Dorota 
"Kto czyta książki, żyje podwójnie" Umberto Eco
kobieta, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 4 godziny temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-14 14:47:47
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Literatura współczesna
 
2018-08-13 13:17:22
Ma nowego znajomego: seastar
 
2018-08-12 11:43:05

Nowość od Fitzka.
Jak tylko się o niej dowiedziałam od razu wiedziałam, że muszę szybko się za nią wziąć.
Ben jest facetem w średnim wieku, który oprócz spłodzenia dziecka niczego w życiu nie osiągnął. Pewnej nocy zostaje wylosowany w dziwnej i przerażającej grze internetowej jako ofiara, którą muszą zabić ludzie aby wygrać dziesięć milionów euro. W dodatku morderca, który dokona tego czynu...
Nowość od Fitzka.
Jak tylko się o niej dowiedziałam od razu wiedziałam, że muszę szybko się za nią wziąć.
Ben jest facetem w średnim wieku, który oprócz spłodzenia dziecka niczego w życiu nie osiągnął. Pewnej nocy zostaje wylosowany w dziwnej i przerażającej grze internetowej jako ofiara, którą muszą zabić ludzie aby wygrać dziesięć milionów euro. W dodatku morderca, który dokona tego czynu ma pozostać bezkarny.
Fitzek w znakomity sposób ukazuje potworność dzisiejszego, nowoczesnego świata. Ludzie zapatrzeni w swoje telefony i komputery. Dziwne "gry" jakie pojawiają się w internecie, na razie nie są niebezpieczne ale kto wie co może się wydarzyć w przyszłości.
Co ludzie są w stanie zrobić dla pieniędzy?
Ja daleko można się posunąć podczas takiej "gry"?
Niestety oprócz dosyć ciekawego i intrygującego pomysłu na fabułę książka nie ma w sobie nic ciekawego. Stosunkowo szybko można się domyśleć zakończenia i rozwiązania zagadki. Przynajmniej mnie zakończenie nie zaskoczyło. Do tego nie czułam kompletnie żadnego napięcia podczas czytania. Ucieczka, ucieczka i ucieczka. Nic poza tym.
Niestety po raz kolejny w swoich książkach Fitzek porusza ten sam, smutny i oburzający temat. Ile można czytać o pedofilii i wykorzystywaniu dzieci. Tutaj nie jest to może na pierwszym planie wydarzeń ale jednak odnoszę wrażenie, że nie może być książki Fitzka bez chociażby małej wzmianki na ten temat. Chociaż nie jestem specjalnie wrażliwa i umiem oddzielić fikcję książki od rzeczywistości, to jednak tutaj miałam już dosyć.
W mojej ocenie to najsłabsza książka tego Autora jaką czytałam do tej pory.

pokaż więcej

 
2018-08-11 16:55:03
Ma nowego znajomego: Piotrek
 
2018-08-08 08:52:30
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Fantastyka/Fantasy/Science fiction
Cykl: Czerwona Królowa (tom 4)
 
