Zagubione duchy

Okładka książki Zagubione duchy Mary E. Wilkins Freeman
Okładka książki Zagubione duchy
Mary E. Wilkins Freeman Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Biblioteka Grozy horror
237 str. 3 godz. 57 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Biblioteka Grozy
Tytuł oryginału:
The Wind in the Rose-Busch
Wydawnictwo:
C&T Crime & Thriller
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
237
Czas czytania
3 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
8374700505
Tłumacz:
Katarzyna Bogiel
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Doorway to Dilemma: Bewildering Tales of Dark Fantasy Mike Ashley, Thomas Burke, Muriel Campbell Dyar, Lucy Clifford, Mary Elizabeth Counselman, Lord Dunsany, David H. Keller, Arthur Machen, Cleveland Moffett, Fitz-James O'Brien, Morley Roberts, Frank R. Stockton, Catherine Wells, Herbert George Wells, Mary E. Wilkins Freeman, Madeline Yale Wynne
Ocena 7,0
Doorway to Dil... Mike Ashley, Thomas...
Okładka książki Gothic Short Stories Anna Letitia Aikin, Edward Frederick Benson, Ambrose Bierce, David Blair, Ralph Adams Cram, Charles Dickens, Nathan Drake, Elizabeth Gaskell, Nathaniel Hawthorne, Montague Rhodes James, Joseph Sheridan Le Fanu, Charles Robert Maturin, Richard Barham Middleton, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Walter Scott, Robert Louis Stevenson, Mary E. Wilkins Freeman
Ocena 8,1
Gothic Short S... Anna Letitia Aikin,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
78 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
80
80

Na półkach:

Po przeczytaniu spojrzałem na tytuł jeszcze raz i uważam że jest on świetnie dobrany. Mary Wilkins nie pisze ghost stories, które mają mrozić krew w żyłach. Jej duchy są zagubione, smutne, często są to duchy zmarłych dzieci, którym żywi starają się przywrócić spokój. Zamiast dreszczu grozy, łzy w oczach. Bohaterkami są zazwyczaj silne kobiety z klasy średniej. Nie spodziewajcie się jednak typowych Mary Sue, ich siła wypływa z wielu wad i słabości, które jednak przezwyciężają współczucie i zdolność do działania tam, gdzie inni są bierni. Stanowi to ciekawy i oryginalny wątek feministyczny w literaturze.

Z lepszych opowiadań warto wymienić "Luellę Miller" ukazujące uprzywilejowaną femme fatale z nadnaturalną pasożytniczą mocą, która jednak zdaje się nie zdawać sprawy ze swojego wpływu na innych. "Zagubiony duch" to z kolei opowieść o duchu dziecka szukającym opieki, jakiej nie zaznało za życia, z gorzko-słodkim zakończeniem. Niegroźny duch to jedno z niewielu opowiadań, w których racjonalne wytłumaczenie wydarzeń nie przeszkadza, a to dzięki bardzo miłemu zakończeniu pokazującym, że zamiast bać się umarłych powinniśmy pomagać żywym. Prawdziwą perłą jest jednak wyciskająca łzy z oczy "Dzieweczka w progu", opowiadająca tragiczną historię osamotnionej dziewczynki, której rodzina została oskarżona podczas procesów w Salem.

Zbiór trzyma wysoki, stabilny poziom i co najważniejsze - jest oryginalny w swoim ujęciu gatunku. Polecam z czystym sercem.

Po przeczytaniu spojrzałem na tytuł jeszcze raz i uważam że jest on świetnie dobrany. Mary Wilkins nie pisze ghost stories, które mają mrozić krew w żyłach. Jej duchy są zagubione, smutne, często są to duchy zmarłych dzieci, którym żywi starają się przywrócić spokój. Zamiast dreszczu grozy, łzy w oczach. Bohaterkami są zazwyczaj silne kobiety z klasy średniej. Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
434
418

Na półkach: ,

Opowiadania o duchach – tak po prostu. Bardzo klimatyczne, szalenie oldskulowe a jednocześnie eleganckie w sposobie pisania i w budowaniu napięcia. Miłośnicy krwi, flaków i bluzgów nie znajdą nic dla siebie w tej książce. Ci, którzy chcą poznać klasykę gatunku, powinni uznać ją za lekturę obowiązkową. Myślę, że zaciekawi również tych, którzy polują na obyczajowe smaczki z epoki, bo autorka urodziła się w XIX wieku. Jej sposób opisywania kobiet, ich roli w rodzinie i społeczeństwie jest tak różny od współczesnych, że choćby dla tego warto się zapoznać z tą książką.

