Okładka książki Hobbit, czyli tam i z powrotem

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Autor:
Iskry
typ
papier
Ysterves
7,64 (30330 ocen i 1741 opinii)

Opis książki

Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena Władcy Pierścieni. W 2012 roku ukazała się filmowa adaptacja książki w reżyserii Petera Jacksona. Lektura szkolna.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marlena | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

"Hobbit" nigdy nie znalazł się w moim kanonie lektur; filmy na podstawie książki też omijałam zawsze szerokim łukiem, wierząc, że wreszcie sięgnę do źródeł. Dziewicza lektura utworu Tolkiena sprawiła mi zatem wiele niespodzianek.
Czytając "Hobbita" czułam się jak mała dziewczynka, której znakomity gawędziarz opowiada wieczorem przy ognisku prastare legendy. Zatraciłam się w tym fantastycznym świecie bez reszty, razem z krasnoludami i Bilbem ruszyłam w niebezpieczną wyprawę - a to wszystko nie ruszając się z fotela! Plastyczne opisy sprawiły, że wyobraźnia pracowała na zwiększonych obrotach.
Cieszę się, że wreszcie nadrobiłam zaległości i poznałam "Hobbita". Przyjemna lektura zarówno dla młodszych jak i dla tych trochę starszych czytelników.

Marcin | 2009-11-25

Książka idealna na rozpoczęcie przygody ze Światem Tolkienowskim. Krótka, lekka i idealnie wprowadzająca w świat Śródziemia.

Aaron | 2013-05-07
Przeczytana: maj 2013

Ta książka to prawdziwe arcydzieło i najlepsza lektura szkolna jaką kiedykolwiek czytałem. Znakomicie wprowadza w świat hobbitów, goblinów, krasnoludów, trolli, orków i innych stworzeń, które są we Władcy Pierścieni. Jest to utwór, który po przeczytaniu na długo się będzie pamiętać.

John Ronald Reuel Tolkien miał niesamowitą wyobraźnię, aby stworzyć tak wybitną książkę dlatego jest jednym z moich ulubionych autorów.

Uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Serdecznie polecam.

Carline | 2011-05-07
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 maja 2011

Długo nie mogłam przekonać się do tej książki. Wciąż odmawiałam usilnym namowom mojej koleżanki, która nie odpuszczała. Stwierdziła, że skoro chcę zacząć "Władcę Pierścieni" i jestem miłośniczką fantasy, muszę znać tę lekturę. Jak widać, w końcu mnie przekonała!

Głównym bohaterem jest hobbit, a dokładnie Bilbo Baggins - niskiego wzrostu, bez brody, o skłonnościach do tycia. Jego głównym zajęciem jest jedzenie, które przygotowuje sam i tylko dla siebie. Niby lubi gościć u siebie przyjaciół, ale z drugiej strony jest niechętny, aby jako gospodarz poczęstować ich przysmakami. Nawet przez głowę by mu nie przyszło, że jego dawny przyjaciel-czarodziej, Gandalf ma dla niego plan. Czeka go trudna podróż wraz z krasnoludami, a każdy z nich miał jeszcze nieraz zatęsknić za bezpiecznym domem i pożałować swojej decyzji, aby odebrać groźnemu smokowi skarb.

Już od pierwszych stron polubiłam sposób pisania Tolkiena. Jego barwny opis miejsc i postaci sprawiło, że miałam ochotę uwierzyć...