2018-08-08 07:58:32

Trzecia część „Opowieści…” za mną. Skupiamy się tutaj na wydarzeniach z udziałem Kennetha i Kailean. Czyli akurat dwójki bohaterów, których polubiłam mniej niż tych z Południa i z Zachodu. Do tego jeszcze dochodzi wątek Wozaków, który przewija się przez całą książkę. Ich powrót na ojczyste ziemie oraz walka z Koczownikami. Książka podzielona jest na dwie części, w mojej ocenie bardzo nierówne,... Trzecia część „Opowieści…” za mną. Skupiamy się tutaj na wydarzeniach z udziałem Kennetha i Kailean. Czyli akurat dwójki bohaterów, których polubiłam mniej niż tych z Południa i z Zachodu. Do tego jeszcze dochodzi wątek Wozaków, który przewija się przez całą książkę. Ich powrót na ojczyste ziemie oraz walka z Koczownikami. Książka podzielona jest na dwie części, w mojej ocenie bardzo nierówne, więc postanowiłam skomentować je oddzielnie.
„Smak żelaza” czyli pierwsza część skupia się przede wszystkim na „misji” Kailean i Dagheny oraz wędrówce Wozaków na Wyżynę. W moim odczuciu jest ona o niebo lepsza niż część druga. Sporo w niej intryg i zagadkowych postaci. To co Autor zastosował w całej książce, czyli prowadzenie narracji przez różnych bohaterów w każdym podrozdziale, tutaj sprawdziło się znakomicie. Oprócz Kailean oraz Kennetha poznajemy również myśli Key’li, Kocimiętki oraz Wozaków. I chociaż ich wędrówka była miejscami nużąca to jednak mimo wszystko czytało się to całkiem fajnie. Było to interesujące i intrygujące.
Niestety nie mogę tego powiedzieć o drugiej części, czyli „Smak krwi”. Początek był nawet dobry. Pierwsze stracie z Koczownikami, tajemnicza kraina do której trafiły dziewczyny z Czaardanu oraz dziwna postać Laiwy. Niestety z czasem było co raz gorzej. Miałam dość czytania o szyku bojowym, kurzu unoszącym się nad polem bitwy, o wyglądzie rydwanów i wozów bojowych. No kurczę ile można. Niestety wymęczyło mnie to do tego stopnie, że jak tylko widziałam opisy bitem zaczynałam przerzucać strony byle dalej od tego biadolenia. Wozacy wymęczyli mnie do tego stopnia, że życzyłam im przegranej. Za to ogromnym plusem tej części było pojawienie się postaci takich jak przywódca Wilków oraz samego Yawenyra (czyli jakby nie patrzeć przeciwników Wozaków). Niestety dwie postacie nie były w stanie uratować tej części.
Pierwsza część zasługuje na 7 plusów, druga na 3. I na podsumowanie dla mnie największy minus. Wszystkie książki, jakie w życiu czytała do czegoś zmierzały, miały jakiś wspólny cel. Obalenie Imperium, wojna z najeźdźcami/złymi ludźmi/wrogami, odkrycie jakiejś tajemnicy. Cokolwiek. Tutaj przeczytałam ponad 1800 stron i nie mam bladego pojęcia po co powstała ta książka. O ile wcześniejsze dwie części były tylko tłem do głównych wydarzeń (przynajmniej taką miałam nadzieję) o tyle tutaj nie pojawiło się nic co wskazywałoby na jakiś wspólny cel, wątek w kierunku którego to wszystko by zmierzało. Za to największy minus.
Sięgnę oczywiście po kolejną część, ale chyba muszę trochę odpocząć.

pokaż więcej

 
2018-08-04 14:32:06
Cykl: Siedem sióstr (tom 1)
 
2018-08-01 07:26:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Po krótkiej przerwie powróciłam do Kornwalii i do moich ukochanych Poldarków.
Ross pełni funkcję posła do Izby Gmin, Państwo Enysowie zostają rodzicami, Demelza zmaga się ze śmiercią mężczyzny na którym jej zależało. Morwenna nadal cierpi w małżeństwie z mężczyzną, którego nienawidzi a Drake cierpi bo nie jest z kobietą, którą kocha.
Niestety mam wrażenie, że w tej części nie działo się nic...
Po krótkiej przerwie powróciłam do Kornwalii i do moich ukochanych Poldarków.
Ross pełni funkcję posła do Izby Gmin, Państwo Enysowie zostają rodzicami, Demelza zmaga się ze śmiercią mężczyzny na którym jej zależało. Morwenna nadal cierpi w małżeństwie z mężczyzną, którego nienawidzi a Drake cierpi bo nie jest z kobietą, którą kocha.
Niestety mam wrażenie, że w tej części nie działo się nic szczególnego o czym warto by wspomnieć w tej opinii. Jak dla mnie ta część sagi jest wyjątkowo przegadana. Fajnie, że więcej jest Demelzy niż Rossa, jakoś ją lubię bardziej, chociaż po tym co zrobiła w ostatniej części miałam do niej żal (z takim facetem bez wyrazu!!!). Fajnie, że sporo się dzieje u Morwenny i że wreszcie pojawiła się szansa na to żeby była szczęśliwa. Autor chyba wyjątkowo tej postaci nie lubił ponieważ spotykają ją same okropne rzeczy. Nie dziwię się, że jest załamana psychicznie, mam nadzieję że w kolejnych częściach jej sytuacja się diametralnie poprawi.
W "Fali gniewu" jakoś tak blado wypadają główni bohaterowie czyli Ross i Demelza, głównie to gadają i smęcą. Państwo Enysowie też jacyć tacy bez polotu. Po tym co ich spotyka ich zachowanie jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe.
Ucieszyła mnie końcówka. Wiem, że nie powinna bo sytuacja jest dosyć smutna i tragiczna. Ale jednak cieszę się, ze tak się stało a nie inaczej. Końcówka to dla mnie plus. No i nie było za wiele paplaniny Sama, to też ogromny plus.
Ta część jak dla mnie jest przydługa i przegadana. Można by ją skrócić o kilkadziesiąt stron przynajmniej. Mimo to oczywiście sięgnę po kolejną odsłonę sagi.