Opowiadania o duchach – tak po prostu. Bardzo klimatyczne, szalenie oldskulowe a jednocześnie eleganckie w sposobie pisania i w budowaniu napięcia. Miłośnicy krwi, flaków i bluzgów nie znajdą nic dla siebie w tej książce. Ci, którzy chcą poznać klasykę gatunku, powinni uznać ją za lekturę obowiązkową. Myślę, że zaciekawi również tych, którzy polują na obyczajowe smaczki z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
30
28

Na półkach:

Moja opinia pokrywa się w 100% z opinią Magnolii dwa wpisy niżej. Dodam, ze dla mnie wyróżnia się "Dzieweczka w progu", która opowiada o pokłosiu procesu czarownic w Salem w XVII. Zgadzam się z autorem wstępu, że "Pokój przy holu" totalnie odbiega od reszty, moim zdaniem na plus. W sumie uważam, że książka spodoba się wyłącznie miłośnikom takich oldskulowych uroczych klimatycznych ramot. Dla pozostałych to musi byc nuda.

Moja opinia pokrywa się w 100% z opinią Magnolii dwa wpisy niżej. Dodam, ze dla mnie wyróżnia się "Dzieweczka w progu", która opowiada o pokłosiu procesu czarownic w Salem w XVII. Zgadzam się z autorem wstępu, że "Pokój przy holu" totalnie odbiega od reszty, moim zdaniem na plus. W sumie uważam, że książka spodoba się wyłącznie miłośnikom takich oldskulowych uroczych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
714
714

Na półkach: , , , , ,

"Zagubione duchy" to zbiór opowiadań o... duchach :) Sięgając po tę książkę spodziewałam się dokładnie tego, co w niej znalazłam, więc można powiedzieć, że jestem w pełni usatysfakcjonowana. Autorka przedstawia nam opowieści z bardzo subtelnym dreszczykiem, nie ma tu żadnych elementów, które mogą wzbudzić śmiertelne przerażenie, ale za to opowiadania mają swój klimat. Jest to bardzo subtelne "straszenie" i pewnie część czytelników będzie się nudzić, bo takie historie trzeba po prostu lubić.

Mnie urzekło już pierwsze opowiadanie "Wiatr w krzewie róży", a najbardziej spodobało mi się chyba to pt. "Dzieweczka w progu". Przy pozostałych również się nie nudziłam, zawsze chętnie sięgam po tego typu historie.

"Zagubione duchy" to zbiór opowiadań o... duchach :) Sięgając po tę książkę spodziewałam się dokładnie tego, co w niej znalazłam, więc można powiedzieć, że jestem w pełni usatysfakcjonowana. Autorka przedstawia nam opowieści z bardzo subtelnym dreszczykiem, nie ma tu żadnych elementów, które mogą wzbudzić śmiertelne przerażenie, ale za to opowiadania mają swój klimat. Jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
246
29

Na półkach: ,

Jest to zbiorek nieskomplikowanych, prostych i nastrojowych opowiadań. Próżno szukać w nim grozy, która przeszyje nas dreszczem i nie pozwoli w nocy spać. To raczej klimatyczne i uroczo staroświeckie opowieści zostawiające po sobie takie delikatne, nieuchwytne uczucie przyjemnego niepokoju. Myślę, że świetnie sprawdziłyby się jako kameralne opowieści snute przy kominku w mroźną, zimową noc.

Jest to zbiorek nieskomplikowanych, prostych i nastrojowych opowiadań. Próżno szukać w nim grozy, która przeszyje nas dreszczem i nie pozwoli w nocy spać. To raczej klimatyczne i uroczo staroświeckie opowieści zostawiające po sobie takie delikatne, nieuchwytne uczucie przyjemnego niepokoju. Myślę, że świetnie sprawdziłyby się jako kameralne opowieści snute przy kominku w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
418
39

Na półkach: , ,

Do zbioru opowiadań pani Wilkins Freeman zabrałam się po lekturze mistrza Poego. I być może dlatego pierwsze dwa opowiadania, które przeczytałam, mnie zawiodły - po atmosferze niesamowitości, szaleństwa i grozy nagle przeniosłam się w świat szydełkujących statecznych dam. W miarę czytania jednak coraz bardziej wtapiałam się w nastrój, który pani Freeman starała się uwiecznić - kontrastując sielskie codzienne czynności i spokojną, przewidywalną egzystencję z nieprawdopodobieństwem doznań panien, zamężnych bądź wdów, które są przeważnie bohaterkami opowiadań. Przyznam, iż niektóre pozycje przejęły mnie niepokojem na tyle, że przerywałam na chwilę lekturę, by rozejrzeć się po pokoju. Koniec końców stwierdzam, że jest to bardzo przyjemny zbiór opowiadań, dobry w przerwie między mocniejszymi utworami.

"Wiatr w krzewie róży" - 4/10 Pierwsze przeczytane opowiadanie i zawód nieskomplikowaną, nieintrygującą narracją i niezbyt wciągającą fabułą.

"Cienie na ścianie" - 8,5/10 Ciekawie, intrygująco, dużo lepiej!

"Luella Miller" - 7/10 Ciekawy pomysł, z niejednoznacznym przesłaniem.

"Pokój południowo-zachodni" 7,5/10 Najdłuższy utwór w zbiorku opowiadań, pozwalający narastać grozie.

"Pusta parcela" 9/10 Nie chciałabym tego doświadczyć.

"Zagubiony duch" 9/10 O TO WŁAŚNIE CHODZI! Przyznam, że rozejrzałam się po pokoju w trakcie czytania.