Marta | 2012-12-05
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2012
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Wstyd się przyznać, ale przeczytałam "Hobbita" dopiero teraz. Pozostałą twórczość J.R.R. Tolkiena znam dość dobrze, jednak do pierwszej powieści mistrza fantasy długo nie mogłam się przekonać. Zapewne przez wzgląd na krasnoludy, które zdecydowanie nie należą do moich ulubionych fantastycznych postaci. Teraz jednak niesiona ogólnym podnieceniem związanym z ekranizacją dzieła Tolkiena postanowiłam najpierw przeczytać książkę, a później zobaczyć film.
Wierzę, że samego autora nie trzeba nikomu przedstawiać. Krótko mówiąc J.R.R. Tolkien wykładał język staroangielski na uniwersytecie w Oxfordzie, był wybitnym i cenionym filologiem i filozofem. Można go nazwać ojcem gatunku fantasy. Stworzył najpopularniejszy, najbardziej precyzyjny i niesamowity świat fantastyczny – Śródziemie. Dla swojej krainy wymyślił całą mitologię, historię, język. Teksty uzupełnił licznymi mapami. „Hobbita” napisał autor dla swoich dzieci. Jest to również jego pierwsza, opublikowana powieść. Historia Niziołka z...

Ettelea | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

W Hobbitonie, przy Pagórku,
fantastycznej tej krainie.
Ma początek podróż owa,
która chwałą w świecie słynie.

Wśród uroków gór i lasów
żyją elfy, krasnoludy
oraz Bilbo, hobbit dzielny,
co uchroni ich od zguby.

Przygód on przeżyje wiele.
Będą smoki, wilki, trolle
i gobliny, mroczne stwory,
co sprowadzą nań niedolę.

Góra złota gdzieś tam czeka.
Skryte tarcze, miecze, zbroje.
A maleńki nasz przyjaciel
cwałem rusza na podboje.

Z towarzyszem swym, Gandalfem,
czarodziejem sławy wielkiej,
czoła maszkarom złym postawi
i zdobędzie łaski wszelkie.

Gdy wieczorem przy kominku,
pyka cicho swoją fajkę.
Ze wzruszeniem wciąż wspomina,
tę magiczną, dziwną bajkę.

A Was mili czytelnicy,
Niech zachęcą słowa pieśni,
bo wśród Mglistych Gór wciąż czeka
podróż, która Wam się nie śni.

czaja | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

"W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit."
Przeczytawszy to zdanie, otworzyłem sobie drzwi do wspaniałego świata Tolkienowskiej magii.
Ugrzązłem w nim po same uszy i wcale nie chcę z niego wychodzić.

Gdybym przeczytała 'Hobbita' o jakieś dziesięć lat wcześniej (bez tego szumu wokół filmu, pochlebnych recenzji oraz coraz nowszych wydań tej powieści), to byłabym zachwycona, jednak mam więcej lat i co najwyżej przygody krasnoludów oraz Bilba Bagginsa czytało mi się bardzo przyjemnie - przypominało mi trochę baśń, co sugeruje sposób narracji. Mimo tego, że nie jestem wielką fanką fantastyki, polecam 'Hobbita' jako dzieło typowo klasyczne - po tej lekturze aż czytelnik chce wziąć do ręki inne powieści napisane przez Tolkiena.

Danway | 2011-03-16
Przeczytana: 1999 rok

Niesamowity prolog do Władcy Pierścieni... Książka ta pomaga w bardzo łatwy i przystępny sposób wejść w świat Śródziemia... Jest bardzo dobra na początek przygód z Tolkienem...

Głównym bohaterem jest Bilbo Baggins, który wraz z krasnoludami i Gandalfem wyruszają na niesamowitą i pełną przygód wyprawę...

Jaki będzie jej finał dowiecie się z tego tomu...

klarita | 2013-09-20
Przeczytana: 16 września 2013

O tej książce nie da się powiedzieć ani jednego złego słowa. To oczywisty klasyk !!!!!!!
Jest arcydziełem którego nie trzeba szczególnie przedstawiać, ponieważ każdy, nawet dziecko dobrze ją zna.
Napisana jest przyjemnym i lekkim stylem dzięki czemu czytelnik szybko się wciąga.
Książka jest idealna dla każdego w każdym wieku nawet dorosły będzie się świetnie przy niej bawił a właśnie o to szczególnie chodzi.
Jeżeli ktoś czytał książkę z powodu filmu także się nie zawiedzie, ponieważ to chyba jedyny film, który zawiera tak dużo sytuacji z książki, na której się opierał.

Gorąco polecam !!!!!!! ;]

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica