficznego "ja jestem najlepszy i mam rację" autora ale jak ktoś zna jego twórczość to do tego już przywykł. Jakoś to w tej książce nie razi (nie dominuje).
W każdym razie - jeżeli ktoś wybiera się w ten rejon świata - pozycja obowiązkowa. Chociaż nie powinien się tu spodziewać informacji turystycznych. Raczej znajdzie tu ciekawostki "z życia w dżungli wzięte" jak sobie poradzić w "sytuacjach bez wyjścia".
Najsłabszą stroną książki są (wg.mnie) zamieszczone w niej fotografie. Technicznie w...

Pirate_Ship | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

„GRINGO WŚRÓD DZIKICH PLEMION” to niezwykła i wyjątkowa książka podróżniczo – przygodowa, tym razem autor zabiera czytelnika w szaloną podróż do odległej Amazonii, książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem w głównej mierze dzięki talentowi gawędziarskiemu Cejrowskiego, który potrafi w wspaniały sposób opowiadać o swoich przygodach i podróżach.

Książka przepełniona jest humorem, ciekawymi anegdotami, niebanalnymi fotografiami, pozwala oczami wyobraźni dotrzeć do ostatnich dzikich plemion, odnaleźć zapach dżungli, poznać życie i zwyczaje rdzennych Indian, posmakować rarytasu jakim jest jedzenie ogromnych mrówek, czy wreszcie zmierzyć się z niebezpieczeństwami jakie przynosi dżungla, ta swoista mieszanka, pozwala czytelnikowi wybrać się w niezwykłą i dech zapierającą podróż.

Uwielbiam tego rodzaju książki, niosą one ogromną dawkę emocji, dostarczają świetnej rozrywki, pozwalają odwiedzić najodleglejsze i dzikie miejsca na ziemi oraz poczuć się...

Czasami warto wysłać jakiegoś członka rodziny do biblioteki, by to on wybrał dla Ciebie jakąś lekturę. Ja oczywiście dałam mojej siostrze całą listę dwudziestu czterech książek, które chciałabym przeczytać, ale ponieważ żadnej wymienionej pozycji nie było w naszej malutkiej acz milutkiej bibliotece, więc musiała wybrać coś sama. Takim oto sposobem w moje ręce wpadła książka Wojciecha Cejrowskiego „Gringo wśród dzikich plemion”.
Zwykle do każdej książki podchodzę z wielką ciekawością ale bez żadnych konkretnych oczekiwań, ale w tym wypadku było jednak inaczej. Znając program telewizyjny „Boso przez świat” od książki oczekiwałam dobrej opowieści, poczucia humoru, i charakterystycznego ostrego języka. Wszystko to (a nawet jeszcze więcej) dostałam.
To bardzo dobrze dobrane opowiadania podróżnika zafascynowanego wszystkim co inne i nieznane -człowieka o silnej osobowości mającego jednak do siebie spory dystans. Po lekturze tej książki wiem jedno – TO WARIAT, bo tylko tak można...

Mając przed sobą książkę Wojciecha Cejrowskiego, pełen entuzjazmu pomyślałem, czeka mnie niezła lektura.

Gdy już czytałem "Gringo wśród dzikich plemion" ciągle się zachwycałem, literalnie po każdym akapicie. A to nad talentem do opowiadania historii, to znów nad odwagą, bez której nasz podróżnik dawno by w najdzikszej puszczy zginął, nad nietuzinkowym poczuciem humoru, w końcu nad mądrością życiową, która każe nam się nie spieszyć i żyć tym co teraz, cieszyć chwilą.

Gdy ją skończyłem, czegoś mi brakowało, miałem w sobie pewien rodzaj pustki.

W pewnych momentach byłem wzruszony, np. wtedy gdy w jednym z kościołów w Ameryce Środkowej ksiądz kazał, dwóm siostrom się pojednać, zagroził że nie będzie kontynuował mszy jeżeli się nie pogodzą. Groźba poskutkowała.

Nasz podróżnik, opisuje mrożące krew w żyłach historie, mrożące z dwóch powodów, ponieważ są napisane zwięzłym językiem, powodują w czytelniku wzrastające napięcie, strach przed tym co autorowi książki się wkrótce stanie i...

Hania | 2015-08-25
Przeczytana: lipiec 2015

Gringo wśród dzikich plemion to książka, która pozwoliła mi znaleźć się w niedostępnej dżungli, pośród dzikich plemion, ciekawych ludzi, specyficznych zachowań i niezgłębionych obyczajów. Wojciech Cejrowski jest unikatowym i kontrowersyjnym człowiekiem, jednak dzięki jego pasji i miłości, jakią jest podróżowanie ot tak możemy się przenieść na drugi koniec świata, tajemniczy jeszcze niepoznany. To jego upór, determinacja, spryt, ciekawość i ogromna odwaga sprawiły, że powstała tak dobra książka. Bardzo przyjemnie się czyta, gdyż wszelkie przygody są autentyczne, co jeszcze potęguje zainteresowanie. Jest też wiele momentów, które wywołują uśmiech na naszej twarzy:)Zatem przygoda i dobry humor w jednym.
Szczerze polecam!

Shimik | 2015-04-05

Kolejna książka Wojciecha Cejrowskiego jaką przeczytałem i jak zwykle jestem pod dużym wrażeniem jego przygód oraz niezwykłego poczucia humoru:)

Gorąco polecam:)

ChicaDeAyer | 2014-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Wojciech Cejrowski jaki jest, każdy widzi. Przez swoją bezkompromisowość dorobił się sporego grona antyfanów, którzy mają ochotę wywieźć go na taczce do Ekwadoru. Jednakże nie brakuje też jego zwolenników doceniających pracę, jaką Pan Cejrowski wykonuje - i ja także z wielką przyjemnością oglądam programy przyrodnicze przez niego realizowane.

Zaczynając lekturę, chciałam przede wszystkim się czegoś nowego dowiedzieć - a jeżeli przy okazji mogłabym podczas tego czytania nieco odpocząć i się zrelaksować (biorąc pod uwagę świąteczne okoliczności), to jeszcze lepiej! Wszelkie wyjściowe oczekiwania zostały zrealizowane - i to z nawiązką! To pozycja wręcz edukacyjna (szczególnie dla laika, który nogi w dziczy puszczy nie postawił), napisana z typową dla autora dużą werwą. Kto ogląda programy Cejrowskiego, ten już może mieć obraz tego, czego może się spodziewać - barwny język, gawędziarska narracja, pełno przygód autora (od tych zabawnych, do przerażających) z osobistymi adnotacjami i...

Ksychopata | 2016-08-26
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

"Człowiek przez całe życie paple. I wygaduje tyle różnych bzdur...Muszę wziąć przykład z Indian - mniej słów, a więcej znaczących dźwięków, których nie słychać. Więcej ciszy..., która mówi."
( str. 206 )

"Słuchajcie ciszy...
Usłyszycie Mądrość.
Odnajdziecie Spokój.
Właściwy dystans do spraw,
ludzi i przedmiotów.
Znajdziecie czas,
którego Wam go brakowało.
Słuchajcie ciszy.
I mówcie ciszej.
Ciii...
Sza!"
( str. 206 )

No właśnie..., książki podróżnicze pana Cejrowskiego i nie tylko, szczególnie jeśli przenoszą nas do tak egzotycznych, niedostępnych na codzień miejsc wyciszają nas, czytelników. Dzięki nim w naszych burzliwych, chaotycznych, skomplikowanych duszach rodzi się cisza.
Za mało w dzisiejszym świecie spokoju dookoła. Wszyscy gdzieś gonią za szczęściem materialnym, które tak naprawdę jest złudzeniem, szczęściem ulotnym, jak burza, która nagle się zrywa, a po niej cisza, a burza umyka gdzieś dalej. Ludzie ciągle pędzą, krzyczą, wściekają się, planują przyszłość z...

| 2014-03-07
Przeczytana: 06 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niesamowita podróż po Ameryce Poludniowej, pełna przygód, zwariowanych opowieści i humoru. Przeczytałam ją jednym tchem zaśmiewając się do bólu brzucha. Szczególnie polecam wyprawy do Hondurasu i przekraczanie granicy na książeczkę zdrowia (płakałam ze śmiechu) oraz opowiadanie o motylach i ich łowcy.
Można nie lubić autora Wojciecha Cejrowskiego, ale nie można odmówić mu talentu gawędziarza z olbrzymim poczuciem humoru i bez względu na jego poglądy warto sięgnąć po te podróżnicze opowieści.
P. S. Na końcu wyjaśnia się kim jest tajemnicza tłumaczka Helena Trojańska :-)
P. S. 2. Opinię piszę po raz drugi, bo poprzednią udało mi się w "cudowny" sposób skasować :-)