"Melodia z oddali" 4/10 Chyba nie do końca odebrałam przesłanie, nie udzielił mi się niepokój (czy też nadzieja?) bohaterki.

"Dzieweczka w progu" 7,5/10 Ciekawe przeniesienie w inne czasy, inny język.

"Lawendowa symfonia" 8/10 Za piękny styl narracji.

"Niegroźny duch" 8/10 Zaskakująco wzruszające.

"Pokój przy holu" 8,5/10 Bardzo ciekawy pomysł, z chęcią poczytałabym więcej.

"Dwunasty gość" 6,5/10 Lekka bozonarodzeniowa opowiastka.

"Nefrytowa bransoleta" 7/10 Czuję niepokój na myśl o takich przeżyciach, chyba nic nigdy nie podniosę jak znajdę na ulicy. :P

Do zbioru opowiadań pani Wilkins Freeman zabrałam się po lekturze mistrza Poego. I być może dlatego pierwsze dwa opowiadania, które przeczytałam, mnie zawiodły - po atmosferze niesamowitości, szaleństwa i grozy nagle przeniosłam się w świat szydełkujących statecznych dam. W miarę czytania jednak coraz bardziej wtapiałam się w nastrój, który pani Freeman starała się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
322
111

Na półkach:

Kolejny udany zbiorek z C&T, aczkolwiek spośród tych, które miałem okazję przeczytać chyba najsłabszy. Z technicznego punktu widzenia wszystko tu gra i buczy ale jak dla mnie trochę to wszystko za babskie a groza za mało groźna. Gdyby ten zbiór wyszedł jako dzieło anonimowe i tak nie trudno byłoby się domyśleć, że powstał za sprawą jakiejś statecznej matrony sprzed wieków. Za dużo tutaj brzydkich, starych panien, rozkmin o obyczajach i dobrych manierach i zapłakanych, poszkodowanych dzieci. A nagromadzenie słów typu „dzieweczka”, „główeczka”, „ciasteczko”, „buzieczka” potrafi doprowadzić do konkretnego rzygania tęczą. Niby jest klimat, siły nadprzyrodzone i cały ten niezbędnik przewidziany w przypadku ghost stories ale włos się ani razu nie jeży. Niemniej, nadal warto jak się lubi takie klimaty.

Kolejny udany zbiorek z C&T, aczkolwiek spośród tych, które miałem okazję przeczytać chyba najsłabszy. Z technicznego punktu widzenia wszystko tu gra i buczy ale jak dla mnie trochę to wszystko za babskie a groza za mało groźna. Gdyby ten zbiór wyszedł jako dzieło anonimowe i tak nie trudno byłoby się domyśleć, że powstał za sprawą jakiejś statecznej matrony sprzed wieków....

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
30

Na półkach: ,

Dawno nie czytałam tak nudnej książki. Pierwsze opowiadanie nie było najgorsze, więc uznałam, że to dobry początek. Niestety im dalej tym było gorzej. Mam wrażenie, że najstraszniejszą rzeczą dla autorki, co opisywała w praktycznie każdym opowiadaniu było staropanieństwo, konieczność pracy zarobkowej przez kobietę, owdowienie lub osierocenie małej dziewczynki. A wszystko to ubrane w pseudo historie o duchach. Osobiście nie polecam, chyba, że sam fakt opisu cmentarza lub odgłosów szurania w starym domu powoduje u kogoś gęsią skórkę.

Dawno nie czytałam tak nudnej książki. Pierwsze opowiadanie nie było najgorsze, więc uznałam, że to dobry początek. Niestety im dalej tym było gorzej. Mam wrażenie, że najstraszniejszą rzeczą dla autorki, co opisywała w praktycznie każdym opowiadaniu było staropanieństwo, konieczność pracy zarobkowej przez kobietę, owdowienie lub osierocenie małej dziewczynki. A wszystko to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
132
70

Na półkach:

Dobra pozycja. W stylu Edith Wharton. Romantycznie oldskulowe. Klimat jest. Napisane sprawnie. Kilka opowiadań bardzo dobrych, poruszających, wywołujących dreszcz; kilka niezłych.

Dobra pozycja. W stylu Edith Wharton. Romantycznie oldskulowe. Klimat jest. Napisane sprawnie. Kilka opowiadań bardzo dobrych, poruszających, wywołujących dreszcz; kilka niezłych.

Pokaż mimo to

avatar
652
544

Na półkach: , , ,

Zbiór opowiadań grozy ze starszych czasów. Niektóre nawet ciekawe, polecam miłośnikom horrorów dawnych lat. Dodam, że autorka żyła w latach 1852-1930.

Zbiór opowiadań grozy ze starszych czasów. Niektóre nawet ciekawe, polecam miłośnikom horrorów dawnych lat. Dodam, że autorka żyła w latach 1852-1930.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    186
  • Przeczytane
    102
  • Posiadam
    47
  • Horror
    9
  • Chcę w prezencie
    4
  • Teraz czytam
    4
  • 2022
    3
  • Do kupienia
    3
  • Horror
    3
  • Groza
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zagubione duchy


Podobne książki

Przeczytaj także