pokaż więcej

 
2018-07-31 12:54:49
Ma nowego znajomego: Sol
 
2018-07-30 14:34:19
Cykl: Trylogia Klątwy (tom 1)
 
2018-07-25 17:31:41

Nastoletnia Ada znika bez wieści podczas jednej z letnich nocy w Żmijowisku, wsi położonej gdzieś na Pomorzu. Rodzice nie wiedzą co się z nią stało, noc zniknięcia córki spędzili na piciu dużej ilości alkoholu wraz z przyjaciółmi. Wszystko to rozegrało się podczas wspólnych wakacji dawnych przyjaciół ze studiów, wśród których nie brak jest tajemnic, dawnych nieporozumień oraz namiętności. Co... Nastoletnia Ada znika bez wieści podczas jednej z letnich nocy w Żmijowisku, wsi położonej gdzieś na Pomorzu. Rodzice nie wiedzą co się z nią stało, noc zniknięcia córki spędzili na piciu dużej ilości alkoholu wraz z przyjaciółmi. Wszystko to rozegrało się podczas wspólnych wakacji dawnych przyjaciół ze studiów, wśród których nie brak jest tajemnic, dawnych nieporozumień oraz namiętności. Co stało się z dziewczyną?
Po pierwsze to nie jest thriller. Pomimo tego, że tak głosi napis z tyłu książki oraz właśnie do takiej kategorii książka jest zaklasyfikowana na LC, thriller to to nie jest. Co absolutnie w żaden sposób nie umniejsza książce.
"Żmijowisko" to książka obyczajowa z zagadką kryminalną. Pełna dziwnych relacji międzyludzkich oraz zagłębiania się w uczucia bohaterów. I to właśnie w tej książce podobało mi się najbardziej. Psychologiczne podejście do tematu, opisywanie uczuć rodziców, których przeżywają stratę córki oraz ich najbliższych znajomych.
Czytałam już wcześniejsze książki Autora i ostatnio nieco mnie rozczarowywał. Tutaj cieszę się, że Pan Chmielarz poszedł w zupełnie inną ścieżkę, napisał coś zupełnie innego niż dotychczas i chwała mu za to.
Ogromnym plusem książki są bohaterowie. W sumie nie polubiłam żadnego z nich, każdy jeden miał jakieś negatywne cechy. Nie wiem czy to efekt zamierzony przez Autora, jeżeli tak to wyszedł znakomicie. Zazdrość, niewierność, brak silnej woli i umiejętności walki o swoje zdanie, powierzchowność, niesprawiedliwość, nietolerancja oraz szufladkowanie innych. Cały przekrój charakterów.
Samo zakończenie historii i wyjaśnienie sprawy zaginięcia dziewczyny zaskoczyło mnie. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Niby gdzieś na początku takie podejrzenie się we mnie zrodziło ale Autor umiejętnie skierował moje myśli w innym kierunku.
Pan Chmielarz oficjalnie staje się jednym z moich ulubionych Autorów. Bo według mnie jest niekwestionowanym i jedynym królem polskiego kryminału.
Polecam zdecydowanie :)

pokaż więcej

 
2018-07-24 12:57:21
Ma nowego znajomego: Giovanna
 
2018-07-24 11:34:39
Ma nowego znajomego: Jarosław Jastrzębski
 
2018-07-22 17:36:14
Ma nowego znajomego: aliss80
 
2018-07-21 20:31:54
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Literatura współczesna
Cykl: Stulecie Winnych (tom 1)
 
Moja biblioteczka
486 193 11126
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (306)

Ulubieni autorzy (6)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd