Okładka książki Hobbit, czyli tam i z powrotem

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Autor:
Wydawnictwo Iskry
typ
papier
Ysterves
7,63 (29675 ocen i 1701 opinii)

Opis książki

Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena Władcy Pierścieni. W 2012 roku ukazała się filmowa adaptacja książki w reżyserii Petera Jacksona. Lektura szkolna.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

Opinie czytelników
Michał | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Hobbit, czyli tam i z powrotem jest pozycją obowiązkową na półce każdego początkującego miłośnika Fantasy. Jest to książka napisana perfekcyjnie. Dialogi, opisy i całą reszta są idealnie wyważone, co sprawia, że lekturę czyta się bez cienia znużenia. Bohaterzy z determinacją zmierzają ku celowi, jednak w każdej scenie dzieją się pomniejsze, bardzo niebezpieczne i interesujące przygody, którym drużyna zmierzająca do Samotnej Góry musi sprostać. Książka jest wspaniałą kopalnią wiedzy na temat stworów, które pojawiają się w po dziś dzień, w innych książkach, grach, lub filmach. Dzieło Tolkiena jest napisane ściśle, bez zbędnych wypełniaczy, a wszystko zwieńczone jest śmiesznymi dialogami i sytuacjami, które nie raz zaskakują czytelnika. Książka niesamowicie pobudza wyobraźnię. Polecam wszystkim miłośnikom fantasy i nie tylko.
P.S. Cieszę się, że nie oglądałem ekranizacji przed przeczytaniem tego dzieła.

Marlena | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

"Hobbit" nigdy nie znalazł się w moim kanonie lektur; filmy na podstawie książki też omijałam zawsze szerokim łukiem, wierząc, że wreszcie sięgnę do źródeł. Dziewicza lektura utworu Tolkiena sprawiła mi zatem wiele niespodzianek.
Czytając "Hobbita" czułam się jak mała dziewczynka, której znakomity gawędziarz opowiada wieczorem przy ognisku prastare legendy. Zatraciłam się w tym fantastycznym świecie bez reszty, razem z krasnoludami i Bilbem ruszyłam w niebezpieczną wyprawę - a to wszystko nie ruszając się z fotela! Plastyczne opisy sprawiły, że wyobraźnia pracowała na zwiększonych obrotach.
Cieszę się, że wreszcie nadrobiłam zaległości i poznałam "Hobbita". Po trylogię Władcy Pierścieni chyba jednak nie sięgnę, bo fabułę już znam i sądzę, że zabiłoby to całą przyjemność z lektury - a nie chcę zacierać świetnego wrażenia jakie wywołał ten utwór Tolkiena.

Marcin | 2009-11-25

Książka idealna na rozpoczęcie przygody ze Światem Tolkienowskim. Krótka, lekka i idealnie wprowadzająca w świat Śródziemia.

Aaron | 2013-05-07
Przeczytana: maj 2013

Ta książka to prawdziwe arcydzieło i najlepsza lektura szkolna jaką kiedykolwiek czytałem. Znakomicie wprowadza w świat hobbitów, goblinów, krasnoludów, trolli, orków i innych stworzeń, które są we Władcy Pierścieni. Jest to utwór, który po przeczytaniu na długo się będzie pamiętać.

John Ronald Reuel Tolkien miał niesamowitą wyobraźnię, aby stworzyć tak wybitną książkę dlatego jest jednym z moich ulubionych autorów.

Uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Serdecznie polecam.

Carline | 2011-05-07
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 maja 2011

Długo nie mogłam przekonać się do tej książki. Wciąż odmawiałam usilnym namowom mojej koleżanki, która nie odpuszczała. Stwierdziła, że skoro chcę zacząć "Władcę Pierścieni" i jestem miłośniczką fantasy, muszę znać tę lekturę. Jak widać, w końcu mnie przekonała!

Głównym bohaterem jest hobbit, a dokładnie Bilbo Baggins - niskiego wzrostu, bez brody, o skłonnościach do tycia. Jego głównym zajęciem jest jedzenie, które przygotowuje sam i tylko dla siebie. Niby lubi gościć u siebie przyjaciół, ale z drugiej strony jest niechętny, aby jako gospodarz poczęstować ich przysmakami. Nawet przez głowę by mu nie przyszło, że jego dawny przyjaciel-czarodziej, Gandalf ma dla niego plan. Czeka go trudna podróż wraz z krasnoludami, a każdy z nich miał jeszcze nieraz zatęsknić za bezpiecznym domem i pożałować swojej decyzji, aby odebrać groźnemu smokowi skarb.

Już od pierwszych stron polubiłam sposób pisania Tolkiena. Jego barwny opis miejsc i postaci sprawiło, że miałam ochotę uwierzyć w i...

Marta | 2012-12-05
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2012
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Wstyd się przyznać, ale przeczytałam "Hobbita" dopiero teraz. Pozostałą twórczość J.R.R. Tolkiena znam dość dobrze, jednak do pierwszej powieści mistrza fantasy długo nie mogłam się przekonać. Zapewne przez wzgląd na krasnoludy, które zdecydowanie nie należą do moich ulubionych fantastycznych postaci. Teraz jednak niesiona ogólnym podnieceniem związanym z ekranizacją dzieła Tolkiena postanowiłam najpierw przeczytać książkę, a później zobaczyć film.
Wierzę, że samego autora nie trzeba nikomu przedstawiać. Krótko mówiąc J.R.R. Tolkien wykładał język staroangielski na uniwersytecie w Oxfordzie, był wybitnym i cenionym filologiem i filozofem. Można go nazwać ojcem gatunku fantasy. Stworzył najpopularniejszy, najbardziej precyzyjny i niesamowity świat fantastyczny – Śródziemie. Dla swojej krainy wymyślił całą mitologię, historię, język. Teksty uzupełnił licznymi mapami. „Hobbita” napisał autor dla swoich dzieci. Jest to również jego pierwsza, opublikowana powieść. Historia Niziołka z Shir...

Ettelea | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

W Hobbitonie, przy Pagórku,
fantastycznej tej krainie.
Ma początek podróż owa,
która chwałą w świecie słynie.

Wśród uroków gór i lasów
żyją elfy, krasnoludy
oraz Bilbo, hobbit dzielny,
co uchroni ich od zguby.

Przygód on przeżyje wiele.
Będą smoki, wilki, trolle
i gobliny, mroczne stwory,
co sprowadzą nań niedolę.

Góra złota gdzieś tam czeka.
Skryte tarcze, miecze, zbroje.
A maleńki nasz przyjaciel
cwałem rusza na podboje.

Z towarzyszem swym, Gandalfem,
czarodziejem sławy wielkiej,
czoła maszkarom złym postawi
i zdobędzie łaski wszelkie.

Gdy wieczorem przy kominku,
pyka cicho swoją fajkę.
Ze wzruszeniem wciąż wspomina,
tę magiczną, dziwną bajkę.

A Was mili czytelnicy,
Niech zachęcą słowa pieśni,
bo wśród Mglistych Gór wciąż czeka
podróż, która Wam się nie śni.

Gdybym przeczytała 'Hobbita' o jakieś dziesięć lat wcześniej (bez tego szumu wokół filmu, pochlebnych recenzji oraz coraz nowszych wydań tej powieści), to byłabym zachwycona, jednak mam więcej lat i co najwyżej przygody krasnoludów oraz Bilba Bagginsa czytało mi się bardzo przyjemnie - przypominało mi trochę baśń, co sugeruje sposób narracji. Mimo tego, że nie jestem wielką fanką fantastyki, polecam 'Hobbita' jako dzieło typowo klasyczne - po tej lekturze aż czytelnik chce wziąć do ręki inne powieści napisane przez Tolkiena.

czaja | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

"W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit."
Przeczytawszy to zdanie, otworzyłem sobie drzwi do wspaniałego świata Tolkienowskiej magii.
Ugrzązłem w nim po same uszy i wcale nie chcę z niego wychodzić.

Danway | 2011-03-16
Przeczytana: 1999 rok

Niesamowity prolog do Władcy Pierścieni... Książka ta pomaga w bardzo łatwy i przystępny sposób wejść w świat Śródziemia... Jest bardzo dobra na początek przygód z Tolkienem...

Głównym bohaterem jest Bilbo Baggins, który wraz z krasnoludami i Gandalfem wyruszają na niesamowitą i pełną przygód wyprawę...

Jaki będzie jej finał dowiecie się z tego tomu...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Robert Muchamore
    42. rocznica
    urodzin
    - Myślałam, że mnie kochasz. Gdybyś mnie kochał, dałbyś mi wygrać.
    (...)
    - Miłość to jedna rzecz, kochanie, a wyścigi - druga.
  • Kajsa Ingemarsson
    49. rocznica
  • Carlos Castaneda
    89. rocznica
    urodzin
    Śmierć to nasz odwieczny towarzysz. Zawsze podąża po naszej lewej, na wyciągnięcie ręki za nami. To jedyny mądry doradca, na jakiego może liczyć wojownik. Jeśli wydaje mu się, że wszystko zmierza ku złemu i że za chwilę zostanie unicestwiony, wojownik może obrócić się ku śmierci i spytać, czy faktyc... pokaż więcej
  • Jan Białostocki
    26. rocznica
  • Karel Čapek
    76. rocznica
    śmierci
    Niechże będzie błogosławiona pogoda, albowiem jest ona wspólną sprawą ludzi, którzy nie mają sobie nic do powiedzenia.
  • Charles Spencer Chaplin
    37. rocznica
    śmierci
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.

Znajdź nas na Facebooku